NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  W 2018 r. nieznacznie spadła liczba osób przekraczających...

  W 2018 r. nieznacznie spadła liczba osób przekraczających państwową granicę w Podkarpackiem

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Nowiny

  W 2018 r. nieznacznie spadła liczba osób przekraczających państwową granicę w Podkarpackiem

  ©Ł.Solski

  2018 rok był pierwszym od kilku lat, w którym zatrzymany został wzrostowy trend ilości osób przekraczających państwową granicę ochranianą przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. BiOSG podsumował swoją pracę w ubiegłym roku.
  W 2018 r. nieznacznie spadła liczba osób przekraczających państwową granicę w Podkarpackiem

  ©Ł.Solski

  W 2018 r. granicę państwową w Podkarpackiem przekroczyło 12,9 mln podróżnych. Głównie dotyczy to czterech przejść granicznych na granicy polsko-ukraińskiej. W ogólnej liczbie są również podróżni przekraczający granicę na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Chodzi o pasażerów samolotów spoza Unii Europejskiej.

  - Spadek w stosunku do 2017 r. nie jest duży, wynosi ok. dwa procent, jednak najważniejsza informacja dotyczy zatrzymania trendu wzrostu ilości odprawianych podróżnych — mówi płk SG Robert Rogoz, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

  W 2015 r. granicę przekroczyło 11,4 mln podróżnych, w 2016 r. 12,2 mln, 2017 r. 13,1 mln. Tymczasem w 2018 r. 12,9 mln.

  75 proc. podróżnych w regionie to Ukraińcy


  - Na naszych przejściach granicę przekraczają przede wszystkim Ukraińcy. Stanowią aż 75 proc. wszystkich odprawianych osób. Polaków było ok. 1,2 mln (nieco ponad 9 proc. - dop. nz) - mówi płk Rogoz.

  Zmienia się charakter przyjazdów Ukraińców. Częściowo pokazał to już rok 2017, gdy w maju zniesiony został obowiązek wizowy dla obywateli tego kraju, posiadających paszporty biometryczne. Takie osoby mogą tylko na podstawie tych dokumentów wjeżdżać do Polski, a jednocześnie na terytorium Unii Europejskiej i mogą swobodnie podróżować po całej Unii.

  Jednocześnie zmalało zainteresowanie Małym Ruchem Granicznym. Było to ułatwienie dla mieszkańców terenów przygranicznych na Ukrainie, w przyjazdach do Polski. Jednak najpoważniejszym ograniczeniem MRG była podróż maksymalnie 30 km w głąb Polski. Wprowadzenie ruchu bezwizowego sprawiło, że znacznie spadło zainteresowanie MRG.

  - W tej chwili Ukraińcy wolą wjechać na podstawie paszportu i podróżować w głąb Unii Europejskiej w celach biznesowych, pracy, studiów. Również, aby zrobić zakupy, jednak już nie trzymają się tej strefy 30 km — mówi płk Rogoz
  .

  Granica z Ukrainą zaczyna przypominać tą z Niemcami


  Zdaniem podkarpackich służb granicznych, polsko-ukraińska granica zaczyna przypominać polsko-niemiecką. Polacy jeżdżą na Ukrainę korzystać z różnych usług, np. medycznych, stomatologicznych czy fryzjerskich. Natomiast Ukraińcy z przygranicznych terenów codziennie dojeżdżają do pracy w Polsce. Najczęściej dojeżdżają do granicy i korzystają z pieszego przejścia granicznego.

  - Pomimo ogromnego ruchu granicznego nie rezygnujemy z wysokiego standardu odpraw. W ub. roku nie zezwoliliśmy na wjazd do Polski ponad 15 tys. osób, głównie Ukraińcom. Głównie z przyczyn braku u podróżnych pieniędzy na pokrycie kosztów pobytu w Polsce oraz brak dokumentów uzupełniających, potwierdzających cel wjazdu na teren Unii Europejskiej — mówi płk Rogoz.

  BIESZCZADZKIE KLIMATY

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Kolęda okiem księdza

  Śledź nas na Facebooku

  NAJPOPULARNIEJSZE

  GALERIE ZDJĘĆ

  WIDEO