Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu staną pomniki węgierskiego huzara i polskiego legionisty

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Projekty pomników, od lewej węgierski huzar i polski ułan.
Projekty pomników, od lewej węgierski huzar i polski ułan. Archiwum UM Przemyśl
Fundatorem figury huzara będzie Parlament Węgierski, natomiast ułana polska Kancelaria Sejmu. Pomniki staną na Pl. Dominikańskim, koło Rynku.

Społeczność węgierska, za pośrednictwem służb dyplomatycznych, Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie oraz marszałka Parlamentu Węgierskiego Laszlo Kovera, wyraziła wolę ofiarowania Przemyślowi figury żołnierza huzara. Celem jest uczczenie pobytu żołnierzy węgierskich w Przemyślu podczas I wojny światowej - źródła inicjatywy przedstawia prezydent Przemyśla Robert Choma.

Z kolei marszałek polskiego Sejmu Marek Kuchciński, pochodzący z Przemyśla, zaproponował, aby obok huzara stanął polski ułan - legionista z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich „Beliniaki”.

Bierzmy, bo rzadko się zdarza coś za darmo

Pomysł nie wymaga uzyskania opinii Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Radny Tomasz Kuźmiek, przewodniczący komisji kultury w Radzie Miejskiej przekazał, że pozytywne zdanie na temat tych pomników wyraziła Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Miasto, poza przeznaczeniem kawałka terenu, nic nie dołoży do tej inicjatywy.

- Rzadko się zdarza, aby dawano coś za darmo. Choć osobiście wolałbym, aby ktoś nam podarował jakąś inwestycję, to jednak cieszę się i z takiego daru. W jakiś sposób to również jest inwestycja w wizerunek naszego miasta - mówi Dariusz Iwaneczko, radny miejski z klubu PiS, historyk.

Na razie Węgrzy przekazali pomniejszony odlew huzara. Docelowy będzie on wykonany z lanego brązu i będzie miał wysokość 1,85 do 1,90. Obok niego ma się znajdować skrzynka pocztowa, również wykonana z brązu.

Radni zrezygnowali z pomników koni

Rysunkowe koncepcje polskiego ułana wykonał artysta rzeźbiarz Piotr Zbrożek. Węgrzy zaplanowali, że obok huzara będzie również pomnik konia. W takiej sytuacji koń musiałby się znajdować także obok ułana.

- Gdzie będzie ten koń stał? Bo ułan bez konia to przecież piechur - dopytywał się Ryszard Kulej, radny SLD.

Wprowadzono jednak poprawkę do projektu. Koni nie będzie. Jak to uzasadniono? Z jednej strony kosztami, a z drugiej dopasowaniem do prawdy historycznej.

- Pomniki będą się znajdował obok odrestaurowanej niedawno Bramy Rycerskiej. Przez nią ówcześni żołnierze, oficerowie przechodzili do klubu a konie zostawali w specjalnym miejscu. I właśnie huzar i legionista uwiązali konie i idą pieszo - wyjaśnił prezydent Choma.

Ostatecznie radni poparli inicjatywę. Pomniki mają stanąć jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24