Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"W Tarnobrzegu uprowadzono dziewczynkę". Nie, to nieprawda, ale takim właśnie tytułem oszuści wabią potencjalne ofiary. Ostrzegamy!

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
www.detektyw-info.site
Zaginione dzieci, prostytutka, która wygrała fortunę i policjant postanawiający rzucić w kąt mundur, po tym, gdy dowiedział się o wygranej na platformie zarobkowej. W ostatnich dniach na niektórych facebookowych grupach w Tarnobrzegu pojawił się kolejny fake news, wykorzystywany do oszustw - przechwycenia danych do komputera lub telefonu, zawirusowania sprzętu i uzyskania dostępu do konta bankowego. Ostrzegamy! Co zrobić, żeby nie paść ofiarą?

W pierwszym tytule tego artykułu w celach prewencyjnych postanowiliśmy zastosować metodę, którą wykorzystują przestępcy działający w internecie. Krzykliwy, szokujący tytuł zachęca do odwiedzenia strony. Takie fikcyjne informacje co jakiś czas pojawiają się w internecie, między innymi na grupach facebookowych. Generowane są przez złośliwe oprogramowanie (boty społecznościowe), które uprzednio przechwyciły konta użytkowników. O tego typu przestępstwach już wielokrotnie informowaliśmy, a jednak kolejne osoby padają ofiarami, przez co tracą dostęp do swoich kont.

Jak się zachować widząc taką informację w mediach społecznościowych? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na adres strony internetowej. Jeśli pierwszy raz się z nim spotykamy, najpewniej jest fikcyjny. Warto zapamiętać, że informacje o zaginięciach dzieci pojawiają się na oficjalnych stronach policji oraz na stronach portali informacyjnych, jak choćby ECHODNIA.EU

Należy zachować daleko idącą ostrożność w klikaniu w podejrzane linki. Jeśli nasz komputer jest dobrze zabezpieczony programem antywirusowym, zapora zadziała i poinformuje o zagrożeniu. Z naszych redakcyjnych komputerów nie sposób odwiedzić takich stron, możliwe to jest dopiero po wyłączeniu zapory.

Kliknięcie w podejrzany link może skutkować zawirusowaniem komputera, przechwyceniem danych, w tym danych do naszego konta bankowego. Niektóre fake newsy sugerują, że w prosty sposób można zarobić duże pieniądze. Tam zostajemy przekierowani na platformę zarobkową, z pośrednictwem której przestępcy próbują przechwycić nasze dane lub wyłudzić pieniądze.

Niestety, wciąż wielu użytkowników na przykład Facebooka otrzymując wygenerowane przez złośliwe oprogramowania fake newsy, rozpowszechnia te informacje na swoim profilu, w efekcie takiego łańcuszka fikcyjna informacja mająca na celu przechwycenie konta nieostrożnych użytkowników trafia do tysięcy osób.

O podobnych próbach oszustw informowaliśmy już wielokrotnie.

W naszej galerii przykładowe próby oszustw w Tarnobrzegu i komunikaty, jakie ostrzegają przed otwieraniem podejrzanych stron.

21 TYS. LIKE! Polub nas i bądź na bieżąco. Poleć nas znajomym!

Echo Dnia Podkarpackie - Polub nas na FB
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24