Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele hulajnóg elektrycznych z nowymi obowiązkami. Co z jazdą po chodniku?

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Karolina Misztal
Jeszcze w czerwcu mają zacząć obowiązywać nowe przepisy regulujące zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg. Jazda po chodnikach będzie dozwolona tylko w szczególnych sytuacjach, a użytkownik nie będzie mógł jechać szybciej, niż 20 km/h.

Elektryczne hulajnogi są w Polsce coraz bardziej powszechne. Tylko w Rzeszowie wypożycza je dwóch operatorów, a coraz więcej mieszkańców jeździ także na swoim prywatnym sprzęcie. O ile to rozwiązanie bardzo ekologiczne, do tej pory jest źródłem wielu innych problemów. Jak obserwują policjanci, użytkownicy hulajnóg korzystają z nich w niebezpieczny sposób, a z tego powodu rośnie liczba wypadków. Najczęściej dochodzi do potrąceń pieszych, które niestety bardzo często kończą się poważnymi urazami.

- Pacjenci trafiają do nas z różnymi obrażeniami. To m.in. stłuczenia stawów skokowych, kolanowych, nadgarstków złamania kości rąk i nóg. Liczba takich osób i tak jest jednak niższa niż w największych polskich miastach, gdzie hulajnóg jest znacznie więcej. Niestety kiedy u nas ich przybędzie, także liczba urazów się zwiększy

– mówi lek. Marcin Jaszczuk, ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Rzeszowie.

- W teorii prędkość hulajnóg jest ograniczona przez producenta do 25 km/h. Coraz więcej jest jednak przypadków, gdy te ograniczenia są usuwane i taki pojazd jeździ znacznie szybciej. Niestety, szczególnie na chodniku powoduje wówczas zagrożenie dla pieszych. Tym bardziej, że wielu użytkowników hulajnóg jeździ nieostrożnie, mając na uszach słuchawki i nie zwracając uwagi na innych użytkowników dróg – ocenia Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Policjanci mają jednak związane ręce, bo polskie prawo nie reguluje zasad jazdy hulajnogą. Na mocy przepisów podpisanych właśnie przez prezydenta, jeszcze przed wakacjami ma się to zmienić.

Na hulajnogę z prawem jazdy lub kartą rowerową

Prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym w tym kierunku rozpoczęto już w 2016 roku. Kilka dni temu nowe przepisy podpisał prezydent, co oznacza, że powinny zacząć obowiązywać jeszcze przed wakacjami.

Hulajnogę elektryczną zdefiniowano, jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Przepis nie dopuszcza przebywania na hulajnodze elektrycznej więcej niż jednej osoby i nakłada na użytkownika ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Kierujący hulajnogą elektryczną powinien korzystać z drogi dla rowerów, drogi pieszo-rowerowej, lub pasa ruchu przeznaczonego dla rowerzystów (tylko wówczas, gdy jest on wydzielony przy jezdni dla kierunku, w którym się porusza). Hulajnogą elektryczną można jechać także po jezdni, ale tylko takiej, gdzie ruch pojazdów jest dozwolony prędkością nie wyższą niż 30 km/h oraz gdy brakuje drogi lup pasa ruchu dla rowerów.

Na chodnik można wjechać wyjątkowo tylko wówczas, gdy biegnie on wzdłuż ulicy, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Przepisy precyzują, że każda osoba inna niż pieszy korzystająca z chodnika albo drogi dla pieszych będzie obowiązana jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Poruszając się hulajnogą trzeba zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Przepisy uregulują także inny problem, na który kilka dni temu zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników. – Przyjrzyjcie się, jak po zakończonej jeździe w Rzeszowie porzucane są hulajnogi. Wiele z nich leży na ziemi, inne są parkowane na środku chodników, utrudniając ruch. Zaapelujcie do ludzi, którzy nimi jeżdżą, aby parkowali z głową – prosił nasz czytelnik.

Ustawa precyzuje, że w przypadku braku miejsc postojowych na hulajnogi, użytkownik będzie miał obowiązek postawić pojazd jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Określono, że w przypadku konieczności usunięcia hulajnogi przez służby porządkowe, właściciel zapłaci nawet 123 zł za transport i 23 zł za każdą dobę przechowywania.

Aby kierować hulajnogą mając poniżej 18 lat trzeba będzie mieć kartę rowerową, albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T. Z kolei minimalny wiek do kierowania takimi urządzeniami to 10 lat. Dzieci poniżej 10 roku życia będą mogły kierować hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24