Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka: "Bieszczady inaczej"

pmarkocki
Ogród Biblijny w Myczkowcach.
Ogród Biblijny w Myczkowcach. MARTA DRYŚ
- Zapraszam do zwiedzenia jakże pięknego zakątka Polski, jakim są Bieszczady - napisała do nas pani Marta Dryś z Gniewczyny Łańcuckiej. To kolejna wycieczka zgłoszona do konkursu "Samochodem po Podkarpaciu".
Cudowne Źródełko w grocie Matki Boskiej w Zwierzyniu.
Cudowne Źródełko w grocie Matki Boskiej w Zwierzyniu. B. Janik
Cudowne Źródełko w grocie Matki Boskiej w Zwierzyniu. (fot. B. Janik)Trasa wycieczki liczy ok. 50 km i obejmuje takie miejscowości jak Sanok, Lesko, Zwierzyń, Myczkowce, Solinę i Ustrzyki Dolne.

- Polecam ją zarówno osobom starszym jak i rodzinom z małymi dziećmi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - przekonuje pani Marta.

Jadąc ok. 16 km od Sanoka:

Lesko - miasto położone na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego - zwane "Bramą Bieszczadów".

Piękne, malownicze otoczenie, warunki przyrodniczo-krajobrazowe oraz pomniki przeszłości stanowią o turystycznej atrakcyjności tego miasta, a każdy odwiedzający Bieszczady w Lesku powinien zacząć swoją przygodę.
Góra Synaj - widok z przodu- w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach.
Góra Synaj - widok z przodu- w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach. Marta Dryś
Góra Synaj - widok z przodu- w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach. (fot. Marta Dryś)Pierwszym punktem zwiedzania może być zamek, który jest położony na wzniosłej skarpie nad Sanem i otoczony rozległym parkiem. Jego budowę w miejsce istniejącego wcześniej drewnianego zamku rozpoczęto w 1538 roku z inicjatywy wojewody krakowskiego Piotra Kmity.

Obecna bryła zamku powstała w XIX. Z wieży mieszkalnej Kmitów pozostało przyziemie, stanowiące północno-zachodni kraniec budowli. Posiada ono grube mury, małe okna i sklepienie wsparte na jednym filarze. Nadbudowany nad nim budynek jest dawną kamienicą Lubomirskich odbudowaną i zaadaptowaną na ośrodek wypoczynkowy po wojnie w 1956r. Obecnie mieści się tu hotel.

Zamek leży nieopodal rynku, od strony wjazdu z Sanoka należy się kierować wraz z główną drogą do góry, zamek leży po prawej stronie. Jadąc samochodem można zaparkować tuż przy zamku.

Jadąc kilkaset metrów dalej do centrum miasta

Synagoga - wzniesiona w I połowie XVIII wieku na miejscu drewnianej, jest zbudowana z otoczaków rzecznych, kamienia ciosanego i cegły. W poważnym stopniu zniszczona podczas II wojny światowej - była gruntownie odrestaurowana w latach 60-tych, a później remontowana. Budynek składa się z jednonawowej sali głównej, z przybudówki na zachodniej ścianie, w której dawniej znajdował się babiniec.

Później babiniec znajdował się na piętrze, z której kobiety miały wgląd na salę główną. Na szczycie elewacji zewnętrznej znajdują się tablice Dekalogu. Wystrój wnętrza nie zachował się do dnia dzisiejszego. Obecnie w głównej części budynku mieści się sala wystawowa Galerii Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Synagoga znajduje się przy ryneczku miasteczka (samochód można zaparkować w samym centrum na parkingu).
Makiety kościołów i cerkwi w parku miniatur w Myczkowcach
Makiety kościołów i cerkwi w parku miniatur w Myczkowcach Marta Dryś
Makiety kościołów i cerkwi w parku miniatur w Myczkowcach (fot. Marta Dryś)Jadąc ok 9 km dalej:

Zwierzyń - "Cudowne źródełko" w grocie Matki Boskiej- usytuowane po prawej stronie Sanu, około 1200 m od mostu na Sanie i ok. 1 km od ostatnich zabudowań Zwierzynia. Grota wybudowana została w 1994 roku, a historia źródełka związana jest z krzyżem z XIII wieku.

Miejscowa tradycja podaje, że nazwa wsi pochodzi od wydobytego ze źródła 150 lat temu przez pewną niewiastę krzyża - Zwizenye od ukr. "Wozdywenje czestnoho chresta" (podwyższenie krzyża świętego). Do II wojny światowej studzienka była otoczona kultem. Krzyż wydobyty ze studni znajdował się do 1922 r. w miejscowej cerkwi, a obecnie jest w Muzeum Diecezjalnym w Przemyślu.

Jadąc ok. 3km dalej:

Myczkowce są jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach powstałą jeszcze w czasach książąt ruskich, a leżą w pętli Sanu. Jadąc od Zwierzynia po lewej stronie znajduje się Ośrodek Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który zajmuje ogrodzony teren ok. 9 ha. Ośrodek mieści się w pięknym miejscu, przy drodze dojazdowej do miejscowości Myczkowce.
Ogród Biblijny w Myczkowcach - zbiorniki wodne symbolizujące przejście przez Morze Czarne
Ogród Biblijny w Myczkowcach - zbiorniki wodne symbolizujące przejście przez Morze Czarne Marta Dryś
Ogród Biblijny w Myczkowcach - zbiorniki wodne symbolizujące przejście przez Morze Czarne (fot. Marta Dryś)Do Ośrodka zapraszają tablice informacyjne, umieszczone przy drodze oraz tablica znajdująca się przy bramie wjazdowej. Wystrój Ośrodka jest parkowo - leśny z alejkami asfaltowymi do spacerów. Na terenie ośrodka znajdują się:
- mini zoo,
- kawiarenka ekologiczna św. Franciszka z eksponatami muzealnymi fauny Bieszczadów,
- stadnina koni rasowych, służących do jazdy rekreacyjnej i hipoterapii. Jest to wspaniała forma odpoczynku dla wszystkich,
- Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II. Jest to park miniatur architektury drewnianej skupiający makiety kościołów i cerkwi, ukazujący różnorodność stylów bogatej sakralnej architektury drewnianej, właściwej poszczególnym grupom etnicznym na obszarze dzisiejszego pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Na kilku wzgórzach zostało ustawionych ok. 140 makiet w skali 1:25 najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenu południowo - wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy.

- Ogród Biblijny z roślinnością Bliskiego Wschodu, który przedstawia wybrane wydarzenia biblijne ułożone chronologicznie tak jak to opisują poszczególne Księgi. Możemy podziwiać tutaj m.in.:
- menorę wykonaną z wiecznie zielonego bukszpanu,
- rzeźbę gorejącego krzewu - symbol objawiającego się Boga Mojżeszowi na pustyni,
- dwa zbiorniki wodne z przelewającą się cienką strugą wody, symbolizującego cudowne przejście Izraelitów przez Morze Czerwone,
- rodowód Jezusa przedstawiony za pomocą żywopłotu z bukszpanu,
- kamienistą i pozbawioną roślin Górę Synaj, na której szczycie umieszczono dwie tablice kamienne z przykazaniami - symbol wydarzeń związanych z nadaniem Prawa Bożego,
- makietę Świątyni Salomona, która jest odwzorowaniem świątyni jerozolimskiej,
- winnicę, w której krzewy winorośli są uprawiane tak jak w czasach biblijnych,
- Górę Ośmiu Błogosławieństw,
- Górę Golgotę - miejsce ukrzyżowania,
- grób Pana Jezusa wykuty w skale,
- słup z wypisanymi siedmioma darami Ducha Świętego
Owczarnia, a w tle Góra Ośmiu Błogosławieństw w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach
Owczarnia, a w tle Góra Ośmiu Błogosławieństw w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach Marta Dryś
Owczarnia, a w tle Góra Ośmiu Błogosławieństw w Ogrodzie Biblijnym w Myczkowcach (fot. Marta Dryś)Po skończeniu zwiedzania ośrodka, można podjechać ok. 1,5 km nad zaporę wodną na Sanie w Myczkowcach, a następnie wybrać się w dalszą podróż.

Jadąc ok. 7 km dalej:

Solina to wieś nad Jeziorem Solińskim, stolica bieszczadzkich jezior i jedna z najpopularniejszych miejscowości wczasowych regionu. Jej centrum stanowi, rozłożona pomiędzy dużym parkingiem dla autokarów, przystanią i zaporą, ruchliwa uliczka w charakterze przypominająca wielki jarmark. Najpopularniejszym deptakiem jest zapora wybudowana w latach sześćdziesiątych, kiedy to przesiedlono tysiące ludzi, a opuszczone zabudowania rozebrano. Pod wodą znalazło się wtedy kilka wsi. Mająca 81,8 m wysokości zapora jest najwyższą budowlą hydrotechniczną oraz zaporą w Polsce. Tworzy ona jezioro o pojemności 474 mln m³, powierzchni ponad 2100 ha oraz maksymalnej głębokości 60 m, objęło ono 27 km długości rzeki San oraz 14 km Solinki, z łączną długością linii brzegowych wynoszącą 150 km. Dysponując wolnym czasem można wybrać się na rejs statkiem po Jeziorze Solińskim lub wypożyczyć sobie dowolny sprzęt pływający na przystani.

Jadąc ok. 14 km

Ustrzyki Dolne - spędzając czas w Ustrzykach Dolnych warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze, w którym znajdują się niepowtarzalne ekspozycje takie jak:

- "Bieszczady dawniej i dziś"
- "Biologia i systematyka świata zwierząt"
- "Wybrane zagadnienia z paleontologii"
- "Geologia Bieszczadów na tle Karpat"
- "Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów"
- “Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny"
- "Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów"

Muzeum czynne:
wtorek-sobota 9:00-17:00, niedziela (VII-VIII) 9:00-14:00
Synagoga w Lesku
Synagoga w Lesku Marta Dryś
Synagoga w Lesku (fot. Marta Dryś)Tutaj trasę można zakończyć. - W okolicy jednak ciekawych miejsce nie brakuje, więc można jechać dalej - uśmiecha się pani Marta.

By zagłosować na wycieczkę "Bieszczady inaczej" wyślij SMS o treści nwycieczka.3 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 z VAT


Prześlij swoją propozycję wycieczki samochodowej po Podkarpaciu i wygraj zestaw głośnomówiący. Propozycja powinna zawierać: nazwę wycieczki, długość trasy oraz opis ciekawych miejsc mijanych na trasie. Do zgłoszenia można dołączyć autorskie zdjęcia. Na zgłoszenia czekamy do 13 czerwca pod adresem [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24