Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

mmazur
Wyślij SMS o treści zuraw.32 pod numer 72069

[obrazek1]Jeden z najcenniejszych pomników architektury w tym mieście, a jednocześnie charakterystyczny element pejzażu miejskiego

Gospodarzem Zamku Kazimierzowskiego jest Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, najmłodsza w naszym mieście instytucja kultury, powołana do życia 1 stycznia 2005 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Przemyślu. Zabytkowy obiekt poddany został modernizacji, która uwypukliła jego walory zabytkowe (wyeksponowanie fundamentów zespołu rotunda-palatium i rekonstrukcja przyziemia tzw. cerkwi Wołodara, baszt południowej i zachodniej), objęła adaptację i modernizację szeregu pomieszczeń na potrzeby związane z działalnością kulturalną i dzięki temu Zamek stał się jednym z najważniejszych miejsc dla życia artystycznego Przemyśla.

Tutaj na odrestaurowanej sali widowiskowej po zrekonstruowaniu balkonów realizowane są stojące na wysokim poziomie, wciąż nowe propozycje kulturalne. W podziemiach znajduje się zamkowa Galeria, która prezentuje prace najwybitniejszych twórców. Obiekt jest otwarty dla turystów, można tutaj zwiedzać m.in. Lochy oraz podziwiać krajobraz z dwóch baszt widokowych. Na Zamku Kazimierzowskim swoją siedzibę ma również niezawodowy, najstarszy w Europie Teatr "Fredreum".

O warowni zlokalizowanej w tym miejscu już u zarania państwowości polskiej wspominają źródła historyczne, zaś badania archeologiczne potwierdzają istnienie w obrębie drewnianego jeszcze grodu monumentalnych przedromańskich budowli, o cechach charakterystycznych dla monarchii wczesnopiastowskiej - zespół rotunda-palatium. Przed ostatecznym włączeniem Przemyśla w obręb państwa polskiego gród przemyski był kilkakrotnie zajmowany przez Rusinów, którzy uczynili z niego centrum administracyjne udzielnego księstwa. Jeden z jego władców - Wołodar Rościsławowicz wzniósł na wzgórzu zamkowym kamienną cerkiew. Drewniane fortyfikacje grodu zostały zastąpione murowanymi umocnieniami w czasach Kazimierza Wielkiego. Powstał w ten sposób zamek tzw. Kazimierzowski.

Ostatnie prace remontowo-rewitalizacyjne zabudowań Zamku Kazimierzowskiego oraz rearanżacji sali widowiskowej trwały od 11 lipca 2011 roku do końca grudnia 2012 roku. Oficjalne, wielkie otwarcie Zamku nastąpiło 22 marca 2013 roku spektaklem Dialog poezji i muzyki "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II i "Traktat teologiczny" Czesława Miłosza.

Nazwa projektu - "Modernizacja Zamku Kazimierzowskiego wraz z rewitalizacją Parku Miejskiego w Przemyślu"
Inwestor - Gmina Miejska Przemyśl
Wykonawca - SKANSKA SA oddział Budownictwa Ogólnego w Rzeszowie, Rudna Mała 47, 36 - 060 Głogów Małopolski

Wyślij SMS o treści zuraw.32 pod numer 72069

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24