Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Dolina w Przemyślu może dać miejsca pracy

Norbert Ziętal [email protected]
Przemyśl chce do specjalnej strefy ekonomicznej przyciągnąć firmy wytwarzające urządzenia do produkcji energii odnawialnej. Nz. turbiny wiatrowe pod Przemyślem.
Przemyśl chce do specjalnej strefy ekonomicznej przyciągnąć firmy wytwarzające urządzenia do produkcji energii odnawialnej. Nz. turbiny wiatrowe pod Przemyślem. Norbert Ziętal
Miasto Przemysl chce stworzyć Zieloną Strefę. Byłby to klaster producentów urządzeń dla alternatywnych źródeł energii, m.in. turbin wiatrowych. Są już firmy zainteresowane inwestycjami w przemyskiej strefie ekonomicznej.

Założenia projektu Przemyśl 2015 zostały zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej w ochronie środowiska naturalnego”. Odbyła się ona w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej.

Prezentowały się na niej firmy działające w branży energii odnawialnej. M.in. Kogeneracja Zachód oraz niemiecka Tognum MTU Onsite Energy. W Przemyślu podpisały one list intencyjny o budowie  trzech elektrociepłowni blokowych o mocy 12 MW w Białogardzie, Szamotułach i Łęczycy.

Obie firmy planują również współpracę przy realizacji podobnych projektów w małych i średnich miastach. Chodzi o budowę elektrociepłowni blokowych. Te są przyjazne dla środowiska i zapewniają energię elektryczną i cieplną. Taka inwestycja za 8 mln złotych mogłaby powstać w przemyskiej podstrefie Specjalnej Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej.

- Elektrociepłownia blokowa oferowałaby energię dla firm działających w specjalnej strefie. Już są przedsiębiorstwa zainteresowane tego typu inwestycjami. Lokalizację fabryki u nas rozważa producent elementów do przydomowych wiatraków – mówi Krzysztof Zatlonkal z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

- Każde przedsięwzięcie, które zmaterializuje się w postaci projektu inwestycyjnego i stworzy miejsca pracy będzie dla nas cenne – twierdzi Robert Choma, prezydent Przemyśla.
Na etapie analiz jest również kilkudziesięciomilionowa inwestycja w modernizację przemyskiej ciepłowni, należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Powstanie projektu Przemyśl 2015 to efekt ponad rocznej współpracy z firmą doradczą Brittani Network Group. W Podkarpackiem znana jest ona ze współpracy przy uruchomieniu zakładu MTU pod Rzeszowem. Autorzy projektu założyli, że Przemyśl ze względu na swoje walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne powinien postawić na rozwój niskoemisyjnej gospodarki, opartej o nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. Dodatkowymi atutami mają być bliskość chłonnych rynków wschodnich oraz nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014 – 2020, która będzie preferować niskoemisyjny i innowacyjny rozwój gospodarki.
 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24