Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Firm Podkarpacia. Kapituła "Nowin" po raz pierwszy przyznała wyróżnienia za szczególne osiągnięcia

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wideo
od 16 lat
Wyniki największego na Podkarpaciu rankingu gospodarczego ogłaszamy w chwili, gdy rodzima i światowa gospodarka zmagają się z największym od II wojny światowej kryzysem ekonomicznym. Najtęższe światowe autorytety ekonomiczne nie są w stanie stwierdzić jak głęboka będzie recesja i jakie będą najlepsze sposoby wychodzenia z kłopotów, w które wpędził nas koronawirus.

Najnowsza Złota Setka Firm obejmuje wyniki za 2019 rok, zatem odzwierciedla sytuację, można by powiedzieć, z okresu prosperity. Dziś zarządy firm robią co mogą, aby utrzymać przedsiębiorstwa w kondycji zapewniającej ciągłość produkcji i zatrudnienia.

Wierzymy, że podkarpackie firmy, które do tej pory dobrze radziły sobie z kolejnymi kryzysami rynkowymi, poradzą sobie również z obecnymi wyzwaniami.

W tym roku, oprócz zebrania twardych danych ekonomicznych, tradycyjnie prezentowanych w rankingu, zachęcaliśmy firmy do zasygnalizowania szczególnych działań i osiągnięć w odrębnej, otwartej ankiecie. Informacje te stały się podstawą do prac Kapituły Redakcyjnej i przyznania specjalnych wyróżnień. Z pośród zgłoszeń Kapituła wybrała 5 firm przejawiających szczególną aktywność lub wyróżniających się pośród innych, niezależnie od zajmowanej pozycji na liście 100. Wybór był naprawdę trudny i został dokonany po burzliwej dyskusji.

Przedsiębiorstwa wyróżnione przez redakcję "Nowin"

w XIV edycji Złotej Setki

MPWiK Rzeszów

Za proekologiczną politykę oraz efektywne pozyskiwanie środków na prowadzenie kolejnych inwestycji

Przedmiotem działalności spółki jest zaspokajanie potrzeb w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków; w 2019 roku spółka zakończyła trzy bardzo istotne zadania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej: budowę suszarni mechanicznej osadów wraz modernizacją obiektów oczyszczalni ścieków, budowę zakładu uzdatniania wody oraz budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej;

Huta Stalowa Wola

Za umiejętne wykorzystanie nowych technologii oraz rozmach w zakresie realizowanych zadań na rzecz bezpieczeństwa RP

Spółka jest liderem na polskim rynku sprzętu artyleryjskiego i aktywnie uczestniczy w programach modernizacji technicznej uzbrojenia; kluczowe czynniki sukcesu firmy to inwestycje w innowacyjne technologie, rozbudowa linii produkcyjnych, modernizacja i rozbudowa hal i zaplecza magazynowego, a przede wszystkim wykwalifikowana załoga i mocne zaplecze B=R, gwarantujące zdolność do projektowania nowych wyrobów; spółka planuje również utworzenie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które w pełni wykorzysta istniejące zasoby oraz możliwości rozwoju firmy;

Fibrain

Za innowacyjność oraz odwagę we wdrażaniu kolejnych nowatorskich rozwiązań stosowanych w wielu sektorach gospodarki

FIBRAIN to polski innowator i producent w sektorze światłowodów oraz nowoczesnych technologii działający na rynku już od blisko 30 lat; jest jedną z wiodących w Europie firm zajmujących się produkcją światłowodów, a jako jedyna w Polsce zajmuje się komercyjnie technologią krzemionkowych włókien światłowodowych; nowatorskie rozwiązania i systemy FIBRAIN mają zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, m.in. w przemyśle energetycznym, infrastrukturze, budownictwie, medycynie, transporcie, przemyśle wydobywczym i zbrojeniowym;

Hortino

Za aktywne wsparcie lokalnych producentów oraz skuteczne konkurowanie na rynkach zagranicznych

Hortino to firma z polskim kapitałem, produkuje m.in. mrożone owoce, warzywa, zupy, dania gotowe w opakowaniach detalicznych pod marką Poltino; firma oferuje również koncentraty i aromaty, nadzienia owocowe, marmolady i powidła; w ostatnich latach znacząco zwiększyła potencjał produkcyjny i możliwości pakowania produktów; aż 70 proc. produkcji trafia na eksport; Hortino współpracuje z rolnikami z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Śnieżka

Za działalność badawczą oraz skuteczne stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju

Fabryka Farb i Lakierów Snieżka S.A. to firma z ponad 35-letnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i wiodąca spółka w Grupie Kapitałowej Śnieżka, która jest jednym z liderów na rynku farb dekoracyjnych i lakierów; prowadzi intensywną działalność badawczo-rozwojową, wykorzystując w tym celu własne wyspecjalizowane laboratoria badawcze; w codziennej działalności Śnieżka dba o to, aby dynamika zmian, jakie towarzyszą jej rozwojowi rynkowemu, szła w parze z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Wyróżnione firmy to jedne z wielu wartych docenienia na Podkarpaciu. W swoich pracach Kapituła dostrzegła również takie przedsiębiorstwa jak: Asseco, Opteam, ZM Invest, Instalbud, Ciech Sarzyna SA, Multifarb, Polimarky, Dezaco, Polwax, Gamart czy Developress. Mamy nadzieję, że nie tylko utrzymają wysoki poziom, ale rozwiną swoją działalność o nowe aspekty i skutecznie będą konkurować nie tylko na rynku krajowym.

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24