Złota Setka Firm Podkarpacia. Kapituła "Nowin" po raz pierwszy przyznała wyróżnienia za szczególne osiągnięcia

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Wyniki największego na Podkarpaciu rankingu gospodarczego ogłaszamy w chwili, gdy rodzima i światowa gospodarka zmagają się z największym od II wojny światowej kryzysem ekonomicznym. Najtęższe światowe autorytety ekonomiczne nie są w stanie stwierdzić jak głęboka będzie recesja i jakie będą najlepsze sposoby wychodzenia z kłopotów, w które wpędził nas koronawirus.

Najnowsza Złota Setka Firm obejmuje wyniki za 2019 rok, zatem odzwierciedla sytuację, można by powiedzieć, z okresu prosperity. Dziś zarządy firm robią co mogą, aby utrzymać przedsiębiorstwa w kondycji zapewniającej ciągłość produkcji i zatrudnienia.

Wierzymy, że podkarpackie firmy, które do tej pory dobrze radziły sobie z kolejnymi kryzysami rynkowymi, poradzą sobie również z obecnymi wyzwaniami.

W tym roku, oprócz zebrania twardych danych ekonomicznych, tradycyjnie prezentowanych w rankingu, zachęcaliśmy firmy do zasygnalizowania szczególnych działań i osiągnięć w odrębnej, otwartej ankiecie. Informacje te stały się podstawą do prac Kapituły Redakcyjnej i przyznania specjalnych wyróżnień. Z pośród zgłoszeń Kapituła wybrała 5 firm przejawiających szczególną aktywność lub wyróżniających się pośród innych, niezależnie od zajmowanej pozycji na liście 100. Wybór był naprawdę trudny i został dokonany po burzliwej dyskusji.

Przedsiębiorstwa wyróżnione przez redakcję "Nowin"

w XIV edycji Złotej Setki

MPWiK Rzeszów

Za proekologiczną politykę oraz efektywne pozyskiwanie środków na prowadzenie kolejnych inwestycji

Przedmiotem działalności spółki jest zaspokajanie potrzeb w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków; w 2019 roku spółka zakończyła trzy bardzo istotne zadania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej: budowę suszarni mechanicznej osadów wraz modernizacją obiektów oczyszczalni ścieków, budowę zakładu uzdatniania wody oraz budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej;

Huta Stalowa Wola

Za umiejętne wykorzystanie nowych technologii oraz rozmach w zakresie realizowanych zadań na rzecz bezpieczeństwa RP

Spółka jest liderem na polskim rynku sprzętu artyleryjskiego i aktywnie uczestniczy w programach modernizacji technicznej uzbrojenia; kluczowe czynniki sukcesu firmy to inwestycje w innowacyjne technologie, rozbudowa linii produkcyjnych, modernizacja i rozbudowa hal i zaplecza magazynowego, a przede wszystkim wykwalifikowana załoga i mocne zaplecze B=R, gwarantujące zdolność do projektowania nowych wyrobów; spółka planuje również utworzenie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które w pełni wykorzysta istniejące zasoby oraz możliwości rozwoju firmy;

Fibrain

Za innowacyjność oraz odwagę we wdrażaniu kolejnych nowatorskich rozwiązań stosowanych w wielu sektorach gospodarki

FIBRAIN to polski innowator i producent w sektorze światłowodów oraz nowoczesnych technologii działający na rynku już od blisko 30 lat; jest jedną z wiodących w Europie firm zajmujących się produkcją światłowodów, a jako jedyna w Polsce zajmuje się komercyjnie technologią krzemionkowych włókien światłowodowych; nowatorskie rozwiązania i systemy FIBRAIN mają zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, m.in. w przemyśle energetycznym, infrastrukturze, budownictwie, medycynie, transporcie, przemyśle wydobywczym i zbrojeniowym;

Hortino

Za aktywne wsparcie lokalnych producentów oraz skuteczne konkurowanie na rynkach zagranicznych

Hortino to firma z polskim kapitałem, produkuje m.in. mrożone owoce, warzywa, zupy, dania gotowe w opakowaniach detalicznych pod marką Poltino; firma oferuje również koncentraty i aromaty, nadzienia owocowe, marmolady i powidła; w ostatnich latach znacząco zwiększyła potencjał produkcyjny i możliwości pakowania produktów; aż 70 proc. produkcji trafia na eksport; Hortino współpracuje z rolnikami z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Śnieżka

Za działalność badawczą oraz skuteczne stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju

Fabryka Farb i Lakierów Snieżka S.A. to firma z ponad 35-letnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i wiodąca spółka w Grupie Kapitałowej Śnieżka, która jest jednym z liderów na rynku farb dekoracyjnych i lakierów; prowadzi intensywną działalność badawczo-rozwojową, wykorzystując w tym celu własne wyspecjalizowane laboratoria badawcze; w codziennej działalności Śnieżka dba o to, aby dynamika zmian, jakie towarzyszą jej rozwojowi rynkowemu, szła w parze z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Wyróżnione firmy to jedne z wielu wartych docenienia na Podkarpaciu. W swoich pracach Kapituła dostrzegła również takie przedsiębiorstwa jak: Asseco, Opteam, ZM Invest, Instalbud, Ciech Sarzyna SA, Multifarb, Polimarky, Dezaco, Polwax, Gamart czy Developress. Mamy nadzieję, że nie tylko utrzymają wysoki poziom, ale rozwiną swoją działalność o nowe aspekty i skutecznie będą konkurować nie tylko na rynku krajowym.

***

Tradycyjnie już ogłoszenie wyników rankingu Złota Setka Firm Podkarpacia wieńczone było uroczystą galą. Rok 2020 przyniósł nam jednak nowe wyzwania i konieczność przeniesienia się do rzeczywistości wirtualnej. Z tego powodu ranking główny, "Złote Dziesiątki" oraz wyróżnienia Kapituły Redakcyjnej, opublikowaliśmy nie tylko w papierowym dodatku do "Nowin", ale też w nietypowej, filmowej odsłonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Apple

Apple MacBook Pro 13,3"/M2/8GB/256GB/macOS Space Gray (MNEH3ZEA)

26 649,72 zł6 220,99 zł-77%
miejsce #2

ASUS

Asus E510 15,6"/N4020/4GB/128GB/Win11 (E510MA-BR580WS)

2 151,27 zł1 299,00 zł-40%
miejsce #3

Apple

Apple MacBook Pro 16,2"/M1 Pro/16GB/512GB/MacOS (MK183ZEA)

16 469,00 zł11 699,99 zł-29%
miejsce #5

Acer

Acer Aspire 3 15,6"/i5/8GB/512GB/Win10 (NX.ADUEP.001)

2 090,00 zł1 999,00 zł
Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie