MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł emerytowany proboszcz parafii farnej w Łańcucie ks. prał. Władysław Kenar

Arkadiusz Bednarczyk

We wtorek 28 maja 2024 roku zmarł ks. Wadysław Kenar proboszcz parafii farnej w Łańcucie. Mszę primicyjną ks. Kenar odprawił w iwonickim zabytkowym kościółku w 1961 roku. Posługiwał kolejnych parafiach: w Humniskach, Brzozowie, Sanoku, Jarosławiu i Łańcucie oraz był probosczem w Nisku i Łańcucie, wypełniającmotto, które wybrał na primicjach „Miłosierdzie Twoje Panie na wieki wychwalać będę...” Wielkim marzeniem ks. Władysława już jako proboszcza łańcuckiej fary w Łańcucie była koronacja czczonej w tutejszym Wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej.

 Zmarł emerytowany proboszcz parafii farnej w Łańcucie ks. prał. Władysław Kenar

26 sierpnia 1984 r. ks. Władysław Kenar obejmuje parafię łańcucką .Trochę jakby zakłopotany, wita się z parafianami - Łańcut nie jest mu jednak obcy, pracował tu na początku lat siedemdziesiątych jako młody wikary. Od pierwszych tygodni pracy w Łańcucie parafianie ujęci są niezwykłą delikatnością, sumiennością i wysoką kulturą osobistą nowego Księdza Proboszcza. Zwraca uwagę parafian swoją kapłańską gorliwością, codziennie posługuje w konfesjonale, a wakacyjne urlopy skraca do niezbędnego minimum, starając się przynajmniej w urlopowe nedziele doglądać parafii, tak jakby bał się na dłużej pozostawić ją bez opieki. Ksiądz Prałat jest wielkim czcicielem Matki Bożej Szkaplerznej, przez lata na klęczkach zawierza jej trudne parafialne problemy. We wrześniu 1992 roku Łańcut szczęśliwie doczeka koronacji Cudownego Wizerunku Pani Łańcuckiej w czym wielką zasługę miał i nasz Jubilat.

Ks. Władysław Kenar urodził się w Iwoniczu 25 kwietnia 1937 roku. Seminarium Duchowne w Przemyślu wieńczy święceniami kapłańskimi 18 czerwca 1961 roku z rąk bpa Franciszka Bardy. Mianowany proboszczem parafii Nisko Malce w 1973 roku zaangażował się mocno w uzyskanie pozwolenie na budowę nowego kościoła, a trzeba pamiętać iż w czasach siermiężnego wówczas socjalizmu było to niemal niewykonalne. Przez cały czas pracy w Nisku-Malcach okazywał swoje wielkie zaangażowanie w budowę nowej wspólnoty parafialnej oraz ogromną życzliwość. Na sercu leżało mu wychowanie młodzieży, którą angażował w różne wspólnoty parafialne i zachęcał do udziału w parafialnych nabożeństwach. W punkcie katechetycznym urządzał parafialną bibliotekę. W budowę nowego kościoła ksiądz Kenar angażuje całą parafię, sam codziennie dogląda terenu budowy. Dla pracujących przy świątyni przywozi obiady ze stołówki. W czerwcu 1983 roku odbywa się wreszcie długo oczekiwana uroczysta konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Ksiądz Prałat także i w Łańcucie był inicjatorem wielu przedsięwzięć (choćby Łańcuckiego Towarzystwa im. św. Brtata Alberta, prowadzącego kuchnię dla ubogich) wspierał liczne parafialne dzieła (np. świetlica dla młodzieży „Wzrastanie”), organizatorem niezapomnianych Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku były doskonałą okazją do obcowania z wielkimi postaciami polskiej kultury, twórcami z tzw. „drugiego obiegu”, był budowniczym nowych kościołów na terenie parafii. Ważne dla chrześcijańskiej duchowości nabożeństwa: wielkopostne, majowe czy różańcowe od lat odbywały się przy czynnym udziale Księdza Prałata, który do udziału w nich zachęcał wszystkich parafian. To za Jego rządów łańcucka świątynia tak wypiękniała zarówno wewnątz jak i na zewnątrz, będąc dumą parafian i budząc podziw przybywających pielgrzymów. W uznaniu szczególnych zasług Rada Miasta Łańcuta podjęła 17 czerwca 2009 r. uchwałę o nadaniu Księdzu Prałatowi Władysławowi Kenarowi tytułu Honorowy Obywatel Miasta Łańcuta.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę,1 czerwca 2024 r. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie. O godzinie 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta, a po Jej zakończeniu kondukt pogrzebowy przejdzie ulicami miasta na miejscowy cmentarz komunalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24