Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami. Pierwsze treningi [WIDEO]

Ula Sobol
"Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami” to akcja, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności sportowej. Jej bohaterami są Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa i Mirosław Grabowski z Rzeszowa
"Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami” to akcja, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności sportowej. Jej bohaterami są Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa i Mirosław Grabowski z Rzeszowa Archiwum Krzysztofa Wróbla
Dwójka naszych Czytelników, których przygotowujemy do startu w półmaratonie została poddana treningowi funkcjonalnemu. Pierwsze treningi za nimi.

Zapraszamy na treningi otwarte. Pierwszy odbędzie się 26 stycznia (niedziela) o godz. 9.30 na Rzeszowskich Bulwarach. Spotykamy się przy fontannie.

"Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami" to akcja, której celem jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności sportowej. Jej bohaterami są Ewelina Wojtas-Kędzierska z Dynowa i Mirosław Grabowski z Rzeszowa - czytelnicy Nowin, którzy dzięki nam po raz pierwszy wystartują w zawodach biegowych. Centrum Rehabilitacji Medycznej REH-MEDIQ w Tyczynie i sklep specjalistyczny Biegomaniak od tygodnia przygotowują ich do biegu w Półmaratonie Rzeszowskim w kwietniu 2014 roku (dystans: 21,097 km).

Pani Ewelina i pan Mirosław rozpoczęli realizację profesjonalnego programu medyczno-treningowego. Opiera się on na nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w sporcie profesjonalnym. Uczestnicy przeszli już badania medycyny sportowej, testy ergospirometryczne, ocenę funkcjonalną narządu ruchu oraz ocenę ryzyka urazów.

- Wszystko to, co wykonujemy dla zawodowców na co dzień w REH-MEDIQ - podkreśla Krzysztof Wróbel, rehabilitant specjalista przygotowania motorycznego. - Następnie, opierając się na indywidualnych wynikach i parametrach, wspólnie ze specjalistą z Biegomaniaka opracowaliśmy programy treningowe. Dobraliśmy odpowiednie obuwie oraz sprzęt i nasi zawodnicy rozpoczęli bieganie.

Trening funkcjonalny poprawi bezpieczeństwo i jakość treningów

[obrazek2] Krzysztof Wróbel, rehabilitant specjalista przygotowania motorycznego z CRM REH-MEDIQ w Tyczynie (fot. Krystyna Baranowska)Rozmowa z Krzysztofem Wróblem, rehabilitantem specjalistą przygotowania motorycznego z CRM REH-MEDIQ w Tyczynie.

- Co to jest trening funkcjonalny?

- W dużym uproszczeniu jest to trening kształtujący właściwe wzorce ruchowe (jakość ruchu) będące podstawą aktywności ruchowej, jaką jest trening sportowy. Zaburzone wzorce ruchowe to niewłaściwa praca mięśni, ścięgien, wiązadeł i stawów, co może prowadzić do przeciążeń i kłopotów zdrowotnych.

- Od czego zacząć trening funkcjonalny?

- Trening funkcjonalny zaczynamy od oceny narządu ruchu. Istotne dla bezpiecznego treningu sportowego jest to, jak pracują mięśnie tułowia, obręcz biodrowa wraz z kończynami dolnymi i obręcz barkowa z kończynami górnymi. W zasadzie niemożliwa jest poprawna praca nóg bez właściwie pracującej miednicy i kręgosłupa lędźwiowego to samo dotyczy barków. Wystarczy zrobić przysiad i już możemy dostrzec, jakie osoba badana ma problemy.

- I co dalej?

- Ocena narządu ruchu pozwala zaplanować indywidualny trening mający na celu poprawę deficytów ruchowych. Ważne jest przywrócenie zakresu ruchu w stawach, w których tego ruchu brakuje oraz nauczenie właściwej pracy mięśni odpowiadających za stabilizację oraz mięśni odpowiadających za poruszanie się. W praktyce są to treningi oparte na ćwiczeniach stabilizacji, mobilności, ćwiczeniach równowagi, różnych formach stretchingu.

- Jakie efekty daje trening funkcjonalny?

- Najważniejszą korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa i spadek ryzyka urazów w sporcie. Dodatkowo trening funkcjonalny przygotowuje do kształtowania siły, wydolności, poprawia efektywność treningu sportowego. Dzięki pracy funkcjonalnej możemy kompensować asymetrie narządu ruchu, powstające w dyscyplinach obciążających bardziej jedną stronę ciała (np. siatkówka, tenis, golf).

- Czy jest to cudowny lek?

- Trening funkcjonalny jest integralną częścią nowoczesnego treningu sportowego. Nie możemy traktować go jako coś osobnego i doskonałego na wszystkie bolączki. Jednak korzystanie z koncepcji pracy funkcjonalnej z pewnością poprawi bezpieczeństwo i jakość treningów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24