Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie: opinia ks. Batorego o pomniku Czynu Rewolucyjnego jest jego prywatną opinią

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Paweł Dubiel
Obrońcy pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie często powołują się na list rzeszowskiego diecezjalnego konserwatora zabytków ks. dr. Pawła Batorego, wg którego „rzeszowski pomnik nie zawiera żadnych ewidentnych symboli komunistycznych”. Czy ks. Batory wyraża stanowisko kurii?

Rzeszowskie media ujawniły niedawno treść listu ks. dr. Pawła Batorego, konserwatora zabytków diecezji rzeszowskiej, jaki ten skierował 27 marca do przełożonego polskiej prowincji zakonu braci mniejszych w Krakowie o. Teofila Czarniaka.

Zacytujmy tylko jeden fragment listu ks. Batorego, w którym powołuje się on na własne sumienie (!) w obronie totalitarnego pomnika:

„Pragnę gorąco zaprotestować przeciwko niszczeniu rzeszowskiego pomnika i zaapelować do władz zakonnych o zwrócenie go miastu, co pozwoli ojcom Bernardynom uwolnić się od problematycznego daru i kosztownego obowiązku dbania o niego. Myślę, że jeśli obiekt zostanie usunięty lub zniekształcony, straty wizerunkowe klasztoru i Kościoła w Rzeszowie będą katastrofalne. Nie stawajmy się barbarzyńcami, którzy niszczą udane realizacje artystyczne i symbole ważne dla lokalnych społeczności. W zagrożeniu niebezpieczeństwem zniszczenia ważnej realizacji urbanistyczno-artystycznej sumienie nie pozwala mi milczeć”.

Kopia tego listu została wysłana do wielu ważnych osób w Rzeszowie, m.in. do przełożonego ks. Batorego, czyli ks. bp. Jana Wątroby. Nowiny zapytały się zatem rzecznika prasowego kurii diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Tomasza Nowaka, czy ks. Batory, będąc urzędnikiem kurii, wyraża w liście jej stanowisko.

Oto co nam odpowiedział ks. Nowak:

„Opinia ks. dr. Pawła Batorego, jak sam zaznaczył w liście, jest jego prywatną opinią. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nie jest stroną postępowania dotyczącego Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, w związku z tym nie komentuje działań i opinii związanych z pomnikiem”.

Przypomnijmy, że prowincja bernardynów jest właścicielem działki, na której stoi w Rzeszowie pomnik Czynu Rewolucyjnego. Monument ten podlega ustawie z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej. Bezprawnie zabrana bernardynom działka w 1966 roku wróciła do nich w 2006 r. Teraz radni Rozwoju Rzeszowa znowu chcą zabrać zakonowi tę działkę, by ocalić monument.

W środę 19 kwietnia na list ks. Batorego powoływała się kolejna osoba zaangażowana w proces odzyskiwania przez władze miasta pomnika Czynu Rewolucyjnego. Mowa o radnym klubu Rozwój Rzeszowa. Sławomir Gołąb podczas konferencji pasowej zwolenników rzeszowskiego monumentu zaproponował, aby wsłuchać się w opinię diecezjalnego konserwatora zabytków ks. Pawła Batorego, doktora, historyka sztuki, który jednoznacznie wypowiedział się na ten temat, że jest to dzieło ponadczasowe i nie powinno się go burzyć.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24