Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podpisano umowę na rewitalizację dworku w Hyżnem [ZDJĘCIA]

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
Gmina Hyżne / Przemek Biliński
We wtorek, 28 listopada podpisano umowę o wypłatę grantu w wysokości miliona złotych złotych na rewitalizację Dworku Sikorskiego w Hyżnem. Obiekt zyska nowe oblicze, powstanie w nim Izba Pamięci oraz kawiarnia.

W sierpniu br. informowaliśmy o tym, że dworek w Hyżnem, zwany potocznie Dworkiem Sikorskiego, triumfował w woj. podkarpackim w I fazie konkursu "Nasz Zabytek" organizowanym przez fundację "Most the Most". Dzięki tej wygranej podrzeszowska gmina mogła liczyć na 1 mln zł dofinansowania na rewitalizację obiektu.

We wtorek, 28 listopada podpisano umowę o wypłatę grantu w wysokości miliona złotych złotych na rewitalizację dworku. Powstanie w nim Izba Pamięci oraz kawiarnia. Obiekt stanie się miejscem organizacji licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Zyskując nowe funkcje społeczne, otworzy się na mieszkańców.

Podpisy na umowie złożyli Bartłomiej Kuchta, Wójt Gminy Hyżne przy kontrasygnacie Moniki Szmyd, Skarbnik Gminy Hyżne i Brygidy Ślabskiej, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most.

W wydarzeniu wzięli udział Wojciech Dzięgiel - Menadżer ds. zarządzania projektami Fundacji Most the Most, Alicja Markowicz - Starszy specjalista ds. wsparcia komórki organizacyjnej regionu Podkarpackiego BGK, Dionizy Beda – Sekretarz Gminy Hyżne, Paweł Fudali – Kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Gminy Hyżne, Magdalena Buda – Kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy Hyżne oraz Magdalena Rybka – Inspektor Urzędu Gminy Hyżne, która opiekuje się zabytkami w gminie.

Uroczyste spotkanie uświetnił występ szkółki wokalnej Vocalovers.

Gmina Hyżne otrzymała również 850 tys. zł dofinansowania na rewitalizację dworku w ostatnim konkursie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Historia dworu w Hyżnem

Dwór w Hyżnem, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku, jest ważną częścią historii naszego regionu. Na dworze hyżneńskim dorastał po śmierci swego ojca, organisty a później nauczyciela – Władysław Sikorski, który mieszkał tu z matką, szafarką we dworze.

Dworek często zmieniał właścicieli; ostatnim był hrabia mjr dr Konstanty Dzieduszycki, poseł i senator w II Rzeczypospolitej, bliski współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieduszycki pozostał właścicielem dworu aż do reformy rolnej w roku 1944. Po wojnie dwór przekazano na rzecz Skarbu Państwa. Mieściła się w nim Szkoła Powszechna, aż do wybudowania w roku 1972 nowej szkoły w Hyżnem, im. Gen. Władysława Sikorskiego.

Obecnie w dworku mieści się siedziba szkoły i punkt przedszkolny (starsze dzieci uczą się w budynku dawnego gimnazjum). Na zewnątrz budynku obok głównego wejścia po prawej stronie umieszczona jest tablica upamiętniająca 120. rocznicę urodzin Gen. Władysława Sikorskiego. Odsłonięta została 20 maja 2001 roku.

Podpisano umowę na rewitalizację dworku w Hyżnem [ZDJĘCIA]
Przemek Biliński

Obiekt wymaga pilnego remontu. Planuje się m.in. odnowę elewacji, remont drewnianego balkonu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę części więźby dachowej, pokrycia oraz orynnowania, izolację fundamentów, odnowienie podłóg i posadzek, odgrzybienie ścian, renowację i malowanie ścian wewnątrz obiektu, przebudowę wewnętrznej sieci gazowej, wymianę źródła ciepła, dostosowanie budynku do przepisów przeciw pożarowaych, renowację klatki schodowej i drewnianych schodów.

Zaangażowanie mieszkańców

W konkursie organizowanym przez fundację "Most the Most" liczyły się głosy mieszkańców. A mieszkańcy gminy Hyżne są bardzo mocno zaangażowani w rozwój swojej małej ojczyzny. To nie pierwsza wygrana Hyżnego w tego typu konkursach. Dzięki mobilizacji mieszkańców udało się wygrać nowy wóz strażacki dla OSP Brzezówka w "Bitwie o wozy" - był to konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a o wygranej decydowała największa frekwencja w wyborach prezydenckich. Niedawno Hyżne wygrało konkurs organizowany przez Fundację Questing. Tematem zgłoszeniowym były związki gen. Władysława Sikorskiego z tą malowniczą, podrzeszowską miejscowością. Również w bieżącym roku Hyżne triumfowało w akcji „Zrób Porządek w swojej szafie”, w ramach której szkoły prowadziły zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc naszej planecie oraz potrzebującym. W zbiórce wzięły udział aż 52 szkoły z całej Polski, a najwięcej - ponad 5 ton odzieży - zebrała Szkoła Podstawowa w Hyżnem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24