Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów szykuje budowę nowego sądu. To ważne dla przejęcia Zamku Lubomirskich

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie.
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
2020 rok ma być przełomowy w kwestii przeznaczenia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie na cele kulturalne. Miejscy urzędnicy oraz przedstawiciele resortu sprawiedliwości pracują już nad rozpoczęciem budowy nowej siedziby dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Aktualnie sąd pracuje w pomieszczeniach zamku. Został tu jako jedyna instytucja, po tym jak do nowych gmachów wyprowadzili się prokuratorzy i Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Ten ostatni działa w budynku przy ul. Kustronia, który wybudowano po sąsiedzku z bazarem, jaki funkcjonował między ulicą Dołową i aleją Rejtana.

Działka gotowa pod zabudowę

Bazaru w tym miejscu jednak już nie ma. Miasto przeniosło go na ulice Dworaka, gdzie wybudowało nowy plac targowy. Dzięki tej zmianie można było wykonać kolejny krok w kierunku przejęcia zamku.

- Aby zamek został przeznaczony na cele kulturalne, trzeba najpierw wybudować nowy biurowiec dla sądu okręgowego. Ma on powstać na działce, która zwolniła się po likwidacji bazaru w rejonie ulicy Dołowej

– tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Jesienią władze Rzeszowa, sądu i resortu sprawiedliwości podpisały w tej sprawie list intencyjny. Porozumienie zakłada, że miasto odda ministerstwu działkę, na której powstanie sąd. Resort przygotuje i przeprowadzi tę inwestycję.

- Przygotowania już trwają. Ministerstwo zleciło badania geologiczne na terenu, które są konieczne do przeprowadzenia dalszych prac projektowych nowego sądu. Liczymy, że 2020 rok będzie przełomowy w kwestii budowy tego budynku – mówi Maciej Chłodnicki.

Ministerstwo zleciło już także przygotowanie operatów finansowych obu nieruchomości – zarówno zamku, jak i planowanego budynku dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Na tej podstawie określi szacunkowy koszt inwestycji. Wstępnie założono już, że inwestycja przy ulicy Dołowej 3-4 lata.

Fachowcy zdecydują o przeznaczeniu rzeszowskiego zamku

Niezależnie od terminu jej rozpoczęcia, miasto przygotowuje już założenia działania Zamku Lubomirskich jako instytucji kultury. O tym, co znajdzie się na zamku zadecyduje zespół fachowców reprezentujących różne dziedziny sztuki i kultury. Taka rada została już powołana przez prezydenta Rzeszowa.

– Na zamku widzimy koncerty, spektakle teatralne, z pewnością znajdzie się miejsce zarówno dla istniejących instytucji i muzeów, jak i dla nowych jednostek. Jak chociażby teatr muzyczny, czy teatr tańca

– mówi Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rzeszowa.

Działania zmierzające do przeznaczenia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie na cele kulturalne rozpoczęły się 12 lat temu, a prezydent Tadeusz Ferenc traktuje je jako jedno z najważniejszych zadań miasta. Budynek, który w tej chwili jest dostępny w bardzo ograniczonym zakresie, docelowo ma być otwarty dla mieszkańców i turystów. Niewykluczone, że udostępniona zostanie także wieża zegarowa, z której balkonu rozpościera się wyjątkowy widok na panoramę miasta. Władze miasta i resortu sprawiedliwości mogły go podziwiać podczas jesiennego spotkania, związanego z podpisaniem listu intencyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24