MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seks nie ma daty ważności. Tak twierdzą i 70-latkowie, i Gen Z. Kto chce dłużej utrzymać aktywność seksualną – kobiety czy mężczyźni?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 latseks
Jesteś po 70. i wciąż masz ochotę na seks? Jest was więcej! Brytyjskie badanie wykazało, że ochota na łóżkowe igraszki wcale nie musi mijać wraz z wiekiem. Wiele osób nie chce rezygnować z seksu w dojrzałym wieku – zapowiadają to też przedstawiciele Gen Z. Sprawdź, na co musisz uważać w seksie po 50. roku życia.

Spis treści

Czy w wieku 70 lat można uprawiać seks? Wyniki badań pokazują, że ochota nie mija

Aktywność seksualna jest dobra dla twojego zdrowia i samopoczucia.

Seks wpływa korzystnie na cały organizm. Oprócz tego, że może stanowić formę aktywności fizycznej, pomaga obniżać ciśnienia krwi, a nawet zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu i nadciśnienia tętniczego – pisze Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.

Home Instead przeprowadziło ankietę wśród ponad 1000 dorosłych w każdym wieku. Co się okazało?

Jak wynika z przeprowadzonego badania w Wielkiej Brytanii, starsi mieszkańcy Wysp nie planują, by ich dojrzały wiek spowolnił ich w sypialni. Osoby, które ukończyły 75 lat i więcej chce pozostać aktywnymi seksualnie – stwierdziło tak 53 proc. ankietowanych. Przedstawiciele grupy wiekowej od 66 do 74 lat mieli podobne pragnienia – 51 proc. z nich chce kontynuować łóżkowe aktywności. Wśród osób w wieku 55-65 lat odsetek był jeszcze wyższy i wynosi aż 62 proc.

Dobre życie seksualne jest ważne w każdym wieku – także dojrzałym.
Dobre życie seksualne jest ważne w każdym wieku – także dojrzałym. freepik

Choć seks cieszy się zainteresowaniem ludzi po 50., tak randki już niekoniecznie. Mniej niż połowa respondentów powyżej 55. roku życia stwierdziła, że byłaby zainteresowana szukaniem miłości, gdyby byli samotni. 60 proc. uczestników badania stwierdziło, że pozostanie aktywnymi seksualnie pomogłoby im w utrzymaniu zdrowia psychicznego w starszym wieku.

Apetyt na seks w dojrzałym wieku mają też reprezentanci Pokolenia Z – 61 proc. z nich planuje uprawiać seks w dojrzałym wieku. Co ciekawe, utrzymanie życia seksualnego bardziej interesuje mężczyzn (74 proc.) niż kobiety (49 proc.).

Jak dłużej być młodym? Seks to nie wszystko

Seks to ważny aspekt zachowania zdrowia i… młodości. Jednak to tylko jeden z elementów „Indeksu nowego starzenia się” Home Instead.

– Starsi ludzie stają się młodsi – powiedział Martin Jones, dyrektor generalny Home Instead. – Mam na myśli to, że sposób, w jaki ludzie czują się, starzejąc się, zmienia się i coraz bardziej zależy im na stylu życia, który całkowicie różni się od tradycyjnego obrazu tego, co oznacza starość.

Ankietowani uznali, że sposobem na zachowanie młodości są:

  • dieta i ćwiczenia (66 proc.),

  • postępy w medycynie (67 proc.).

Aż 89 proc. starszych Brytyjczyków w wieku powyżej 75 lat deklaruje, że chce pozostać aktywnymi fizycznie. Więcej osób (44 proc.) martwi się tym, że wyląduje w domu opieki niż śmiercią partnera (36 proc.). W przypadku choroby 80 proc. wolałoby, żeby leczenie odbywało się w domu.

– Wiek to rzeczywistość biologiczna, ale także konstrukt społeczny. Ludzie nie muszą być przez niego ograniczani w sposób, w jaki byli kiedyś – dodaje Jones.

Jak zadbać o intymność w związku? Penetracja to nie wszystko

Dobre życie seksualne jest ważne w każdym wieku – także dojrzałym. Podkreśla to m.in. Stella Ralfini, 77-letnia ekspertka od seksu tantrycznego.

– To jedna z rzeczy, które sprawiają, że czuję się młodo – powiedziała Ralfini. – To wciąż wspaniałe uczucie wiedzieć, że jest się pożądanym – dodała w rozmowie z Daily Mail.

Ekspertka podkreśliła, że ważna jest reedukacja na temat seksu i intymności.

– Chodzi o zabawę i inne sposoby osiągania orgazmu, które są wygodne dla obojga – powiedziała.

Jedną z czynności, które pomogą utrzymać intymność w relacji, jest przytulanie się nago w łóżku. Specjalistka zwróciła też uwagę na jedną istotą kwestię.

– Mężczyźni są dość przywiązani do tego, co mają w spodniach, ale nie do końca rozumieją grę wstępną – wyjaśniła. – Starsi mężczyźni na Viagrze nie działają na starsze kobiety – ostatnią rzeczą, jakiej pragną, jest bycie posuwaną przez wiele godzin – dodała Ralfini.

Starzenie się a seks. O czym nie zapominać, będąc aktywnym seksualnie po 50.?

Seks i intymność poprawiają zdrowie serca, zmniejszają stres i poprawiają zdrowie psychiczne, łagodząc uczucie depresji i niepokoju. Starzenie się nie musi oznaczać rezygnacji z tych elementów życia, jednak czasem mogą pojawić się pewne komplikacje, które to utrudniają.

Czasami jest to utrata osoby, z którą się dzieliło życie i łoże. W przypadku mężczyzn mogą to być zaburzenia erekcji, a w przypadku kobiet potencjalne zmiany związane z pożądaniem seksualnym po menopauzie. Zdarza się też, że przeszkodą staje się zapalenie stawów, które może mieć znaczący wpływ na zdolność starszej osoby do czerpania przyjemności w sypialni.

Z każdym problemem warto zwrócić się do lekarza. Lekarze powinni wykazać się zrozumieniem i nie lekceważyć tego aspektu zdrowia.

Seks dojrzałych osób nie jest wolny też od innych zagrożeń. Wciąż istnieje brak świadomości na temat stosowania prezerwatyw. Prezerwatywa nie tylko ma chronić przed zajściem w ciążę, ale także zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową.

To ważne kwestie, tym bardziej że ponad połowa Brytyjczyków po 75. roku życia chce kontynuować aktywność seksualną.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Seks nie ma daty ważności. Tak twierdzą i 70-latkowie, i Gen Z. Kto chce dłużej utrzymać aktywność seksualną – kobiety czy mężczyźni? - Strona Zdrowia

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24