Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suwerenie, co z tym pomnikiem?

Stanisław Sowa
O wyburzeniu, przekształceniu lub pozostawieniu spornego symbolu Rzeszowa powinni zdecydować mieszkańcy stolicy Podkarpacia

Jak wyglądałoby centrum Rzeszowa bez pomnika czynu rewolucyjnego, który w ciągu dziesięcioleci stał się rozpoznawalnym symbolem miasta? Pytanie jest na czasie. Tzw. ustawa dekomunizacyjna otworzyła drogę do wyburzenia monumentu. Powstał w PRL-u, czyli w Polsce, która nie była państwem suwerennym i demokratycznym, za przyzwoleniem ówczesnych komunistycznych władz, dla gloryfikacji krwawego utrwalania władzy ludowej po 1944 roku.

Na te okoliczności wskazał IPN w odpowiedzi na list prezydenta Rzeszowa, który wystąpił w obronie pomnika, powołując się na jego walory artystyczne, historyczne i przywiązanie do niego mieszkańców. I to jest w moim przekonaniu klucz do demokratycznego rozwiązania sporu. O wyburzeniu, przekształceniu lub pozostawieniu spornego symbolu miasta powinni zdecydować mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Uczciwie i demokratycznie. Obecna większość parlamentarna często odwołuje się do suwerena. Niech więc suweren w Rzeszowie zdecyduje, co zrobić z pomnikiem w jego mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24