MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się duże inwestycje na lotnisku w Krośnie. Pas startowy ma mieć dwa kilometry

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pas startowy krośnieńskiego lotniska ma być wydłużony prawie o drugie tyle - z 1 100 do 2 000 metrów
Pas startowy krośnieńskiego lotniska ma być wydłużony prawie o drugie tyle - z 1 100 do 2 000 metrów Ewa Gorczyca
Krosno chce przygotować lotnisko do zwiększenia ruchu i przyjmowania większych samolotów. Ogłoszono już przetarg na przygotowanie projektu rozbudowy jego infrastruktury.

Żeby zrealizować plany dotyczące rozwoju lotniska, władze miasta chcą mieć gotową szczegółową dokumentację. Projekt, który powstanie, ma obejmować rozbudowę drogi startowej, budowę płyt postojowych dla samolotów wraz rozbudową dróg kołowania, budowę sieci, instalacji i niezbędnej infrastruktury technicznej. Zadaniem wykonawcy projektu będzie też uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń.

- Te inwestycje mają być tak zaprojektowane, by można je było realizować etapami, niezależnie od siebie. Nasze docelowe zamierzenie to wydłużenie drogi startowej do dwóch kilometrów. Chcemy to robić stopniowo. Najpierw rozbudować ją do 1410 kilometrów, potem do 1710 metrów. Za każdym razem pozwoli to na przyjmowanie coraz większych statków lotniczych - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Istniejąca droga startowa ma 1100 metrów długości. To ogranicza możliwości krośnieńskiego lotniska do przyjmowania niedużych samolotów.

- Operacje na naszym lotnisku są związane głównie ze szkoleniem lotniczym, w tej chwili są bardzo intensywnie prowadzone, zarówno przez szkoły lotnicze z Krosna, jak i Mielca, Rzeszowa czy spoza naszego regionu. Z lotniska korzysta również wojsko. Sprzyjają temu udogodnienia naszego obiektu, takie jak m.in. możliwość startów i lądowań w nocy - mówi prezydent Przytocki.

Miastu, do którego należy spółka Lotnisko Krosno, zależy na wygenerowaniu większego ruchu zwłaszcza taksówek powietrznych. Z usług air taxi korzysta coraz więcej firm, które prowadzą różne przedsięwzięcia w południowej części regionu.

- A czasem taka odrzutowa awionetka nie może wylądować na krośnieńskim lotnisku, bo pas jest za krótki. Muszą być spełnione warunki bezpieczeństwa - tłumaczy prezydent.

Coraz powszechniejsze korzystanie z komunikacji lotniczej w działalności biznesowej to ważny argument za rozbudową lotniska.

- Mamy częste wizyty, na przykład inwestorów z Niemiec, którzy działają w Jaśle i korzystają z naszego lotniska - mówi prezydent Przytocki.

Jak dodaje, nie dla wszystkich krośnieńskie lotnisko jest wystarczające. Przykładem jest właściciel francuskiej firmy, która w Krośnie prowadzi dużą inwestycję. Przylatuje własnym samolotem, ale maszyna jest za duża, by lądować w Krośnie, i musi korzystać z Jasionki.

Na prace projektowe są zarezerwowane pieniądze w budżecie Krosna. Sporządzenie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń zajmie ok. półtora roku. Na podstawie projektu władze miasta będą mogły zaplanować koszty rozbudowy lotniska. Jakie są możliwości jej szybkiej realizacji?

- Obecnie zrujnowane finanse miast na prawach powiatu nie dają nam szansy na realizację takich śmiałych zamierzeń. Czekamy na reformę finansów samorządowych, która jest zapowiadana od 1 stycznia. Kiedy poznamy szczegóły, będziemy wiedzieć czy możemy dalej intensywnie inwestować, czy ostro hamować - mówi Piotr Przytocki.

Jak dodaje, kompleksowy projekt to podstawowy krok, by lotnisko mogło się rozwijać, baza, która pozwoli wykonywać różne zadania etapami (przewidzianych jest ich dziewięć).

- W oparciu o niego będziemy mogli podejmować mniej kosztowne inwestycje jak droga kołowania czy powiększenie płyty postojowej - wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24