MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terapia z psami

DARIUSZ DELMANOWICZ
Janina Filozof podczas zajęć z wychowankiem ośrodka.
Janina Filozof podczas zajęć z wychowankiem ośrodka. DARIUSZ DELMANOWICZ
JAROSŁAW. Dzięki bliskiemu kontaktowi z psami chore dzieci przełamują lęki. Niektóre zaczynają kontaktować się z otoczeniem, czego do tej pory nie robiły. Poznają świat.

Od blisko dwóch lat w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Jarosławiu odbywają się zajęcia dogoterapii. To nowatorska metoda, słabo rozpowszechniona w Polsce, ale doceniania zagranicą. Na jej zastosowanie zdecydowało się prowadzące placówkę tutejsze koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Dogoterapia polega na bezpośrednim kontakcie dzieci z psem poprzez dotyk i zabawę. W niecodziennej terapii uczestniczą tylko specjalnie wytypowane czworonogi, które nie reagują agresywnie, kiedy np. któryś z wychowanków pociągnie je za ucho. Zajęcia prowadzi Janina Filozof, zootechnik z wykształcenia, od lat zajmująca się szkoleniem psów. Swoje doświadczenia i obserwacje z dogoterapii zawarła w wydanej właśnie książce pt. ,,Dogoterapia? Co to jest".

Dogoterapia

Dogoterapia

to wypracowany zestaw ćwiczeń i zabaw z psami. Umożliwia rehabilitację ruchową i umysłową dzieci oraz dorosłych dotkniętych takimi chorobami, jak: autyzm, porażenie mózgowe, niedowład kończyn, charakteropatia, zespół wiotkiego dziecka. Idealne do udziału w terapii są psy ras zaprzęgowych: alaskan malamute i syberian husky. Ale nie tylko. Doskonałymi czworonożnymi terapeutami są również popularne kundelki.

Jak sama wspomina, początki terapii były dość trudne. Jej uczestnicy bali się zwierząt, byli nieufni. Niektórzy w ogóle nie reagowali na ich obecność, szczególnie dzieci z głębokim upośledzeniem. Na efekty przyszło trochę poczekać. Teraz wiadomo, że trud się opłacił, a rezultaty przerosły oczekiwania. Przed rozpoczęciem terapii z psami jeden z wychowanków poznawał otoczenie dotykając wszystkiego ustami. Teraz używa do tego rąk, co oczywiście jest zasługą nie tylko dogoterapii, ale i rehabilitantów oraz psychologa. Inne dzieci w obecności czworonoga uspokajają się, wyciszają, rozluźniają. Ośrodek w Jarosławiu ciągle poszukuje wolontariuszy z psami, którzy po odpowiednim przeszkoleniu mogliby brać udział w zajęciach dogoterapii (tel. 627-14-87).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24