Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2021. Znamy szczegóły dwudniowej imprezy w Rzeszowie

Beata Terczyńska
10 i 11 lipca 2021 Estrada Rzeszowska zaprasza na trzecią już edycję Toastu Urodzinowego - koncertów celebrujących życie i twórczość Tomasza Stańko. Unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu powstał z inspiracji Anny Stańko - córki i wieloletniej managerki artysty. Tym razem wydarzenia upamiętniające mistrza odbędą się w dwóch lokalizacjach – w BWA i na dziedzińcu Zamku Lubomirskich.

- Toast Urodzinowy jest czymś więcej niż wydarzeniem muzycznym - zwraca uwagę Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. - To przywołanie ducha wielkiego trębacza. W zeszłych latach wystąpili m.in. Wadada Leo Smith, Skalpel feat. Piotr Damasiewicz, David Virelles, Reuben Rogers, Gerald Cleaver, Skalpel feat. Piotr Damasiewicz, Marcin Wasilewski Trio feat. Tomasz Dąbrowski.

Tegoroczna edycja zaplanowana jest 10 i 11 lipca. Na uczestników czekają aż dwa nietuzinkowe koncerty.

SKUBISZ / LEMAŃCZYK COOPERATION

Taką muzyczną propozycję przygotowano pierwszego dnia Toastu. To nowy muzyczny projekt łączący północ z południem i muzykę improwizowaną ze słowem. Autorskie, nieoczywiste kompozycje wybitnego kontrabasisty i basisty jazzowego Piotra Lemańczyka (w tym przypadku na 6 strunową gitarę basową), w połączeniu z tekstami i spoken word Bartłomieja Skubisza "Eskaubei" dokładają kolejny kamyczek do ogródka polskiej muzyki improwizowanej łączonej ze słowem.

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2021. Znamy szczegóły dwudniowej imprezy w Rzeszowie
mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

W skład zespołu wchodzi również doświadczony i utytułowany trębacz Tomasz Nowak, a także czołowy perkusista młodego pokolenia - Grzegorz Pałka. Projekt łączy w sobie świat jazzu elektrycznego i akustycznego, muzyczne tradycje i doświadczenia zarówno trójmiejskiej jak i krakowskiej sceny jazzowej oraz poetycką wrażliwość.

Wydarzenie odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana III Sobieskiego w Rzeszowie o godz. 19.

BARTŁOMIEJ „ESKAUBEI” SKUBISZ - autor tekstów, raper z ponad 20-letnim stażem, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i czołowa postać na polskiej scenie muzycznej w zakresie fuzji muzyki jazzowej ze słowem mówionym. Dziennikarz muzyczny, animator i manager kultury. Wiceprezes Stowarzyszenia Podkultura. Współtwórca i lider formacji: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Sophia Grand Club, Subcarpathians, Late Night Poems oraz członek projektu Vitold Rek & the Spark. Współpracuje również z Agą Zaryan, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Jakubkiem, Krzysztofem "Pumą" Piaseckim, Adamem Wendtem i formacją Orange Trane, a także z Mr Krime-m i Piotrem Bolanowskim. Występował w Polsce, Niemczech i Czechach dzieląc scenę z takimi wykonawcami jak Dean Brown, Bernard Maseli, Krzesimir Dębski, Dominik Wania, Miłosz Pękala, Piotr Lemańczyk, Dj Eprom czy Rzeszów Klezmer Band podczas festiwalu Warszawa Singera. Autor koncepcji i producent rzeszowskiego koncertu "Istnienie Poszczególne" upamiętniającego Tomasza Stańko. Inicjator wniosku o nadanie mu Honorowego Obywatelstwa Miasta Rzeszowa. Od 9 lat współtwórca koncertu Art Celebration w ramach rzeszowskiej edycji festiwalu Wschód Kultury. Współtwórca spektaklu "Haśka" o Halinie Poświatowskiej. Wykładowca Małej Akademii Jazzu w Gorzowie Wielkopolskim. Członek oficjalnej polskiej reprezentacji wytypowanej przez Instytut im. Adama Mickiewicza na największe targi jazzowe w Europie - Jazzahead 2018 w Bremie.

TOMASZ NOWAK - trębacz, kompozytor, producent, wykładowca akademicki. Współpracownik wybitnego skrzypka Nigela Kennedy, z którym koncertował przez wiele lat w całej Europie. Współpracował również z Jarosławem Śmietaną. Podczas swojego kilkuletniego pobytu w Londynie nawiązał współpracę z czołówką tamtejszej sceny około jazzowej, m.in. z ówczesnymi muzykami zespołu Amy Winehouse i Massive Attack. To zaowocowało udziałem w zespole Amy Lives złożonym z muzyków współpracujących z Amy Winehouse. Wraz z Amy Lives Tomasz Nowak koncertował na kilku kontynentach. Współtwórca polskiego klubu jazzowego Jazz Cafe Posk w Londynie. Twórca i kompozytor autorskich projektów: Eskaubei Tomek Nowak Quartet oraz Tomasz Nowak Nu Collective. Obecnie współpracuje również z Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy) i Karimem Martusewiczem (Voo Voo) w projekcie Akustyk Amigos, a także z Vitoldem Rekiem w projekcie Vitold Rek the Spark. Współtwórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Koncertował m.in. w Royal Albert Hall, Ronnie Scott`s czy na festiwalach Glastonbury, BBC Music - Biggest Weekend. Dzielił scenę z takimi twórcami jak: Aga Zaryan, Mike Stern, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy, Mark King (Level 42), Dean Brown, Krzesimir Dębski, Xantone Blacq.

GRZEGORZ PAŁKA - perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Brian Blade, Marcus Gilmore, Eric Harland, Kendrick Scott, Dennis Mackrel, Billy Hart, Billy Drummond, Ari Hoenig, Branford Marsalis. Ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe, oraz występy na prestiżowych festiwalach na trzech kontynentach – Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. Jego debiutancka płyta pt. ,,Overnight Tales”, z zespołem Mateusz Gawęda Trio została nominowana do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Kolejną nominację otrzymał wraz z zespołem Łukasz Kokoszko Quartet w 2019 roku. Członek znakomitej formacji High Definition Quartet.

TOMASZ DĄBROWSKI feat. JAN MŁYNARSKI oraz AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET

Drugi dzień Toastu zapowiada się równie interesująco. Jazzowe brzmienia przeniosą się w plener – dokładnie na dziedziniec Zamku Lubomirskich 11 lipca o godz. 19. Tam na uczestników imprezy czeka muzyczna uczta w postaci koncertu AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET i duetu TOMASZ DĄBROWSKI feat. JAN MŁYNARSKI (projekt specjalny na jazzowe combo i elektronikę).

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2021. Znamy szczegóły dwudniowej imprezy w Rzeszowie
mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

TOMASZ DĄBROWSKI to trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Okrzyknięty przez legendarny „Downbeat Magazine” jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie dzisiaj. Jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy w Europie. W 2015 roku Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii. Między mistrzem i „uczniami” (uczniami w cudzysłowie, gdyż są to warsztaty dla profesjonalnych muzyków) zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie „Tomasz Stańko Experience”. Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych współczesnych europejskich trębaczy, który - jak Stańko - idzie drogą wolności i improwizacji.

JAN MŁYNARSKI jest jednym z najbardziej zapracowanych muzyków na polskiej scenie. To kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista - choć Jego pierwszym instrumentem była perkusja. Znany z wielu projektów, m.in.: Baaba, 15 Minut Projekt, Warszawskie Combo Taneczne, i niezwykle popularny Jazz Band Masecki Młynarski, grający tradycyjną przedwojenną polską muzykę jazzową. TOA

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko 2021. Znamy szczegóły dwudniowej imprezy w Rzeszowie
mat. prasowe Estrady Rzeszowskiej

AMBROSE AKINMUSIRE to amerykański muzyk - obecnie jeden z najciekawszych i najbardziej docenianych trębaczy współczesnego jazzu. Od kilku lat z rzędu nr 1 w ankiecie krytyków amerykańskiego magazynu „Downbeat” (najbardziej szanowanej ankiecie w świecie jazzu) w kategorii trąbka. Jego niekonwencjonalne podejście do dźwięku i kompozycji sprawia, że regularnie jest notowany właśnie w „Downbeat’cie”, zdobył granty i stypendia od Fundacji Doris Duke, Funduszu MAP, Kennedy Center i Monterey Jazz Festiwal. Oczywiście wszystkie nagrody są tylko pochodną jego muzyki. Celem Ambrose Akinmusire jest ciągły rozwój, wykraczanie poza granice gatunku i ograniczeń trąbki, jako instrumentu. Motywowany przede wszystkim duchową i praktyczną wartością sztuki, Akinmusire chce usunąć ścianę erudycji otaczającą jego muzykę. Dąży do tworzenia teksturalnych, bogatych, emocjonalnych krajobrazów, które opowiadają historie społeczności, rejestrują czas i wprowadzają nowe wzory, kultury, myślenia. Z Tomaszem Stańko spotykał się wielokrotnie, na festiwalach, w amerykańskich klubach jazzowych i darzyli się wzajemnie ogromnym szacunkiem. 29 lipca 2018 roku, w dzień odejścia polskiego trębacza, Ambrose Akinmusire napisał „R.I.P. Tomasz Stanko ! Thank you for the love, inspiration and encouragement over the years.” („Dziękuję za miłość, inspirację i dodawanie otuchy przez lata”).

Informację dotyczącą bezpłatnych wejściówek na koncerty Estrada poda wkrótce.

Stańko na wystawie

Z kolei już od 26 czerwca, na ulicach Rzeszowa będzie można poczuć klimat Mistrza. Wszystko to za sprawą wystawy fotografii muzyka autorstwa Jarka Wierzbickiego. Dokumentuje ona ostatnie koncerty, które zagrał Tomasz Stańko.

Fotografie przedstawiają wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich dwóch latach życia Mistrza, w tym z ostatniego koncertu, który odbył się 14 lutego 2018 r. w krakowskim klubie Alchemia. Zobaczymy również fotografie z ostatniego występu na Gali 100-lecia ZaiKS, który odbył się 19 marca 2018 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie, a także z koncertu w warszawskim klubie 12on14 z 22 października 2016 r. oraz z koncertu w Teatrze Roma z 13 listopada 2017 r..

Pasjonatów fotografii i jazzu Estrada zaprasza na spotkanie z autorem wystawy, które poprowadzi Bartłomiej Skubisz. Odbędzie się ono na ul. 3 Maja, w sobotę (26 czerwca) o godz. 17.

Jarek Wierzbicki - współpracuje z Jazz Forum i magazynem Jazz Press. Jego pierwsza wystawa „Cały Mój Jazz odbyła się we wrześniu 2016 r. W 2018 r. jego zdjęcie przedstawiające Rudy’ego Birda dostało się do finałowej trzydziestki prestiżowego konkursu Jazz World Photo. Na tym samym konkursie w 2020 r. fotografia autorstwa Jarka Wierzbickiego przedstawiająca Leszka Możdżera zajęła V miejsce. Trzykrotny finalista konkursu MK Jazz Foto im. Marka Karewicza, w którego drugiej edycji fotografią Leszka Możdżera zajął III miejsce. Organizator koncertów charytatywnych na rzecz Fundacji „Daj Herbatę”, współorganizator cyklu koncertów charytatywnych "Gwiazdy Jazzu dla Instytuty Transplantologii Dziecięcej CZD". Od 4 lat jest dyrektorem artystycznym Mazowieckiego Jazz Jam Festiwal w Legionowie. Przyjaciel środowiska jazzowego


WIDEO: Art Celebration - rozmowa zZe Zbigniewem Jakubkiem i Bartkiem „Eskaubei” Skubiszem

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie