Znamy stanowisko centrali IPN w sprawie Pomnika Czynu...

  Znamy stanowisko centrali IPN w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Monument będzie zburzony?

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Znamy stanowisko centrali IPN w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Monument będzie zburzony?
  "W opinii IPN pomnik Walk Rewolucyjnych jest niezgodny z artykułem 5 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego" - pisze Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
  Znamy stanowisko centrali IPN w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. Monument będzie zburzony?
  Odpowiedź IPN została zamieszczona na Facebooku na profilu Rady Miasta Rzeszowa. Czytamy w niej, że rzeszowski "monument został odsłonięty 1 maja 1974 r. i jak informuje napis będący częścią składową złożenia pomnikowego powstał - w hołdzie bohaterom walk rewolucyjnych o Polskę Ludową w 30-lecie PRL Zatem honoruje pamięć o wszystkich tych, którzy w narracji historycznej Polski Ludowej przyczynili się do jej powstania, stanowiąc de facto pomnik dziejów ruchu komunistycznego na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego".

  CZYTAJ TEŻ: Lider zespołu Big Cyc zaprasza 13 maja na piknik w obronie rzeszowskiego pomnika

  Dalej Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN przypomina, że oficjalnym pomysłodawcą pomnika miał być ówczesny I sekretarz KW PZPR w Rzeszowie - Władysław Kruczek.

  - "Pomnik pierwotnie planowano odsłonić w 1972 r. w związku z 30-tą rocznicą powstania Polskiej Partii Robotniczej (...). Dla uzasadnienia merytorycznego wzniesienia pomnika pracownik referatu historii partii Komitetu Wojewódzkiego PZPR przygotował wykaz wydarzeń świadczących o dorobku rewolucji proletariackiej na terenie województwa. Wśród wymienionych wydarzeń jedynie powstanie w Rzeszowie Stronnictwa Ludowego w 1895 r. należy uznać za godne pamięci w niepodległej Polsce".

  CZYTAJ TEŻ: Prezydent Ferenc walczy o Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

  Dyrektor wylicza, że natomiast reszta upamiętnionych wydarzeń dotyczy działalności komunistów, agentury bolszewickiej (Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, Komunistyczna Partia Polski, Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy, Polska Partia Robotnicza), skrajnej lewicy ruchu socjalistycznego, bojówek komunistycznych (Gwardia Ludowa/ Armia Ludowa) oraz organizacji siłowych Polski Ludowej (Milicja Obywatelska, Korpus Bezpieczeństwa Państwa, Urząd Bezpieczeństwa Publicznego).

  CZYTAJ TEŻ: Radny chciał odkupić pomnik od zakonników. Ktoś włamał się na jego konto na portalu społecznościowym Facebook w Internecie

  Dalej w piśmie czytamy, że zgodnie z ustawa o zakazie propagowania komunizmu pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

  Przytacza definicję słowa "upamiętnienie" powołując się na Słownik Współczesnego Języka Polskiego prof. Dunaja. Zgodnie z nią "upamiętniać" to znaczy "zachowywać dla pamięci potomnych, czynić pamiętnym;utrwalać w pamięci". Uważa zatem, że dedykowanie pomnika w hołdzie bohaterom walk rewolucyjnych o Polskę Ludową ma w sposób oczywisty zachować dla potomnych pamięć o nich.

  CZYTAJ TEŻ: Rodziny żołnierzy wyklętych domagają się rozebrania Pomnika Czynu Rewolucyjnego

  - "Zatem nie ulega wątpliwości,że pomnik upamiętnia wydarzenia upamiętniające komunizm a także niesuwerenne i zależne od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich państwo, jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa, która swoją władzę zdobyła i utrzymała dzięki powszechnie stosowanej przemocy, łamaniu oporu obywatelskiego oraz w oparciu o stacjonujące w Polsce wojska ZSRS" - podsumowuje.

  ZOBACZ: Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie - zburzyć czy zostawić? [SONDA ULICZNA]


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (71)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (71) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!