MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chińczycy gotowi budować kolejkę dla Rzeszowa. Czy tak będzie wyglądać? [ZDJĘCIA]

Bartosz Gubernat
Jeden z modeli kolejki przedstawiciele miasta oglądali podczas wizyty w Chinach. W piątek w ratuszu przedstawiciele firmy budującej takie środki transportu gościli w ratuszu. Omawiano m.in. możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia w Rzeszowie.
Jeden z modeli kolejki przedstawiciele miasta oglądali podczas wizyty w Chinach. W piątek w ratuszu przedstawiciele firmy budującej takie środki transportu gościli w ratuszu. Omawiano m.in. możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia w Rzeszowie. Archiwum UM Rzeszów
Czy sen o budowie kolejki nadziemnej w Rzeszowie może się wreszcie spełnić? Chińska firma, której przedstawiciele gościli w miejskim ratuszu jest gotowa wykonać ją w stolicy Podkarpacia.

Nadziemna kolejka z napędem elektrycznym to jedno z największych marzeń prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. Jej budowę miasto planuje od wielu lat, a rozmowy w tej sprawie prowadzono już z wieloma firmami, m.in. z Kanady, Szwajcarii, Francji a teraz także z Chin.

Każda z nich ma doświadczenie w budowie tego typu linii, opierających się na pojedynczej szynie zbudowanej nad ulicami. Chociaż władze Rzeszowa wspólnie z naukowcami, m.in. z Politechniki Warszawskiej przygotowały wiele dokumentów i opracowań, temat stoi w miejscu. Powód? Brak odpowiednich przepisów.

Polskie prawo uznaje już co prawda pojazdy jednoszynowe jako transport zbiorowy, ale wciąż do nowego rozporządzenia brakuje przepisów wykonawczych. A bez nich na budowę kolejki nie można uzyskać unijnego dofinansowania. W tej sytuacji budowa choćby jednej linii jest poza zasięgiem Rzeszowa, który musiałby przekazać na ten cel lwią część rocznego budżetu na miejskie inwestycje. Prace nad zmianą przepisów trwają i nie wiadomo, jak i kiedy się zakończą.

Propozycja z Chin

Mimo to budowa kolejki była jednym z głównych tematów piątkowego spotkania władz miasta z przedstawicielami chińskiej firmy China Communications Construction Company. To jeden tamtejszych liderów w produkcji kolejek jednoszynowych.

- Wizyta przedstawicieli tej firmy nie była przypadkowa. Znając nasze plany budowy kolejki przyjechali, aby przedyskutować z prezydentem możliwości wykonania jej w Rzeszowie. To był pierwszy krok, kolejnym będzie przekazanie chińczykom wszystkich opracowań i dokumentacji, jakie do tej pory zebraliśmy na temat kolejki w Rzeszowie. Na kolejnym spotkaniu, po zapoznaniu się z tą dokumentacją przez stronę chińską rozmowy będą już bardziej konkretne – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Czy rozmowy maja sens wobec braku przepisów umożliwiających budowę kolejki? W ratuszu przekonują, że prawo ma się niebawem zmienić na korzyść Rzeszowa, w czym ma pomagać wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który starował do Sejmu z rzeszowskiej listy zjednoczonej prawicy.

Urzędnicy liczą, że uchwalenie przepisów zbiegnie się z momentem, gdy miasto będzie gotowe do wybudowania kolejki.

Chińczycy, którzy gościli w ratuszu przekonują, że kolejka to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie. Koszt budowy linii szacują na jedną czwartą kosztów budowy metra. Zakłada się, że kilometr linii kolejki wraz z pełną infrastrukturą, wagonami i przygotowaniem mógłby pochłonąć około 50-100 mln zł.

Oznacza to, że w zależności od wyboru wariantu, pierwsza linia kosztowałaby minimum 350 mln zł przy założeniu, że miałaby 7 kilometrów. Trasę wstępnie wytyczono od dworca PKP, przez aleję Rejtana, Powstańców Warszawy, Batalionów Chłopskich i Witosa.

Tylko z dofinansowaniem

Jak przekonują władze miasta, Rzeszów na uzupełnienie kolejką transportu publicznego jest zdecydowany.

- Czekamy na przepisy, które pozwolą nam złożyć wniosek o dofinansowanie takiej inwestycji przez Unię Europejską. Wówczas będziemy chcieli ogłosić już przetarg na budowę kolejki.

We wtorek, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa oraz jego zastępca Marek Ustrobiński, podpisali list intencyjny w sprawie budowy nadziemnej jednoszynowej elektrycznej kolejki w Rzeszowie z firmą Sunningwell Polska.

Sunningwell Polska dzięki posiadanemu doświadczeniu i wiedzy w zakresie koncepcji elektrycznej, jednotorowej kolejki szynowej jest zainteresowane wdrożeniem technologii Monorail na obszarze Rzeszowa. Nawiązała już współpracę z firmami: BYD Company Limited z siedzibą w Chinach, która jest w stanie zapewnić dostęp do najnowszych technologii oraz z China Communications Construction Company z Chin, która posiada doświadczenie w budowie Monorail.

Miasto z kolei, udostępni Sunningwell niezbędną dokumentację, którą zgromadziło na temat budowy kolejki i wyda zgodę, by przedstawiciele firmy przeprowadzili wizję lokalną.

Współpraca między Rzeszowem a Sunningwell na mocy podpisanego listu ma trwać 12 miesięcy, podczas których mają się odbywać cykliczne spotkania z profesjonalnymi doradcami obu stron.

Kolejne spotkanie z przedstawicielami chińskiej firmy zostało zaplanowane na sierpień. Na podstawie dokumentów przesłanych z Rzeszowa producent ma przedstawić wstępne założenia pierwszej linii, a także przybliżony koszt jej wykonania.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24