Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto kupi jasielski Gamrat? Walka trwa

Ewa Wawro
Gamrat produkuje wykładziny przeznaczone do szpitali, szkół, instytucji.
Gamrat produkuje wykładziny przeznaczone do szpitali, szkół, instytucji. MAREK DYBAŚ
Nie widać końca trwającej od roku prywatyzacji Gamratu. Dotychczasowy główny gracz - firma Lentex, na razie wypadła z gry. Ale to nie koniec starań o kupno jasielskiej firmy.

Nie widać końca trwającej od roku prywatyzacji Gamratu. Dotychczasowy główny gracz - firma Lentex, na razie wypadł z gry. Ale to nie koniec starań o kupno jasielskiej firmy.

Giełdowa spółka Lentex, producent wykładzin podłogowych i włóknin, w maju dostała wyłączność negocjacyjną w sprawie zakupu 85 proc. akcji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat SA w Jaśle. Po 10 tygodniach uzgodnień nic z tego jednak nie wyszło, bo strony się nie dogadały.

Lentex wraca do gry?

O przerwanie negocjacji z Lenteksem apelowali do ministra skarbu związkowcy z Gamratu. Obawiali się, że to kontrolowane przejęcie w celu zniszczenia marki jasielskiej firmy. Po niepochlebnych i - zdaniem resortu skarbu - nieprawdziwych wypowiedziach szefów Lenteksu w mediach na temat sytuacji ekonomiczno-finansowej Gamratu, o przerwanie negocjacji zaapelował także zarząd jasielskiej firmy.

W sierpniu inwestor wycofał swoją ofertę, zapowiadając od razu, że przygotuje nową. Złożył ją w ub. tygodniu i zdążył już pochwalić się tym w mediach.
W ministerstwie nie kryją zdziwienia, bo do kolejnego etapu dopuszczono tylko dwie firmy z listy rezerwowej: LERG i Gerflor. Oferta pierwszej wpłynęła ostatnio, Lenteksu także, ale nie jest brana pod uwagę.

- W tej chwili prowadzimy negocjacje z LERG S.A. Nie oznacza to jednak, że Lentex został z nich wykluczony - mówi Maciej Wiewiór, rzecznik MSP. - Niemniej jednak trwający proces nie przewiduje możliwości uwzględnienia oferty złożonej przez potencjalnego inwestora w momencie, w którym nie toczą się z nim żadne rozmowy.

Wykładziny na Ukrainę

Andrzej Czajka, prezes ZTS Gamrat:

- Nie rozumiem, dlaczego Lenteksowi tak bardzo zależy na kupnie Gamratu, skoro - jego zdaniem - nasz zakład źle stoi i nadaje się do restrukturyzacji. Miała być oferta inwestycyjna, a jest restrukturyzacyjna i zapowiadane przeniesienie produkcji wykładzin na Ukrainę.

- Decyzja w sprawie przeniesienia produkcji jeszcze nie zapadła - ripostuje Eryk Karski, prezes Lenteksu. - Jeśli chodzi o Gamrat, to nie mamy chęci, woli ani możliwości, by jego produkcję gdziekolwiek przenosić - zapewnia.

Lentex produkuje wykładziny domowe, Gamrat obiektowe, przeznaczone do szpitali, szkół, instytucji. Po przejęciu Gamratu Lentex zyskałby pełną ofertę "do domu i do biura". Niewykluczone jednak, że prywatyzacja pójdzie innym torem, poprzez giełdę lub akcjonariat pracowniczy. Za tą drogą opowiadają się związkowcy.

Byłoby to już trzecie podejście do prywatyzacji Gamratu. W 2005 r., po dwóch latach przygotowań, też wycofano się z wcześniejszych decyzji. Spółka Cell-Fast z Krosna, znana z produkcji węży ogrodowych, kupiła ponad 70 proc. akcji, ale nie spełniła ostatecznego warunku przejęcia zakładu: wyłączenia z majątku Gamratu części wojskowej i przekazania jej w ciągu roku do PHZ Bumar. Firmy nie doszły do porozumienia. W rezultacie Ministerstwo Skarbu Państwa rozwiązało umowę z Cell-Fastem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24