MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starosta kroczy na Wiejską

Jakub Lisiecki
Czy Bogdan Romaniuk, starosta kolbuszowski (z lewej) wykorzysta we własnej kampanii wyborczej do parlamentu publiczne pieniądze?
Czy Bogdan Romaniuk, starosta kolbuszowski (z lewej) wykorzysta we własnej kampanii wyborczej do parlamentu publiczne pieniądze? Jakub Lisiecki
Kolbuszowa. Ta wątpliwa rocznica powołania powiatu potrzebna jest niektórym graczom już teraz. Ta hucpa ogołoci budżet z co najmniej 60 tys. zł. Tyle nas będą kosztowały publikacje rocznicowe, spotkania, a zwłaszcza konsumpcja potraw na tych spotkaniach - mówi były starosta.

Rada Powiatu przyjęła uchwałę, która rok bieżący podnosi do rangi 150 rocznicy istnienia tej jednostki administracyjnej. - Wypijemy szampana w jubileusz najostrzejszych represji antynarodowych władz zaborczych - mówi Zbigniew Lenart, radny i były starosta.
Inny radny Władysław Mytych, prezes kolbuszowskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, uważa, że obchody są forsowane po to, by umożliwić powiatowym VIP-om finansowanie kampanii wyborczej do parlamentu z funduszy publicznych. - Przy czym najbardziej złakniony sejmowych zaszczytów jest Bogdan Romaniuk, starosta i jednocześnie szef powiatowy Ligi Polskich Rodzin.
Józef Kardyś, przewodniczący Rady należy do grupy orędowników jubileuszu. -Pisałem pracę dyplomową i wiem, że rocznica powstania powiatu przypada właśnie teraz.
Nie chciał jednak powiedzieć gdzie pisał dyplom i na jaki temat.
Przeciwko rocznicy wypowiedziało się grono najbardziej kompetentne - kolbuszowskie Towarzystwo Kultury im. Juliana Goslara. Jego działacze podkreślili w oświadczeniu, że władze austriackie utworzyły wprawdzie w roku 1855 powiaty, ale uczyniły to przede wszystkim po to, by skuteczniej zwalczać aspiracje niepodległościowe ujarzmionego narodu. Jednostki podziału terytorialnego, które powołały do życia, miały charakter wyłącznie sądowo - administracyjny. Ponadto obszar utworzonego powiatu w niczym nie przypominał dzisiejszego.
Dramatycznym akcentem ówczesnego okresu politycznego było wykonanie wyroku śmierci na patronie Towarzystwa Kultury, Julianie Goslarze.
Zmiana nastawienia zaborcy była widoczna w następnej dekadzie. Wówczas, w roku 1867, powstał w Kolbuszowej powiat samorządowy. I byłby to zdecydowanie właściwszy moment do czczenia jubileuszy.
Mytych i wiceprzewodniczący Rady, Stefan Orzech postulowali na sesji, by główne obchody dwuznacznej rocznicy odbyły się po zakończeniu kampanii pralamentarnej oraz prezydenckiej. Te uwagi nie zostały jednak uwzględnione w uchwale.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24