MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Burze na Podkarpaciu. Podtopienia i wiele zniszczeń - AKTUALNY RAPORT POWODZIOWY - 30.06

RED
Siedleczka koło Kańczugi
Siedleczka koło Kańczugi ksdrone
Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, nad Podkarpaciem przechodzą właśnie ulewne deszcze i burze. Internauci informują nas o podtopionych domach i drogach. W piątek najtrudniejsza sytuacja była w pow.: rzeszowskim, przemyskim, przeworskim i łańcuckim. W sobotę żywoł uderzył mocno w powiaty jasielski i krośnieński. Ciagle trwa sprzątanie i szacowanie szkód.

PODTOPIENIA NA PODKARPACIU - AKTUALNA SYTUACJA POWODZIOWA 30.06.2020

21:07

Andrzej Duda pojawił się dziś także w Trzcinicy. Prezydent odwiedził powodzian, rozmawiał z mieszkańcami. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, pozdrowień oraz zapewnień o pomocy.

20:30

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle ostrzega mieszkańców zalanych terenów. Woda podczas powodzi niesie za sobą zarazki zakaźne schorzeń przewodu pokarmowego takie jak : duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych.

19:48

Trwa wielkie sprzątanie po powodzi w powiecie przemyskim. Zobaczcie strażaków z OSP Medyka, OSP Stubno i OSP Bolestraszyce podczas prac w gm. Bircza.

18:53

Andrzej Duda prezydent RP we wtorek odwiedził rejony Podkarpacie szczególnie zniszczone przez ostatnie ulewne deszcze. Zapewnił, że mieszkańcy nie pozostaną bez pomocy. Zobaczcie zdjęcia:

Andrzej Duda odwiedził tereny zniszczone przez powódź - obie...

16:50

Dziś rozpocznie się pierwszy etap zwalczania komarów i kleszczy w Rzeszowie. Specjalny środek będzie rozpylany na osiedlach od godz. 19.

16:35

Straty na linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej są ogromne. Całkowitemu zniszczeniu uległo 2 km torów, na ok. 5 km torowisko również jest uszkodzone, choć w mniejszym stopniu. Zniszczone zostały również dwa mosty. Czy uda się odbudować zabytkową kolejkę, jednej z największych zabytków tej części województwa podkarpackiego?

16:01

Gdy tylko ustąpiły intensywne opady deszczu, mieszkańcy rozpoczęli sprzątanie swoich domów i posesji. Straty po sobotniej burzy są ogromne. Prywatnych zniszczeń jeszcze nie oszacowano. Zalane zostały nie tylko domy, ale też hurtownie i sklepy.

15:55

Za dużo betonu i asfaltu, za mało - chłonących wodę opadową - skwerów i trawników? Zbyt gęsta zabudowa, a może niewydolna sieć kanalizacji burzowej? Rzeszów co jakiś czas doświadcza wielkiej wody. Czy można temu zaradzić?

13:30

Ostatni weekend to czas intensywnej pracy dla podkarpackich strażaków. Nad częścią naszego województwa przeszły bardzo intensywne burze, które spowodowały podtopienia setek domów w powiatach m.in. przemyskim, przeworskim, łańcuckim i rzeszowskim.

12:13

Prezydent Andrzej Duda pojawi się dziś w Hadlach Szklarskich, Jaworniku Polskim i Trzcinicy - miejscowościach, które ucierpiały podczas powodzi na Podkarpaciu.

10:20

Czerwcowa powódź, z jaką przyszło się zmagać w powiecie przemyskim, zostawiła po sobie wiele śladów zniszczeń. Podniósł się poziom rzek, doszło do lokalnych podtopień, zostały uszkodzone drogi powiatowe, mosty i przepusty.


PODTOPIENIA NA PODKARPACIU - AKTUALNA SYTUACJA POWODZIOWA 29.06.2020

22:05

Jak informują służby wojewody, po przejściu w godzinach popołudniowych frontu burzowego na terenie całego woj. podkarpackiego odnotowano 159 interwencji strażaków. Najwięcej w powiatach: przemyskim - 30, lubaczowskim - 20, krośnieńskim - 20, leżajskim - 15, jasielskim - 15 i przeworskim - 15. Były to głownie zdarzenia dotyczące połamanych drzew, gałęzi, udrażniania przepustów, pompowania wody, lekkich uszkodzeń budynków gospodarczych i mieszkalnych. Sytuacja na rzekach stabilna: stany średnie i wysokie. W rejonie Mielca bez prądu pozostaje 1250 odbiorców, w rejonie Lubaczowa 600, w rejonie Krosna 400 i w rejonie Lubaczowa 100 - razem na terenie woj. 2350 odbiorców - trwa usuwanie awarii.

21:30

Front burzowy powoli przesuwa się poza granice Podkarpacia. Wbrew obawom nie był on, aż tak silny, jak to bywało w poprzednich dniach. Lokalnie jednak woda po intensywnych opadach zalewała piwnice i ogrody, a wiatr zrywał konary drzew. Od dzisiejszego popołudnia strażacy byli wzywani do pomocy blisko 150 razy.

19:25

Burze pojawiają się nie tylko w Rzeszowie, ale też w innych rejonach Podkarpacia. Na razie strażacy interweniowali blisko 100 razy. Tradycyjnie już, byli wzywani do udrożniania przepustów drogowych oraz odpompowywania wody z zalanych piwnic i posesji.

19:08

Spełniły się zapowiedzi meteorologów. Nad Rzeszowem znów przechodzą gwałtowne burze z piorunami. Oby tylko straty były mniejsze niż po ostatnich nawałnicach...

18:30

Dramatyczna sytuacja Chmielnik Zdrój S.A. po ostatnich nawałnicach. Spółka wstrzymuje działalność i liczy straty w setkach tysięcy. Każdy kolejny dzień przestoju pogrąża ich bardziej. Zła sytuacja nie odbije się jednak na ponad 130 pracownikach.

Dramatyczna sytuacja Chmielnik Zdrój S.A.

Dramatyczna sytuacja Chmielnik Zdrój S.A. po ostatnich nawał...

16:56

W Rzeszowie już leje...

16:47

Starosta krośnieński Jan Pelczar podsumowuje wstępnie straty, jakie wywołały nawałnice, które w miniony weekend przechodziły nad powiatem. Ucierpiało 20 miejscowości. Wciąż trwa usuwanie skutków gwałtownych ulew.

16:35

Powodzie najbardziej dotknęły powiaty rzeszowski, przemyski, przeworski, łańcucki, jasielski, krośnieński oraz brzozowski. Samorząd Województwa Podkarpackiego szacuje jeszcze straty, jednak już wiadomo, że są ogromne. Jeden z radnych sejmiku zastanawia się, czy nie było w tym winy zmniejszonych funduszy na regulacje rzek.

15:59

Od piątku 26 czerwca nad Podkarpaciem przechodzą gwałtowne burze i ulewne deszcze. Najbardziej ucierpiało siedem powiatów. Trwa usuwanie szkód i szacowanie straty. Już wiadomo, że będą liczone są w dziesiątkach milionów. Wojewoda zapowiada, że poszkodowane rodziny otrzymają wsparcie.

15:05

Jak informują służby wojewody, w całym regionie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 60 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami grad. Niewykluczona trąba powietrzna.

14:55

W gminie Rymanów trwa szacowanie strat po potężnej ulewie, która przeszła w niedzielę po południu. Tabor i jego dopływy gwałtownie wezbrały.

11:17

Trwa usuwanie skutków nawałnicy, która przeszła przez powiat łańcucki. Wskutek gwałtownych burz i silnych opadów deszczu, na terenach gmin Markowa i Łańcut doszło do podtopień budynków mieszkalnych oraz zniszczenia dróg i mostów. Niektóre drogi są w dalszym ciągu nieprzejezdne.

Jak informuje policja w Łańcucie, ze względu na zerwane mosty w miejscowościach Tarnawka oraz Handzlówka, nieprzejezdne są drogi powiatowe relacji: Husów - Tarnawka - (gr. powiatu) Hadle Szklarskie (1546R) oraz Albigowa- Handzlówka (1547R). Jednocześnie ze względu na zniszczoną infrastrukturę oraz osuwającą się ziemię, utrudnienia występują na drodze powiatowej relacji Albigowa - Husów (1544R) oraz kilkunastu drogach gminnych.

Trudna sytuacja na drogach w rejonie Łańcuta. Woda zniszczył...

11:02

PILNE! Jest nowy alert RCB: "Dziś (29.06) intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr. Możliwe nagłe wezbrania rzek i podtopienia. Stosuj się do poleceń służb."

TU SPRAWDZISZ, GDZIE TERAZ PADA I GRZMI

9:57

Dziś o godz. 12 rozpocznie się sesja sejmiku województwa, na której przedstawiona zostanie m.in. informacja o szkodach wyrządzonych przez ulewne deszcze oraz możliwości wsparcia dla podkarpackich samorządów.

9:25

Mieszkańcy i firmy z Podkarpacia, ciągle jeszcze walczą ze skutkami ostatnich nawałnic. Duże kłopoty ma nadal m.in. Chmielnik-Zdrój SA. Firma wydała specjalny komunikat: "Z przykrością informujemy, że piątkowa powódź spowodowała ogromne zniszczenia w naszej firmie w zakładzie głównym w Chmielniku oraz w przetwórni w Błędowej Tyczyńskiej. W związku z tą klęską nie jesteśmy w stanie odtworzyć produkcji i dostaw dla Szanownych Klientów. Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy uczestniczyli w akcji ratunkowej. Czynimy starania, aby jak najszybciej wznowić produkcję i przywrócić ciągłość dostaw".

8:08

Dziś o 11:30 briefing prasowy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart na temat aktualnej sytuacji w województwie.


PODTOPIENIA NA PODKARPACIU - AKTUALNA SYTUACJA POWODZIOWA 28.06.2020

20:13

Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do wojewody wnioski na łączną kwotę 5 mln 990 tys. zł dla 1024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane a środki przelane na konta gmin.

19:10

Z inicjatywy biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby 5 lipca we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych przez powódź.

18:02

Na 60 mln zł wstępnie szacuje się straty powstałe po ulewie w Jaśle. Trwa szacowanie strat w innych gminach, gdzie nawałnica poczyniła spustoszenie.

17:10

Każdy, kto spacerował w niedzielę nad rzeką w Rzeszowie, zwrócił uwagę, jak po gwałtownych deszczach Wisłok jest zanieczyszczony.

Po ulewach Wisłokiem w Rzeszowie płynie mnóstwo nieczystości...

15:43

- Widzieliśmy potężną falę, która szła stamtąd w tym kierunku i po prostu zalewała wszystko co miała na swojej drodze. Żywioł nie do powstrzymania- relacjonował Kuba Majewski, mieszkaniec wsi Manasterz.

15:30

W wyniku nawałnic w samym powiecie jasielskim strażacy brali udział w kilkuset akcjach. Do ewakuacji osób z zalanych obszarów zadysponowano tam również śmigłowce.

14:06

W 30 miejscach działają aktualnie strażacy, walcząc ze skutkami wczorajszej nawałnicy w Krośnie i powiecie krośnieńskim. Trwa pompowanie wody z zalanych domów.

13:25

Na Podkarpaciu trwa usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu. W ciągu ostatnich 24 godzin podkarpaccy strażacy interweniowali ponad 1140 razy.

13:06

Wczorajsze gwałtowne opady były najwyższe od ok. 30 lat, na mkw spadło ponad 100 l wody. W Jaśle najgorsza sytuacja jest nadal w rejonie m.in. ulic Konopnickiej, Towarowej, Piłsudskiego i Przemysłowej.

12:36

Niedziela – wybory prezydenckie ale też dalszy ciąg działań żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi działają na terenie powiatów rzeszowskiego, przemyskiego, przeworskiego oraz jasielskiego.

12:03

Od wczoraj strażacy z całego powiatu interweniowali ponad pół tysiąca razy. Na teren jasielszczyzny ściągane są kompanie przeciwpowodziowe straży pożarnej z całego regionu.

9:38

Ponad 550 interwencji po wczorajszej burzy na terenie powiatu jasielskiego. Strażacy pompują wodę z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażniają przepusty drogowe, usuwają powalonych konarów i drzew.

9:21

W związku z gwałtownym wzebraniem wody w potoku Warzyckim i jego wylaniem, podtopiona została obwodnica Jasła. Nieprzejezdność na odcinku 500 m. Objazd ulicami miasta Jasło.

8:45

Z Trzcinicy koło Jasła ewakuowano 29 osób. Skutki nawałnic usuwa na Podkarpaciu ponad 1200 strażaków PSP i OSP.

8:28

Przejezdna jest już droga krajowa nr 28 w miejscowości Skołoszyn.

8:17

Po sobotniej ulewie wylała rzeka Stobnica w Domaradzu w powiecie brzozowskim. Zalane zostały posesje i pola. Zobaczcie zdjęcia z drona autorstwa pana Rafała, które wykonał w niedzielę rano.

Wylała rzeka Stobnica w Domaradzu [ZDJĘCIA Z DRONA]

8:02

Trwa usuwanie skutków ulewy w Jaśle. Najwięcej dróg uszkodzonych jest na terenie gm. Skołyszyn. Co ważne - woda opada. Niedziela także ma być burzowa w naszym regionie.

7:36

- Zdjęcia z godz. 21 w miejscowości Lutcza, droga 991. Podtopienie ośrodka zdrowia. Na miejscu działa OSP Lutcza oraz jednostki z okolic Jasła - napisał w sobotę na [email protected] internauta Jerzy.

Podtopienia w Lutczy. Woda zalała ośrodek zdrowia [ZDJĘCIA INTERNAUTY]


PODTOPIENIA NA PODKARPACIU - AKTUALNA SYTUACJA POWODZIOWA 27.06.2020

23:55

Niestety, wszystko wskazuje na to, że groźne burze, grad, ulewne deszcze i silny wiatr mogą wystąpić na Podkarpaciu także w niedzielę.

23:21

Trwa akcja ratunkowa również w gminie Wojaszówka. Woda zalała wiele domów.

23:17

Front burzowy nadal nad Jasielszczyzną. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1. W powiecie jasielskim odnotowano do tej pory 250 podtopień. Mieszkańcy przysyłają nam zdjęcia i filmy z zalanych domów i dróg w powiecie.

23:05

Nieprzejezdny po intensywnych opadach kolejny odcinek DK28 - w Moderówce. Woda, po intensywnych opadach w tej miejscowości, wlewa się do piwnic i domów.

23:00

Dramatyczna sytuacja jest też w Odrzykoniu. Zalane są ulice, a także piwnice, gospodarstwa domowe. Woda spustoszyła i zniszczyła nawierzchnie dróg. Trwa walka z żywiołem. Na miejscu są strażacy.

22:41

W piątek woda przyszła tak nagle, że o ratowaniu czegokolwiek nie było mowy. Dziś w Zabratówce, Błędowej Tyczyńskiej, Chmielniku mieszkańcy wyciągnęli z zalanych domów dobytek. Albo raczej to, co z niego zostało. - Co teraz będzie? - pytają.

22:30

Trwa walka ze skutkami nawałnic w Korczynie. - Gminę Korczyna nawiedziły dzisiaj intensywne opady deszczu. Opady, które od kilkudziesięciu lat nie były tutaj spotykane - informuje na portalu społecznościowym Jan Zych, wójt gminy. - Są duże straty. W tej chwili przede wszystkim skupiamy się na działaniach strażaków ochotników i strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. Myślę, że jest to najważniejsze, aby w tej chwili zabezpieczać budynki i zabezpieczać mienie. Natomiast jak troszeczkę tylko woda opadnie i przestaną lać ulewne deszcze przystąpimy do szacowania wszystkich strat - apeluje.

22:05

- Po intensywnych opadach deszczu – lokalnie ponad 80 mm - mamy informacje o licznych podtopieniach w powiatach jasielskim (250 zdarzeń) i brzozowskim (50) oraz krośnieńskim. W związku z przejściem frontu burzowego odnotowano największy opad w Jaśle 86,4 mm i Bieczu 50,8 mm. Front burzowy przemieszcza się w środkowej części województwa od Jasła do Przemyśla. IMGW wydłużyło ostrzeżenie meteorologiczne 3 st. do godz. 1:00 wszystkie służby oraz wojsko minimalizują i usuwają skutki zagrożenia. Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Z magazynów wojewódzkich wydawany jest sprzęt przeciwpowodziowy. Służby cały czas intensywnie pracują w terenie. Należy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych - a zwłaszcza alertów - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

21:51

Gwałtowne burze, które przeszły dziś na Jasielszczyzną to nie tylko ulewy i wichura. To również grad wielkości orzecha włoskiego, który niszczył wszystko...Zobaczcie film od internautki ze Skołyszyna.

21:37

Dyskont Biedronka w Korczynie został zalany. To efekt ulewy, jak popołudniu przeszła przez Podkarpacie. W Korczynie sytuacja jest nieciekawa. Jak poinformował nas pan Krzysztof, obecnie drogi w tej miejscowości są zalane i nie da się z niej wyjechać. Strażacy robią co mogą, wypompowując wodę, ale zbliża się kolejna burza. Zobaczcie zdjęcia, które wysłał nam pan Krzysztof.

Zdjęcia nadesłał Pan Krzysztof, dziękujemy!

Zalana Biedronka w Korczynie. "Drogi są zalane, a my zostali...

21:15

Jak informuje GDDKiA, w związku z intensywnymi opadami deszczu nie jest przejezdna DK28 w Skołoszynie i w Jaśle. Nie wiadomo jak długo potrwają utrudnienia.

21:06

Strażacy usuwają skutki burzy, która przeszła dzisiaj popołudniu nad Podkarpaciem. Na ten moment najwięcej interwencji jest w powiecie jasielskim. Strażacy ciągle walczą też z pozostałościami wczorajszych nawałnic, które spustoszyły powiaty przeworski, przemyski, łańcucki i rzeszowski.

20:47

- W wyniku wczorajszych ulew zerwało wał na rzece w Pzedmieściu Dubieckim. Dziś mieszkańcy wraz ze wsparciem żołnierzy WOT i strażaków odbudowują wał, aby nie doszło do kolejnego zatopienia - napisała do nas pani Sylwia i wysłała kilka zdjęć. Zobaczcie:

Walka o wał w Przedmieściu Dubieckim [ZDJĘCIA INTERNAUTKI]

20:16

Jest najnowszy alert RCB: "Uwaga! Dziś (27.06) możliwe nagłe wezbrania rzek i potoków. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb".

20:13

PILNE! Gwałtowne ulewy, które przeszły nad Jasielszczyzną wyrządziły ogromne szkody. Połamane drzewa, zerwane dachy, mnóstwo podtopień. Większość ulic Jasła zalana. Miasto został niemal odcięte od świata. Podobnie jest w wielu innych miejscowościach powiatu.

19:11

Sanocka palma dzielnie walczyła z wezbranymi wodami Sanu, jednak ostatecznie nie udało się jej uratować. Firma Transprzęt zobowiązała się do bezpłatnego odnowienia plaży.

18:10

Przez Podkarpacie znów przechodzą burze. - Na chwilę obecną najwięcej interwencji mamy w powiecie jasielskim. Mamy tam 17 zdarzeń - informuje Waldemar Skoczylas, dyżurny operacyjny w podkarpackiej komendzie PSP w Rzeszowie. - Mamy też jedno zdarzenie w Krośnie, Kolbuszowej, Leżajsku i Przeworsku - dodaje. To jednak na pewno się zmieni, bo pogoda nie odpuszcza.

18:00

Jak informują służby wojewody obecnie w działaniach związanych ze skutkami nawałnic na Podarpaciu bierze udział 764 strażaków PSP i OSP oraz 149 żołnierzye 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poszkodowanych na ten moment jest ponad 820 rodzin. Uruchomiono dla nich pomoc fnansową. Dla ewakuowanych osób Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewnło 150 łóżek (100 dla pow. przeworskiego i 50 dla łańcuckiego). Ponadto przygotowano także zbiorniki na wodę pitną, m.in. dla gminy Chmielnik w pow. rzeszowskim.

Mieszkańcy podkarpackich miejscowości usuwają skutki nawałnic.

Mieszkańcy podkarpackich miejscowości ciągle usuwają skutki ...

Najwięcej zdarzeń związanych z podtopieniami i zalaniami odnotowano w powiatach:

 • rzeszowskim (Hyżne, Dylągówka, Chmielnik, Zabratówka, Błędowa Tyczyńska),
 • przeworskim (Jawornik Polski, Kańczuga, Manasterz, Hadle Kańczuckie),
 • łańcuckim (Albigowa, Tarnawka, Markowa, Husów, Handzlówka, Głuchów)
 • i przemyskim ( Bircza, Dubiecko).

Działania prowadzone aktualnie polegają na pompowaniu z zalanych gospodarstw domowych, piwnic, udrażnianiu przepustów, umacnianiu wałów workami z piaskiem tam gdzie jest to konieczne – miedzy innymi w Dubiecku, Wysokiej i Głuchowie oraz zabezpieczaniu przerwanego wału rzeki Mleczka w Kańczudze.

utrudnienia w ruchu. [/rel]

16:35

Kolejny przykład działania niszczycielskiego żywiołu W Manasterzu nawałnica zerwała most. Zobaczcie zdjęcia

Zerwany most w Manasterzu

Nawałnica zerwała most w Manasterzu [ZDJĘCIA]

16:22

W Rzeszowie czuć (i słychać) zbliżającą się burzę. Czy czeka nas powtórka z piątkowych nawałnic? Oby nie.

15:57

W poniedziałek o godz. 12 rozpocznie się sesja sejmiku województwa, na której przedstawiona zostanie m.in. informacja o szkodach wyrządzonych przez ulewne deszcze oraz możliwości wsparcia dla podkarpackich samorządów.

15:23

Trwa usuwanie skutków nawałnicy, w której ucierpiała szkoła w Manasterzu. W budynku mieści się siedziba obwodowej komisji wyborczej. Czy da się tam zgłosować. Trwa wyścig z czasem. Zobaczcie zdjęcia!

Usuwanie szkód w szkole w Manasterzu

Mieszkańcy usuwają skutki nawałnicy w szkole w Manasterzu. W...

15:06

Prezydent Przemyśla i radni z klubu "Wspólnie dla Przemyśla" zainicjowali zbiórkę pieniędzy dla powodzian w Birczy.

13:50

Gmina Jawornik Polski, to jedna z najmocniej poszkodowanych gmin po ostatnich ulewach. Zobaczcie skutki nawałnicy w Hadlach Kańczuckich.

Potężne szkody po nawałnicach w Hadlach Kańczuckich

Zerwane tory i dosłownie zmyta droga to skutki nawałnicy w H...

13:20

W związku z ulewnymi opadami deszczu w wielu miejscowościach na Podkarpaciu doszło do powodzi i podtopień. Z pomocą rusza Kościół.

12:45

W sobotę rano premier Mateusz Morawiecki odwiedził miejsca na Podkarpaciu, które ucierpiały po ostatnich burzach i ulewach. Zobaczcie najnowsze zdjęcia:

Po burzach i ulewach na Podkarpaciu strażacy mieli ponad 1200 zgłoszeń. Obecny w naszym regionie premier Mateusz Morawiecki obiecał pomoc poszkodowanym

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził zalane tereny województ...

12:25

- Natura nas nie oszczędziła i walczymy z powodzą. Po raz trzeci zostały zalane wsie wzdłuż potoku Jawornik: Piątkowa, Tarnawka i Iskań. W Nienadowej również mamy straty z powodu podtopień - mówi wójt gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.

12:10

W piątek 26 czerwca wielka woda zalała m.in. gminę Bircza i gminę Dubiecko. Do usuwania skutków żywiołu zadysponowano dziesiątki strażaków. Zobaczcie zdjęcia strażaków OSP Bolestraszyce i OSP Medyka z działań w gm. Bircza:

11:45

- Ponad 1200 strażaków usuwa skutki gwałtownych nawałnic, które wczoraj przeszły nad częścią województwa podkarpackiego - mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

11:19

Zniszczenia w Tyczynie po wylaniu Strugu. Zobaczcie zdjęcia internauty:

Strug wylał i zniszczył drogę w Tyczynie [ZDJĘCIA INTERNAUTY]

10:30

Śmigłowiec Straży Granicznej PZL Kania SN-23XG uczestniczył w piątek w akcji ratowniczej. Funkcjonariusze ewakuowali ludzi z terenu zalanego powodzią. W wyniku sprawnych działań udało się uratować 2 osoby: kobietę i mężczyznę, którzy utknęli we własnych domach w Brzusce koło Birczy w powiecie przemyskim.

Śmigłowiec Straży Granicznej ewakuował z Brzuski kobietę i m...

9:35

Ciągle aktualne jest także ostrzeżenie wydane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przewiduje, że gwałtowne burze na Podkarpaciu mogą występować nie tylko w sobotę, ale także w niedzielę. Tu w każdej chwili mozecie sprawdzić, gdzie teraz pada i grzmi:

9:23

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE DLA PODKRAPCIA: "W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, w zlewniach Wisłoki, Wisłoka i Sanu (również w zlewniach niekontrolowanych i zurbanizowanych) spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich oraz w tej strefie. Lokalnie możliwe jest ponowne przekroczenie stanów ostrzegawczych a punktowo w miejscu wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu stanów alarmowych". Ostrzeżenie obejmuje godziny od 8 rano w sobotę 26.06 do 8 rano w niedzielę do godz. 8.

9:12

Po ulewie na Podkarpaciu, minister obrony narodowej na wniosek wojewody podkarpackiego podjął decyzję o użyciu żołnierzy Obrony Terytorialnej.

8:37

Po burzy woda zniszczyła spory odcinek torów Przeworskiej Kolei Dojazdowej w miejscowościach Hadle Szklarskie i Hadle Kańczuckie w gminie Jawornik Polski. Straty są ogromne. Zobaczcie zdjęcia:

Straty po piątkowej burzy na torowisku Przeworskiej Kolei Dojazdowej są ogromne. Zdjęcia zamieścił Paweł Tworek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego oraz koordynator PKD.

Po burzy ogromne zniszczenia torowiska przeworskiej wąskotor...

8:35

Premier Mateusz Morawiecki na zalanych terenach w gminie Jawornik Polski. Zobaczcie zdjęcia:

Premier wizytował poszkodowane przez burzę miejscowości w gminach Jawornik Polski i Kańczuga.

Premier Mateusz Morawiecki na zalanych terenach w gminie Jaw...

8:27

- Drodzy rodacy, mieszkańcy województwa podkarpackiego, w szczególności tych powiatów: łańcuckiego, przeworskiego, przemyskiego i rzeszowskiego - jesteśmy z Wami i nie będziemy szczędzili sił i środków, by zabezpieczyć Wasz dobytek, życie i zdrowie - zapewnił premier Morawiecki.

8:21

Na Podkarpaciu przebywa premier Mateusz Morawiecki, który monitoruje sytuacje powodziową. Nad ranem był m.in. na rzeszowskiej zaporze, o czym poinformował na twitterze. Niebawem, jak poinformowały służby wojewody, ma pojawić się w miejsciowości Siedleczka.


PODTOPIENIA NA PODKARPACIU - AKTUALNA SYTUACJA POWODZIOWA 26.06.2020

00:32

BŁĘDOWA TYCZYŃSKA, CHMIELNIK

- Błędowa Tyczyńska, Zabratówka, Chmielnik zalane przez zerwanie się stawów - pisze pani Sylwia, od której otrzymaliśmy zdjęcia. Po kliknięciu przejdziesz do galerii.

Chmielnik. Po kliknięciu przejdziesz do galerii.

00:16

KORZENIEC GM. BIRCZA

Więcej zdjęć z tej miejscowości znajdziesz tutaj: Po burzy zalało Korzeniec w gminie Bircza

00:04

SIEDLECZKA K. KAŃCZUGI

Zdjęcia otrzymaliśmy od internauty. Po kliknięciu przejdziesz do galerii.

23:52

PRZEWORSK

Na Facebooku burmistrza Przeworska pojawił się komunikat:
"W związku z gwałtownymi opadami deszczu, jakie miały miejsce dzisiaj w południowej części powiatu przeworskiego wezbrały wody rzeki Mleczki z dopływami, co spowodowało powódź w Hadlach Szklarskich i miejscowościach przyległych. Znaczna część wody została zatrzymana w polderze w Siedleczce, jednak woda przelała się przez koronę wałów, skutkiem czego na terenie miasta Przeworska, wzdłuż rzeki Mleczki możliwe jest wystąpienie podtopień.

Burmistrz Miasta Przeworska apeluje o zachowanie spokoju oraz zabezpieczenie sprzętu, urządzeń oraz pojazdów znajdujących się w obszarze możliwych podtopień (...). Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić kiedy fala spiętrzonej wody dotrze do miasta. Profilaktycznie, Burmistrz Miasta Przeworska polecił otworzyć śluzy na Jazie, co spowodowało obniżenie lustra wody. Poziom rzeki Mleczki jest stale monitorowany w sposób bezpośredni i poprzez elektroniczny pomiar stanu wody.

23:00

RZESZÓW / PODKARPACIE

Na Podkarpacie leci premier Mateusz Morawiecki. Po północy w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego z jego udziałem w sprawie sytuacji w województwie.

21:7

BIRCZA

Zakończono wstępne sprzątanie w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia chodnika oraz nawierzchni drogi. W związku z tym, zostanie ustawiona sygnalizacja świetlna i ruch będzie odbywał się wahadłowo, do czasu naprawy powstałych uszkodzeń.

20:46

PODKARPACIE

Aktualną sytuację na Podkarpaciu podsumowała wojewoda Ewa Leniart, podczas briefingu zorganizowanego pod urzędem wojewódzkim.

- Nieprzejezdne są przynajmniej trzy drogi (DW 835 i 887, DK28 - dop. red.), a więc też i dostęp pomocy jest utrudniony. Woda przybierała gwałtownie, mamy podtopione budynki szkolne, strażnice OSP. Otrzymaliśmy wsparcie strażaków z Małopolski i woj. świętokrzyskiego, WOT oraz straży granicznej. Trwa ewakuacja osoby znajdującej się w stanie zagrożenia życia (jedna osoba czeka na ewakuowanie helikopterem w Brzusce w pow. przemyskim - dop. red.) - poinformowała.

Prosimy o zachowanie spokoju - apeluje wojewoda. Nie zabraknie nam ani sił, ani środków.

Jak poinformował podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, obecnie pracuje ponad 1100 strażaków. Fala powodziowa zbliża się do Rzeszowa. Mamy nadzieję że Strug przyjmie wodę, ale trzeba dmuchać na zimne. Wody spadło bardzo dużo, część płynie w kierunku Rzeszowa, część w stronę Albigowej.

W sumie ewakuowano 30 osób w powiecie przemyskim, 15 w przeworskim, 50 w łańcuckim i 13 w rzeszowskim.

Najbardziej ucierpiały miejscowości:
powiat rzeszowski:

 • Hyżne
 • Dylągówka
 • Chmielnik
 • Zabratówka
 • Błędowa Tyczyńska

powiat przeworski

 • Hadle Szklarskie
 • Jawornik Polski
 • Kańczuga
 • Manasterz
 • Hadle Kańczuckie
 • Zagórze

powiat przemyski

 • Bircza
 • Stara Bircza
 • Dubiecko i Przedmieście Dubieckie
 • Sufczyna
 • Brzuska
 • Huta Brzuska

powiat łańcucki

 • Albigowa
 • Tarnawka
 • Husów
 • Markowa
 • Handzlówka

20:29

RZESZÓW

Ulewa w Rzeszowie. Znów ulice spłynęły wodą. Podtopienia na osiedlu Projektant.

20:10

RZESZÓW

Po ulewie w Rzeszowie, na ul. Robotniczej trwa ustawianie worków z piaskiem. Przypominamy, że służby wojewody ostrzegają mieszkańców Rzeszowa: w związku z możliwością gwałtownego wezbrania Strugu należy zabezpieczyć w miarę możliwości mienie i przygotować się do ewentualnej ewakuacji.

19:43

RZESZÓW

Po intensywnych opadach deszczu, pod wodą znalazły się m.in. rzeszowskie osiedla Projektant, Zwięczyca, Zalesie i Słocina.

19:18

BIRCZA

W związku z intensywnymi opadami deszczu, występuje podtopienie drogi nr 28 na odcinku 2 km. Na chwilę obecną wprowadzono ruch wahadłowy, prawdopodobnie w wyniku powstałych uszkodzeń w infrastrukturze wprowadzony do odwołania zostanie ruch wahadłowy. Informacja zostanie potwierdzona po zakończeniu działań służb.

18:54

RZESZÓW

Służby wojewody ostrzegają mieszkańców Rzeszowa: w związku z możliwością gwałtownego wezbrania Strugu należy zabezpieczyć w miarę możliwości mienie i przygotować się do ewentualnej ewakuacji.

18:29

SZKLARY

Szklary w pow. rzeszowskim. Wideo internauty.

17:51

PODKARPACIE

Po dzisiejszych gwałtownych opadach deszczu na terenie województwa podkarpackiego najtrudniejsza sytuacja jest aktualnie w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim, gdzie strażacy nieustannie podejmują działania. Wojewoda Ewa Leniart zwróciła się do ministra obrony narodowej z wnioskiem o skierowanie do działań wojska, które będzie mogło pomóc w prowadzeniu działań związanych z usuwaniem skutków nawałnicy.

17:46

DUBIECKO

- Oberwanie chmury, prawdziwy armageddon - tak relacjonują internauci efekt burzy, która przeszła nad Dubieckiem i Przedmieściem Dubieckim. W galerii także zdjęcia z Drohobyczki.

Dubiecko i Przedmieście Dubieckie

Wsie pod wodą. Dubiecko, Przedmieście Dubieckie, Drohobyczka...

Wideo internauty zrobione w miejscowości Drohobyczka.

17:33

RZESZÓW

Podtopienia na os. Projektant. Zdjęcia dostaliśmy od internautki Natalii.


17:27

BIRCZA

Jak podaje GDDKiA, zablokowana jest DK nr 28 w Birczy. Podtopienia występują na odcinku 2 kilometrów.

17:22

HANDZLÓWKA

Wideo zrobione w Hadzlówce. Wylał potok Sawa. - Pada od dwóch godzin - pisze internauta.

17:02

PODKARPACIE

Do godz. 17 podkarpacka straż pożarna odnotowała 241 interwencji związanych z ulewami na Podkarpaciu (wyjazdy głównie do podtopień, zalanych posesji, garaży). Interwencje dotyczą powiatów: przemyskiego, rzeszowskiego, przeworskiego i łańcuckiego.

16:48

HADLE SZKALRSKIE

Jak informuje policja, z uwagi na intensywne opady deszczu, uszkodzona została nawierzchnia drogi wojewódzkiej 835 w miejscowości Hadle Szklarskie (gm. Jawornik Polski). Droga w kierunku Dynowa jest całkowicie zablokowana.

16:46

BIRCZA, DUBIECKO

Internauta: zalewa gm. Dubiecko i Bircza. Oberwanie chmury.

16:19

HYŻNE

Internauta: Hyżne pływa.

16:18

RZESZÓW

Wideo zrobione na al. Witosa w Rzeszowie.

16:17

HADLE SZKLARSKIE

- Wieś Hadle Szklarskie jest zalana. Droga jest nieprzejezdna, brak prądu i możliwe dalsze podtopienia. Straż nie jeździ bo nie może dojechać. Wysyłam zdjęcie drogi - pisze.

16:08

HYŻNE, DYLĄGÓWKA

Internauta: Hyżne, Dylągówka pod wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24