Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Podkarpaciu. Raport: 1 - 10 lutego 2021

[email protected]
Marzena Bugala / Polska Press
Koronawirus na Podkarpaciu, w Polsce i na świecie. Najważniejsze informacje z okresu 1 - 10 lutego 2021.

KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 10 LUTEGO]

19:35

Tradycyjne lekcje zawiesiło 27 podkarpackich szkół podstawowych i 1 specjalna szkoła branżowa I stopnia. Opiekę nad dziećmi - 10 przedszkoli. To najnowsze zestawienie podkarpackiego kuratorium oświaty.

17:45

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu pracowników przeniosło się z biur do domów. W mediach czytamy, że nie wszyscy chcą zmieniać ten stan, bo tak jest im wygodniej. Jak się okazuje, to dużo tańsza opcja dla pracodawców, z drugiej strony na ten moment sporo biur w Rzeszowie stoi pustych. Jak wpłynie to w przyszłości na rozwój miasta?

16:25

Z powodu wprowadzenia wielu obostrzeń i zamrożenia gospodarki w zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa w Polsce, wielu przedsiębiorców przeniosło swój biznes do internetu. Jak wynika z badania Bisnode, a Dun & Bradstreet Company w zeszłym roku w Polsce zarejestrowano blisko 11,8 tys. nowych sklepów internetowych, przez co ich liczba wzrosła o 21,5 proc. względem roku 2019. Obecnie jest ich blisko 44,5 tys.

15:20

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2020 r. polskie sądy ogłosiły upadłość obejmującą likwidację majątku 210 firm. Łączna wartość ich zobowiązań wynosiła 23,2 mln zł- podaje Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej.

10:30

Środa to 6 930 nowych zakażeń w całym kraju i 290 na Podkarpaciu. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia - ostatniej doby w Polsce zmarło 360 osób, które miały koronawirusa. 12 z nich to mieszkańcy naszego województwa.

10:12

Jak wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych odwiedzalność sklepów w pierwszym tygodniu po zakończeniu trzeciego lockdownu był o ok. 20 proc. niższa w porównaniu do pierwszego tygodnia lutego ubiegłego roku. Największą popularnością cieszyła się sobota 6 lutego.

9:54

Niemiecka kanclerz nie spieszy się, mimo nacisków ze znoszeniem blokad. Jeśli już to ewentualnie po 1 marca, inaczej znów wróci fala zakażeń koronawirusem.

6:30

- Jesteśmy wściekli, bo nie możemy pracować. W wyniku decyzji podjętych przez rząd w ramach walki z koronawirusem wesela zostały zakazane - alarmują przedstawiciele biznesów związanych z branżą ślubną i zapowiadają nietypowy protest w walentynki.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 9 LUTEGO]

20:32

Lekcje stacjonarne zawieszone są w 17 szkołach podstawowych, 8 przedszkolach i jednej specjalnej szkole branżowej I stopnia - informuje podkarpackie kuratorium oświaty. W 11 placówkach zajęcia zostały zawieszone całkowicie.

19:45

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Pracujemy z domu, w szkołach wprowadzono zdalny tryb nauczania, a miejsca w których spędzaliśmy wolny czas zostały zamknięte z powodu obostrzeń. Co trzeciemu Polakowi brakuje spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Za przyjęciami urodzinowymi, weselami, chrzcinami czy komuniami w gronie rodziny tęskni 37 proc., a za spotkaniami w większej grupie znajomych 38 proc.

18:37

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu – w lutym tego roku aż 75 procent Polaków wyraziło chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Względem końca ubiegłego roku jest to wzrost o 32 punkty procentowe.

17:48

Międzynarodowi eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uznali po pobycie w chińskim Wuhan, iż koronawirus nie powstał w tamtejszym laboratorium.

16:24

Coraz więcej ozdrowieńców, którzy podczas infekcji COVID-19 stracili węch i smak skarżą się na nietypowe dolegliwości po pokonaniu choroby. Zdarza się, że ozdrowieniec zaczyna mylić smaki albo w ogóle ich nie rozpoznaje. Dla przykładu niektórzy mimo iż nie palą nieustannie czują dym papierosowy, dla innych z kolei nawet z woda z kranu ma nieprzyjemny zapach. W galerii poniżej przedstawiamy zaburzenie zapachowe jakie występują u osób, które pokonały koronawirusa:

Coraz więcej ozdrowieńców, którzy podczas infekcji COVID-19 stracili węch i smak skarżą się na nietypowe dolegliwości po pokonaniu choroby. Mają tzw. halucynacje węchowe. Jakie dokładnie objawy zgłaszają? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Koronawirus. Ozdrowieńcy z dziwnymi objawami. Skarżą się na ...

15:34

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał dziś, ze pomimo pandemii koronawirusa Polska „ma jedną z najniższych, najpłytszych recesji w całej Europie”. - Za kilka tygodni zaprezentujemy nasz plan odrodzenia gospodarczego po pandemii, nasz plan który nazywamy nowym Polskim Ładem – mówił podczas konferencji prasowej.

14:35

Choć rząd pozwolił na otworzenie się części gospodarki, to wkrótce ponownie zadecyduje, czy uruchomiane branże nie zostaną zamknięte. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazuje, że granicą ponownego wprowadzenia restrykcji będzie 10 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Z kolei rzecznik rządu Piotr Muller przekonuje, że w przypadku ograniczenia liczby zakażeń, rząd może jeszcze bardziej poluzować ograniczenia.

13:28

W 2020 roku zmarło w Polsce 67 tys. więcej osób niż rok wcześniej. Według resortu zdrowia 70 proc. tych zgonów miało związek z zakażeniem koronawirusem. - Niech to będzie podstawą do dyskusji o konsekwencjach COVID-19 – stwierdził w mediach społecznościowych minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:20

Od najbliższego piątku, narciarze przy zachowaniu reżimu sanitarnego będą mogli wrócić na stoki Polskich Kolei Linowych. - Wdrożyliśmy procedury i wytyczne związane z reżimem sanitarnym - mówi ekspert i wylicza, że m.in. monitorowana jest ilość sprzedawanych skipassów i narciarzy na stokach oraz regularnie dezynfekowane są powierzchnie wspólne.

12:43

O połowę spadło tempo szczepień przeciwko koronawirusowi w Izraelu. Podejrzewa się, że to wina fałszywych informacji w sieci, które podsycają sceptycyzm wobec szczepionek.

11:14

Tadeusz Ferenc, chociaż wielu mieszkańcom Rzeszowa trudno to sobie wyobrazić, po ponad 18 latach przestanie być prezydentem miasta. Informację o rezygnacji ze stanowiska ma ogłosić podczas konferencji szykowanej na środę. Powód? Stan zdrowia, który pogorszył się w wyniku zakażenia koronawirusem.

10:36

Ostatnia doba to 4 029 nowych zakażeń w Polsce i 158 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 227 osób, u których potwierdzono koronawirusa. 5 z nich to mieszkańcy województwa podkarpackiego.

10:17

Choć rząd zapowiedział na 12 lutego czasowe otwarcie basenów, wcale nie jest pewne że tak się stanie. Projekt rządowego rozporządzenia o łagodzeniu obostrzeń rozmija się bowiem z deklaracjami premiera i ministrów. Branża wstrzymała oddech, jak przed długim nurkowaniem i wiele wskazuje na to, że tak pozostanie. Projekt nowych przepisów jest niejasny, prawo nie precyzuje, które obiekty będą mogły działać, a które nie. A dodatkowo mowa w nim o otwarciu basenów na zajęcia zorganizowane i wydarzenia sportowe. A co z gośćmi indywidualnymi? Tego nie wie nikt.

8:49

Francja wprowadziła obowiązek noszenia tylko chirurgicznych lub certyfikowanych maseczek ochronnych. Bo one najlepiej powstrzymują koronawirusa.

8:25

Coraz więcej Polaków chce przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19 – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Najbardziej pozytywnie do szczepień nastawieni są seniorzy.

7:52

Nie tylko kaszel, gorączka czy utrata węchu - mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Do listy objawów dołączyły m.in omdlenia, suchość w nosie, wzmożone pragnienie czy też ból zębów. Polscy lekarze prowadzą ankiety wśród osób, które przeszły COVID-19. Ich celem jest ustalenie, jakie objawy wywołuje choroba. Lista liczy już ponad 50 pozycji.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 8 LUTEGO]

20:10

Do środy nauczyciele najmłodszych klas, przedszkoli, świetlic mogą się zgłaszać na szczepienia przeciw koronawirusowi. Jak sprawdziliśmy, zainteresowanie jest spore.

18:10

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przedstawił trzy możliwości, które mają dać oddech finansowy przedsiębiorcom, których biznesy odczuwają skutki pandemii koronawirusa.

17:20

Władze południowoafrykańskiego państwa wstrzymały szczepienia preparatem firmy AstraZeneca po tym, jak przeprowadzone badania wykazały, że nie jest on wytaczająco skuteczny w stosunku do wariantu koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się właśnie w RPA.

16:29

- Kierowaliśmy się w stronę technologii, która pozwoli produkować szczepionkę na „tony” i po stosunkowo niskiej cenie – mówi prof. Tomasz Ciach, z zakładu biotechnologii i inżynierii bioprocesowej Politechniki Warszawskiej. Trwają tam prace nad polską szczepionką na koronawirusa. Kiedy zacznie się jej produkcja i szczepienia?

15:30

Firma Kazar z Przemyśla zdementowała informacje z końca ubiegłego tygodnia o tym, że rzekomo zamyka wszystkie swoje sklepy zlokalizowane w galeriach handlowych. Informacja podana przez część mediów okazała się nieprawdziwa.

15:11

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył do Sądu Najwyższego kasację ws. naruszenia ograniczeń epidemicznych, związanych z brakiem maseczki i zakazem przemieszczania się. To druga kasacja RPO dotycząca rozporządzeń wprowadzających ograniczenia na początku pandemii.

14:25

W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla pracowników oświaty. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. Szczepienia mają rozpocząć się w piątek. ZNP domaga się, aby jak najszybciej zaszczepieni zostali także pracownicy obsługi i administracji placówek.

12:23

W poniedziałek do regionów objętych lżejszymi restrykcjami dołączyła Sardynia. W poniedziałek 15 lutego w strefie żółtej ruszą wyciągi narciarskie.

11:08

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i tetrami - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. ZPP podjętą przez rząd decyzję uznaje za krok w dobrą stronę, jednocześnie zwraca uwagę, że "rozczarowuje brak analogicznych decyzji w odniesieniu do gastronomii i branży fitness".

10:30

Poniedziałkowy raport Ministerstwa Zdrowia to 2 431 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i 155 w województwie podkarpackim. Ostatniej doby potwierdzono śmierć 45 osób, które miały COVID-19. Nie ma wśród nich mieszkańców Podkarpacia.

8:20

Urzędnicy chodzący po nowo wybudowanych osiedlach i namawiający mieszkańców na zameldowanie w Rzeszocie, wzbudzili oburzenie u naszego Czytelnika. Uważa, że w szalejącej pandemii koronawirusa narażają oni nie tylko siebie, ale i mieszkających tam ludzi.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 7 LUTEGO]

16:10

Transgraniczny oddział zakaźny powstanie w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Po uruchomieniu będzie również pełnił rolę ośrodka naukowego.

14:45

Rząd odmraża stoki narciarskie dopiero 12 lutego. W Przemyślu szusować można od soboty 6 lutego. Konieczne jest podpisanie oświadczenia wiążącego się z uczestnictwem w sportowych zajęciach edukacyjnych oraz lekcjach narciarsko-snowboardowych. Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji bądź wypełnić przy kasie na stoku.

Mnóstwo narciarzy na stoku w Przemyślu. Ludzie stęsknili się...

10:50

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 4 728 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce, zmarły 93 osoby. Na Podkarpaciu przybyło 191 przypadków. Minionej doby wykonano w kraju 31 353 testów, z czego w naszym regionie 1336.

10:10

Jeśli przeciętny rodak nie różni się zbytnio od mieszkańca Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA czy Brazylii, oznacza to, że dziś Polacy ważą o 76 tysięcy ton więcej, niż przed rokiem. Do pandemii koronawirusa dołączyły bowiem jeszcze dwie poważne epidemie, z którymi będziemy walczyć przez lata - epidemia otyłości i braku ruchu.

na rynku pracy jest trudniejsza. Są jednak branże które na brak pracy nie narzekają a nawet więcej ciągle potrzebują nowych pracowników, a tych którzy już u nich pracują nagradzają podwyżkami. [/rel]

Strefa C (Warszawa i inne największe miasta) oznacza najwyższe zarobki dla nowych pracowników sieci Biedronka:* Kasjer-sprzedawca otrzymuje 3600 zł brutto z premią na start* zastępca kierownika 4800 zł brutto* kierownik sklepu – 6500 zł brutto.Czytaj dalej >>>>

Tyle zarabiają w sklepach Biedronka i Lidl. Pracownicy dosta...


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 6 LUTEGO]

16:47

W sumie na Podkarpaciu zaszczepiono do tej pory 71 100 osób. Tylko w sobotę, 6 lutego, szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło 2606 osób. W których powiatach do tej pory zaszczepiono najmniej,a w których najwięcej mieszkańców?

15:54

Jeśli przeciętny rodak nie różni się zbytnio od mieszkańca Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA czy Brazylii, oznacza to, że dziś Polacy ważą o 76 tysięcy ton więcej, niż przed rokiem. Do pandemii koronawirusa dołączyły bowiem jeszcze dwie poważne epidemie, z którymi będziemy walczyć przez lata - epidemia otyłości i braku ruchu. Obie bardzo groźne. - Brak ruchu jest zabójczy, zwłaszcza dla osób starszych- przestrzega profesor Grzegorz Raczak, kierownik II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, który wraz z profesorem Wojciechem Ratkowskim z Akademii Wychowania Fizycznego postanowił ruszyć Polaków w czasie pandemii.

14:30

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się 1 kwietnia, a do 9 lutego trwa nabór kandydatów na rachmistrzów. Pandemia koronawirusa nie ułatwia przeprowadzenia spisu. Na Podkarpaciu do przeprowadzenia spisu potrzeba 882 rachmistrzów. Osoby zainteresowane tą pracą muszą jednak spełnić określone kryteria. Wiemy, ile można zarobić.

12:45

Jak na razie nie ma żadnego skutecznego leku na koronawirusa. Możemy albo czekać na szczepionkę, albo w tym trudnym, pandemicznym czasie, próbować wzmocnić swoją odporność. Jak to zrobić? Jakie zioła i przyprawy mogą zwiększyć naszą odporność? Sprawdź. By obejrzeć galerię, kliknij w pierwsze zdjęcie i kieruj się dalej strzałkami.

Jak na razie nie ma żadnego skutecznego leku na koronawirusa. Możemy albo czekać na szczepionkę, albo w tym trudnym, pandemicznym czasie, próbować wzmocnić swoją odporność. Jak to zrobić? Jakie zioła i przyprawy mogą zwiększyć naszą odporność? Sprawdź. By obejrzeć galerię, kliknij w pierwsze zdjęcie i kieruj się dalej strzałkami.

Obrona przed koronawirusem? Te przyprawy i zioła wzmocnią Tw...

10:50

Na Podkarpaciu odnotowano 205 nowych zakażeń koronawirusem i 8 zgonów. Ministerstwo Zdrowia informuje o spadku zakażeń w Polsce. Dziś mamy o 5965 zakażonych wirusem Sars-CoV-2. Zmarły 283 osoby.

8:23

Prawne zamieszanie. Sądy w całym kraju odmawiają prowadzenia postępowań o ukaranie za brak noszenia maseczek. Do 29 listopada 2020 roku nie było prawnych podstaw do nakładania takich kar.

7:40

Zdecydowana większość pacjentów przechodzi COVID-19 w domu, niezbędne są więc wytyczne odnośnie leczenia tej choroby. Stanowisko zajął zespół konsultantów krajowych i na początku lutego 2020 roku wydał oficjalny zestaw zaleceń. Sprawdź, jak powinno przebiegać domowe leczenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 5 LUTEGO]

19:50

Według związkowców zacieśnianie i luzowanie obostrzeń ma swoje konsekwencje w postaci uelastyczniania warunków pracy i kwestionowania praw pracowników. „Minister Gowin ogłosił, że pomoc państwa dla firm wkrótce przekroczy 200 mld zł. Wciąż nie ma planów pomocy adresowanej do pracowników” – przypomina Związkowa Alternatywa.

17:16

Handlowcy od wielu tygodni szykowali się na ponowne otwarcie punktów zlokalizowanych w centrach handlowych. Jednak na co sami zwracają uwagę, centra handlowe nie gwarantują obecnie komfortu i atrakcyjności robienia zakupów z czasu przed pandemią.

16:25

Niedługo minie rok od wymuszonego przez pandemię masowego przejścia na pracę zdalną. I choć większość z nas przychylnie przyjęła nową rzeczywistość, okazuje się, że wykonywanie zawodowych obowiązków zza domowego biurka jest bardziej wymagające niż się wydawało. Poza tym, firmy słabo przygotowały pracowników do home office. To z kolei wykorzystują cyberprzestępcy.

11:22

Możemy mówić dzisiaj o pewnego rodzaju kruchej stabilizacji- powiedział premier Mateusz Morawiecki. - W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne- mówił. Hotele zostaną otwarte do 50 procent obłożenia miejsc noclegowych.

10:50

Ministerstwo Zdrowia informuje, że dziś w Polsce przybyło 6053 zakażonych koronawirusem. To nieco mniej niż w czwartek. Na Podkarpaciu wirusa SarsCoV-2 stwierdzono u 206 mieszkańców, a zmarło 8 osób.

8:10

Pierwsze dostawy szczepionki przeciw COVID-19 koncernu AstraZeneca mają dotrzeć do Polski już w przyszłym tygodniu. Wtedy także rozpoczną się szczepienia nauczycieli. Wątpliwości co poniektórych pedagogów wzbudziło ograniczenie wiekowe, jakie wprowadziło dla preparatu kilka państw, w tym Polska. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej szczepionka będzie podawana na razie jedynie osobom między 18. a 60. rokiem życia.

7:02

Jeszcze w listopadzie "poziom niepokoju" konsumentów w Polsce wynosił 34 proc. i był jednym z najwyższych na świecie. Po dwóch miesiącach wskaźnik spadł do 2 proc. i obecne jest jednym z najniższych. W Europie plasujemy się szóstym miejscu.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 4 LUTEGO]

21:17

Po trzech miesiącach lockdownu ponownie otworzyły się prawie wszystkie instytucje kultury. Na Podkarpaciu jest wiele ciekawych miejsc, gdzie można wybrać się również z dziećmi, oczywiście pod warunkiem zachowania ścisłego reżimu sanitarnego.

19:11

Do tej pory na Podkarpaciu wykonano prawie 60 tysięcy szczepień przeciw COVID-19. Niektórzy po pierwszej dawce szczepionki czuli się źle i obawiają się, a nawet odwołują kolejną. Epidemiolog uspokaja: Te objawy niepożądane nie są groźne. Szczepionka jest bezpieczna, a zaszczepienie tylko jedną dawką daje bardzo krótkotrwałą odporność.

17:40

Ozdrowieńcy, którzy zdecydują się oddać osocze, mogą liczyć na dwa dni wolne. Aby jednak cieszyć się przywilejami, trzeba spełnić szereg dodatkowych warunków.

15:51

Fundacja Herosi apeluje o pilne włączenie rodziców i opiekunów dzieci z chorobami nowotworowymi do wcześniejszej grupy zaszczepienia szczepionką przeciw COVID-19.

14:00

Niemal 8 na 10 hotelarzy i restauratorów obawia się jeszcze trudniejszego pierwszego półrocza. Jednak jak zauważa ekspert, pojawienie się szczepionki to szansa na to, żeby w 2021 roku do hoteli zaczęli wracać goście, a branża powoli zaczęła odbudowywać to, co na skutek pandemii straciła. Jednak, nie wszyscy doczekają tego czasu. W tej chwili w Polsce na sprzedaż wystawionych jest już kilkaset obiektów hotelowych.

13:05

- Ratowanie miejsc pracy, ratowanie życia i zdrowia Polaków jest i było priorytetem dla naszego rządu - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Jeżeli podsumujemy nasze działania, to ponad 182 mld zł trafiło na ratowanie miejsc pracy- mówiła.

12:01

Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5 proc., co oznacza, że wzrost o 0,3 punktu proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. - To pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii. Jest to argument przemawiający za przyspieszeniem procesu rozmrażania tych branż gospodarczych, które dotknięte są ograniczeniami- stwierdził wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

11:07

Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapewniał dziś na antenie Polskiego Radia, że sytuacja związana z epidemią Covid-19 w Polsce jest coraz lepsza. - W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi informacje i dalsze działania w sprawie obostrzeń – stwierdził.

10:35

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 6 496 zakażeń, z tego 265 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 444 osoby. 20 z nich w naszym regionie.

9:00

Szwajcaria wstrzymała stosowanie szczepionek AstraZeneca przeciwko koronawirusowi. Czeka na kolejne wyniki badań tego specyfiku i kupuje już szczepionki innych producentów.

8:25

Rząd pracuje nad poluzowaniem kolejnych obostrzeń, które zostały wprowadzone przez pandemię koronawirusa. Decyzje mamy poznać pod koniec tego tygodnia, ale znamy już niektóre nieoficjalne decyzje ws. luzowania obostrzeń. Zobacz, co nam będzie wolno po 14. lutego:

Obostrzenia w Polsce. Te restrykcje mają zostać poluzowane. Rząd pracuje nad poluzowaniem kolejnych obostrzeń, które zostały wprowadzone przez pandemię koronawirusa. W mediach pojawiają się kolejne nieoficjalne informacje. W środę, 3 lutego o kolejnym luzowaniu obostrzeń rozmawiali m.in. wicepremier Jarosław Gowin i prezydent, Andrzej Duda. Różne scenariusze są także rozważane w czasie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Decyzje mamy poznać pod koniec tego tygodnia, ale znamy już niektóre nieoficjalne decyzje ws. luzowania obostrzeń. Zobacz, co nam będzie wolno po 14 lutego na kolejnych stronach ---->

Obostrzenia w Polsce. Te restrykcje mają zostać poluzowane. ...

8:00

Prawie sześciu na dziesięciu badanych uważa, że kolejne przedłużenie rządowych obostrzeń jest złą decyzją. Blisko 85 proc. rodaków twierdzi, że w czasie lockdownu nie korzystało z usług objętych zakazem. Do tego ponad połowa Polaków nie zamierza w najbliższym czasie odwiedzać miejsc, które zostaną otwarte mimo restrykcji.

7:30

Przedsiębiorcy z Podkarpacia mają już dosyć czekania na zmianę decyzji rządu o poluzowaniu obostrzeń, dlatego masowo otwierają pensjonaty, restauracje, siłownie czy wyciągi narciarskie. Z dnia na dzień przybywa firm, które postanawiają walczyć o przetrwanie.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 3 LUTEGO]

19:39

Mieszkanka Mielca przyjechała dziś rano do Rzeszowa na drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, którą miała dostać w Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca. Klinika nie poinformowała kobiety, że szczepionka nie dotarła, a szczepienie trzeba przełożyć na inny dzień. - Czy mam szczepić się od nowa skoro po 21 dniach nie przyjęłam drugiej dawki? – pyta zdenerwowana kobieta.

17:07

- Spotykamy się, dlatego że sprawy związane z walką z pandemią koronawirusa pod tym względem gospodarczym są dla mnie niezwykle istotne i staram się słuchać głosów przedsiębiorców - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając w środę w Pałacu Prezydenckim spotkanie Rady Przedsiębiorczości.

16:55

W środę w Brukseli przedstawiono projekt mający ograniczyć śmiertelność obywateli UE związaną z chorobami nowotworowymi.

15:33

W dwóch podkarpackich szkołach podstawowych i jednym przedszkolu trzeba było całkowicie zawiesić stacjonarne lekcje i zajęcia. W 13 placówkach - częściowo. Na COVID-19 chorują zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i pracownicy.

14:38

Do 14 lutego został przedłużony termin korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, czy szkołę, do której uczęszcza dziecko. Świadczenie przysługuje także rodzicom starszych dzieci, które mają orzeczoną niepełnosprawność, a placówka, do której uczęszczają jest zamknięta z powodu COVID-19.

14:25

Szczepionka AstraZeneca chroni 60 proc. osób przed koronawirusem oraz 100 proc. zaszczepionych przed ciężkim przebiegiem choroby – przekonują eksperci resortu zdrowia. Zapowiedziano również w jaki sposób przebiegać będzie szczepienie nauczycieli i od czego zależeć będzie powrót uczniów do szkół.

13:01

- Można powiedzieć, że powoli i chyba można to coraz odważniej wypowiadać, wchodzimy w taki okres, gdzie pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą – stwierdził w środę minister zdrowa Adam Niedzielski na antenie Polskiego Radia. Szef resort zdrowia, że obostrzenia, społeczna dyscyplina i szczepienia to główne metody walki z epidemią koronawirusa.

12:00

Nie deprecjonujemy szczepionki AstraZeneca (ani żadnej innej) – oświadczył dziś w mediach społecznościowych Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dzień wcześniej prezes ZNP Sławomir Borniarz domagał się zaprzestania „eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty”.

11:15

56 proc. Polaków chce przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu". Co trzeci ankietowany deklaruje, że szczepionki nie przyjmie.

10:35

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 6 802 zakażenia, z tego 230 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 421 osób. 15 z nich w naszym regionie.

9:30

– Pomimo niesprzyjających okoliczności i utrudnień związanych z pandemią COVID-19, fabrykę udało się zbudować w kilka miesięcy. Trwa obecnie rozruch technologiczny. Jednak co najważniejsze, w fabryce już od 18 stycznia 2021 roku rozpoczęliśmy produkcję pierwszych kabli do ładowania samochodów elektrycznych prądem przemiennym – podkreśla Dominik Mazur, dyrektor fabryki Phoenix Contact E-Mobility w Rzeszowie.

9:00

Hotele mają zostać otwarte od 14 lutego, czyli idealnie na walentynki. To najbardziej rozważany przez rząd scenariusz - wynika z informacji dziennikarzy RMF24.pl. Najnowsze plany rządu dotyczące znoszenia obostrzeń w branży hotelarskiej mamy poznać pod koniec tygodnia.

8:10

Pracodawca ma prawo pytać pracownika o to, czy w czasie pandemii przebywał za granicą. A zatajenie prawdy lub okłamanie pracodawcy w tej sprawie może być powodem zwolnienia dyscyplinarnego.

7:35

W przyszłym tygodniu do Polski trafią kolejne dawki szczepionek Pfizera oraz pierwsze dawki AstraZeneca. Te drugie przeznaczone będą dla osób pomiędzy 18. a 60. rokiem życia i przyjmą je w pierwszej kolejności osoby z grupy 1c, czyli nauczyciele.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 2 LUTEGO]

18:11

- Zgodnie z prawem, zgodnie z zasadami, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, po spełnieniu określonych warunków, już w najbliższy weekend pojeździmy - napisał na Facebooku Wojciech Bakun prezydent Przemyślu. Mówiąc o jeździe miał na myśli stok narciarski, który jest zamknięty od 28 grudnia ub. r.

18:00

Rząd prezentuje na Twitterze "ryzyko zarażenia koronawirusem w zależności od lokalizacji". Na szczycie listy miejsc stwarzających ryzyko zakażenia koronawirusem są restauracje, kluby fitness, bary i hotele. Wykres oparto na amerykańskich badaniach opublikowanych piśmie naukowym "Nature".

16:07

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która rozszerza działanie pogram rządowy „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm” o 9 przedsiębiorstw poszkodowanych przez COVID-19.

15:54

Rosyjska szczepionkę przeciw koronawirusowi krytykowano za szybkość wprowadzenia jej na rynek i brak danych o testach. Po wynikach badań, opublikowanych w magazynie The Lancet, okazało się, że Sputnik V jest skuteczna w 92 proc. i jest bezpieczna.

15:19

Zdaniem Europolu zorganizowane grupy przestępcze oferują fałszywe wyniki testów przeciwko Covid-19, by ułatwić nabywcom podróżowanie samolotami.

13:05

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że jeśli Polskę ominie trzecia fala pandemii, to jest szansa, że zostaną otwarte instytucje kultury. Tymczasem szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że jeśli rząd już w tym tygodniu nie odmrozi gospodarki, to jego partia wystąpi w imieniu przedsiębiorców z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa.

12:35

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa jest już w domu. Jego stan zdrowia poprawił się na tyle, że lekarze pozwolili mu opuścić szpital.

12:15

Były prezydent Lech Wałęsa otrzymał we wtorek rano pierwszą dawkę szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Na zdjęciach zamieszczonych w mediach społecznościowych pierwszy szef „Solidarności”, ubrany w koszulkę z napisem „Konstytucja”, pokazuje kolejne etapy szczepienia w przychodni „Jaskółka” w Gdańsku.

Lech Wałęsa zaszczepiony przeciw COVID-19 w grupie pierwszej we wtorek, 2.02.2021 r.!

Lech Wałęsa zaszczepiony przeciw COVID-19 w grupie pierwszej...

10:31

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 4 326 zakażeń, z tego 152 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 253 osoby. 10 z nich w naszym regionie.

9:59

Sytuacja we Włoszech, jeśli chodzi o pandemię wirusa, nadal jest zła, ale większość restauracji i muzeów została otwarta dla ludzi w reżimie sanitarnym. Można już zwiedzać Muzea Watykańskie czy wypić kawę na Duomo w Mediolanie czy Wenecji.

Życie pomału wraca na włoskie ulice i miasta

Włochy: Długo na to czekaliśmy. Życie wraca do normalności. ...

8:18

Jak podaje agencja Reuters, ponad połowa nowych zachorowań na koronawirusa w Holandii to brytyjski wariant. Taką informację miał podać holenderski minister zdrowia.

7:45

Pod koniec tygodnia poznamy nowe etapy łagodzenia obostrzeń obowiązujących w Polsce - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, nowe zasady mogłyby wejść w życie od 14 lutego. Rząd rozważa wprowadzenie różnych zasad w różnych regionach - w zależności od sytuacji epidemiologicznej.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 1 LUTEGO]

17:44

Lekcje stacjonarne musiało zawiesić 7 szkół podstawowych, w tym 2 - całkowicie. Zajęcia zawiesiły 2 przedszkola w regionie: jedno całkowicie, a drugie częściwowo. To najnowsze dane z podkarpackiego kuratorium oświaty.

16:58

Od 1 lutego w jasielskim szpitalu szczepiona miała być kolejna tura osób z tzw. grupy 0, czyli pracownicy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Niestety, szczepienia zostały odwołane ze względu na brak szczepionki w Agencji Rezerw Materiałowych.

16:09

- Branża lotnicza w ostatnim czasie zmaga się z wielkim kryzysem. Jednym z największych w historii lotnictwa cywilnego od czasów II wojny światowej - mówił dziś podczas konferencji prasowej w Jasionce prezes Hamryszczak. - Naszą receptą na wyjście z niego jest postawienie na rozwój, na inwestycje.

15:21

Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że rząd ws. szczepień Polaków patrzy w przyszłość z „ostrożnym optymizmem.” - Jest realne, że w II kwartale szczepionek będzie o wiele, wiele więcej – mówił. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał że „mamy zakontraktowany potencjał na wyszczepienie 58 mln osób”.

15:07

– Dzisiaj chcemy powiedzieć jasno i bardzo wprost: żądamy otwarcia gospodarki z restrykcjami – stwierdził poseł KO Cezary Tomczyk. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że jeśli spadek zakażeń będzie się utrzymywał, rząd jeszcze w tym tygodniu przedstawi „kolejne reguły, żeby w sposób delikatny, chirurgiczny, ale krok po kroku otwierać gospodarkę”.

14:00

Od 1 lutego podróżni wybierający się do Niemiec lub wracający z tego kraju będą musieli zaopatrzyć się w maseczki ochronne o podwyższonym standardzie FFP2.

13:02

Polska szczepionka przeciw COVID-19? Agencja Badań Medycznych finansuje dwa projekty dot. prac nad opracowaniem naszej szczepionki. Lider wśród firm produkujących szczepionki na świecie nie mówi nie tematowi ewentualnej współpracy z naszym krajem.

12:45

Od poniedziałku łagodniejsze restrykcje pandemiczne będą obowiązywać w tych regionach Włoch, gdzie poziom zagrożenia pandemią koronawirusa został obniżony z poziomu pomarańczowego na żółty.

12:05

Szykuje się rekordowy w dziejach pozew zbiorowy przeciwko państwu. Może chodzić o ponad miliard złotych. W imieniu zdruzgotanej przez pandemię i rządowe ograniczenia polskiej gastronomii przygotowuje go doświadczona warszawska Kancelaria Adwokacko - Radcowska Dubois i Wspólnicy. Liderką grupy pozywającej Skarb Państwa została Dorota Rydygier, właścicielka serwującej dania kuchni francuskiej Restauracji Voila w Krakowie.

11:39

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wciąż jest leczony w szpitalu przy ulicy Szopena.

10:31

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 2503 zakażenia, z tego 116 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 42 osoby. Bez zgonów w naszym regionie.

9:01

Miliarderzy nie tylko nie odczuli skutków pandemii, ale w tym czasie zwiększyli swoje majątki. Nie lubią jednak dzielić się fortuną.

8:15

Od dziś ponownie zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych, a także muzea i galerie sztuki. Przestaną również obowiązywać godziny dla seniorów. Jednak część dotychczasowych obostrzeń przedłużona została do 14 lutego.

7:45

Ponad 5 mln Polaków od wybuchu pandemii pracuje zdalnie lub w trybie hybrydowym. Nie wszyscy pracodawcy zapewnili jednak swoim załogom odpowiedni sprzęt. Jeszcze rzadziej zwracają pracownikom opłaty za prąd, które przecież wydatnie wzrosły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24