Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch wychodzi nam na zdrowie

Ewa Kurzyńska
Badanie zwane próbą wysiłkową pozwala określić kondycje pacjenta i wydolność układu sercowo - naczyniowego.
Badanie zwane próbą wysiłkową pozwala określić kondycje pacjenta i wydolność układu sercowo - naczyniowego. Krystyna Baranowska
Wystarczy codziennie spędzić pół godziny na energicznym spacerze, pływając w basenie czy jeżdżąc na rowerze, by serce pozostało zdrowe przez długie lata.

Szacuje się, że przynajmniej 60 proc. ludzi na świecie nie poświęca na umiarkowaną aktywność fizyczną nawet 30 minut dziennie.

- U osób, które unikają ruchu ryzyko chorób sercowo - naczyniowych rośnie 1,5 - krotnie - mówi lek. med. Wojciech Lubas, internista, kardiolog, ordynator oddziału kardiologicznego w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie.

Sytuacja, gdy notorycznie za dużo jemy, a za mało się ruszamy prowadzi do powstania zespołu metabolicznego, który jest powiązany z otyłością, nadciśnieniem, zbyt wysokim poziomem cholesterolu oraz nietolerancją glukozy, a nawet cukrzycą. Skala problemu jest tak duża, że choroba osiągnęła poziom epidemii!

- Regularna aktywność fizyczna, dzięki różnorodnym korzystnym efektom, ma działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzakrzepowe i antyarytmiczne. Zmniejsza także ryzyko zawału serca - podkreśla doktor Lubas.

O regularnym ruchu powinny pamiętać zarówno osoby zdrowie, jak i te, które już borykają się z problemami zdrowotnymi. Jeśli jesteśmy zdrowi przez większość dni w tygodnia, najlepiej wszystkie, powinniśmy na aktywność fizyczną poświęcić od 30 do 45 minut. Dobrym pomysłem będzie np. praca w ogrodzie, 3-kilometrowy spacer, choćby w drodze do pracy, jazda rowerem na dystansie 8 km, szybki taniec towarzyski czy pływanie.

- U osób starszych aktywność fizyczna powinna być utrzymana na umiarkowanym poziomie. Dobrym przykładem jest energiczny marsz w tempie umożliwiającym rozmowę - radzi Wojciech Lubas.
Sercowcy powinni poradzić się lekarza

Dorośli, którzy cierpią na chorobę sercowo - naczyniową, rodzaj sportu i dozwoloną aktywność powinni skonsultować z lekarzem. W takich sytuacjach wskazane jest wykonanie badania zwanego próbą wysiłkową, które pozwala m. in. określić kondycję pacjenta, jego wydolność. Z kolei chorzy po zawale serca czy zabiegu na naczyniach wieńcowych powinni zostać najpierw poddani rehabilitacji kardiologicznej.

Eksperci Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, by bez względu na wiek, co najmniej pięć razy w tygodniu, znaleźć 30-45 minut na aktywność fizyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24