Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Podkarpaciu. Raport: 1 - 10 grudnia 2020

[email protected]
Grzegorz Dembinski
Koronawirus na Podkarpaciu, w Polsce i na świecie. Najważniejsze informacje z okresu 1 - 10 grudnia 2020.

19:50

Około połowy Polaków deklaruje, że nie chce się szczepić przeciwko COVID-19. Powodem nie jest jakiś nagły wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych, tylko coraz niższy poziom zaufania wobec deklaracji rządu i firm pracujących w szaleńczym tempie nad szczepionkami.

18:26

Zima to trudny czas dla bezdomnych. Teraz sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana przez pandemię koronawirusa. Mimo to Schronisko św. Brata Alberta w Rzeszowie bezdomnym stara się pomagać jak może. Są jeszcze wolne miejsca, działa też schroniskowa jadłodajnia. Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego.

15:07

Szczepionka przeciw COVID-19 to najbardziej pożądany lek obecnych czasów. Bliskich wypuszczenia jej na rynek jest już kilka firm, ale wszystkie preparaty aplikuje się tradycyjny sposób, czyli poprzez iniekcję. Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że podanie szczepionki donosowo zapewnia lepszą ochronę przed koronawirusem SARS-CoV-2, nie wspominając o łatwości i większym bezpieczeństwie procedury.

14:00

W poniedziałek 14 grudnia 18. piłkarzy 1-ligowej Apklan Resovii wraz z członkami sztabu włączy się do ogólnopolskiej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pod nazwą „Dar osocza”.

13:13

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany w ogłoszeniu o naborze do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV.

12:17

U dwóch pracowników brytyjskiej służby zdrowia zaszczepionych na koronawirusa wystąpiły objawy alergiczne. Dlatego wstrzymano szczepienia tej grupy ludzi.

11:39

Korowawirus bezapelacyjnie wygrał wśród internautów szukających haseł w popularnej wyszukiwarce internetowej Google. Jakie trendy zapanowały na świecie? Przeczytaj poniższy artykuł.

10:33

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 13 749 zakażeń, z tego 406 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 470 osób. W naszym regionie odnotowano 33 zgony.

9:11

Hackerzy skradli dokumenty Pfizera i BioNTech dotyczące szczepionki na koronawirusa.

8:16

Dramatyczna historia prosto z Polski: 36-letnia kobieta ze Strzelec Opolskich w 32 tygodniu ciąży zachorowała na COVID-19. Pomimo walki lekarzy o jej życie, kobieta zmarła w szpitalu. Osierociła dwójkę dzieci.

7:30

Burmistrz Jarosławia oraz Centrum Kultury i Promocji zapraszają na Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 31 grudnia przez internet można zrobić świąteczne sprawunki bez wychodzenia z domu. Rzeszowski Dom Kultury stawia czoła panującej pandemii i dlatego czwarta edycja Budziwojskiego Kiermaszu Bożonarodzeniowego także odbywa się w tym roku online.


17:25

O możliwych komplikacjach infekcji nowym koronawirusem wiemy coraz więcej, a świeżych informacji dostarczyły badania z udziałem wyjątkowo dużej grupy osób. Naukowcom udało się ustalić najczęstsze rodzaje powikłań zdrowotnych u pacjentów z COVID-19, a także określić bezwzględne ryzyko ich rozwoju – również w zależności wieku i od trybu leczenia.

16:19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zachęca osoby, które przeszły COVID-19 do oddawania osocza. Zabieg trwa od 30 do 40 minut. Nie ma jednak możliwości oddania osocza dla konkretnej osoby. Oddawane jest ono dla pacjentów, którzy go potrzebują.

13:14

Oficjalnie do 27 grudnia obowiązuje zakaz korzystania z hoteli i innych miejsc noclegowych. W praktyce znalezienie miejsca noclegowego w celach wypoczynkowych nie nastręcza trudności. Co więcej, przykład idzie z góry, bo bez przeszkód działa hotel należący do ministra w rządzie PiS Andrzeja Gut-Mostowego. Z jednej strony to nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, a z drugiej branża mówi wprost – walczymy o przetrwanie.

12:11

Rozporządzenie dotyczące ferii zimowych zezwala na organizację wyjazdów sportowych na czas zawodów bądź zgrupowań. „Rodzice, jeśli chcą zapewnić dzieciom wyjazd, na wszelki wypadek robią z nich sportowców” - pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

11:25

Dziś weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obejmuje 9 krajów. Przepisy będą obowiązywały do końca roku.

10:35

Według Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 12 168 zakażeń, z tego 253 na Podkarpaciu. Zgonów w Polsce odnotowano 568, a na Podkarpaciu 33.

9:28

Chorzy na Covid-19, który trafili do szpitala, albo na OIOM, dochodzą do siebie przez parę miesięcy. A są w tej grupie osoby, które już się fizycznie nie dźwigną - mówi dr Zygmunt Konieczny.

8:10

Koronawirus wywrócił życie wielu z nas do góry nogami, pokrzyżował plany na przyszłość. Jak się jednak okazuje, można spróbować dostrzec też jego dobre strony. W rozmowie z gazetawroclawska.pl pozytywne skutki pandemii przedstawia psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

7:30

18 stycznia tak na "na 90 procent" będzie już możliwy powrót do szkół klas I-III - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dzień później rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że jest to jednak plan, który może być zrealizowany tylko wtedy, gdy liczba zakażeń Covid-19 unormuje się i nie będzie gonić w górę. Narastające obostrzenia i zapowiedź otwarcia szkół, sprzeczne sygnały i dynamicznie zmieniające się przekazy, wszystko to sprawia, że pogłębia się niepewność uczniów i nauczycieli.


20:00

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, który przewiduje między innymi ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym dla ozdrowieńców, którzy oddali krew lub osocze w leczeniu zakażonych na COVID-19. Taka informację podało Centrum Informacyjne Rządu.

19:30

Pieniądze z funduszu COVID-19 przeznaczone zostaną na różne inwestycje realizowane przez podkarpackie samorządy: remonty i budowy dróg, modernizacje szpitali i ośrodków zdrowia, rozbudowę i modernizację lokalnych ośrodków kultury czy budowę remiz strażackich.

15:23

Zakaz handlu w niedziele w czasie koronawirusa i nowych obostrzeń musi zostać zniesiony - apelują pracodawcy. Niedziela 27 grudnia 2020 roku będzie niedzielą handlową? Trwają rozmowy, aby zakaz handlu w niedzielę został zniesiony.

14:41

- Proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 metrów kwadratowych) został zmniejszony do 1 osoby na 7 metrów kwadratowych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

12:26

Rząd przedstawił we wtorek narodową strategię szczepień na koronawirusa. Jak zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk szczepionka będzie powszechna i dobrowolna. Osoby zaszczepione mogą liczyć na rządowy „system zachęt”.

11:18

- Jesteśmy obrażane, zdarzają się też groźby - skarżą się portalowi nowiny24 ekspedientki rzeszowskich sklepów. Wielu klientów nie zasłania ust lub nosa maseczką, skraca dystans, a zwrócenie uwagi, wywołuje ich agresję.

10:47

Ministerstwo Zdrowia informuje dziś o 204 nowych zakażeniach koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 21 mieszkańców, 5 z nich nie miało chorób współistniejących. W Polsce odnotowano 8 312 nowych przypadków. Zmarło 411 osób.

9:14

Dla większości małych przychodni, usytuowanych blisko pacjentów, w ich miejscu zamieszkania, NFZ postawił warunki, które uniemożliwiają im udział w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2! - alarmuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie, która zaapelowała o zawieszenie obecnego naboru placówek do programu.

6:57

Prof. Karolina Sieroń wygrywa walkę z koronawirusem dzięki osoczu ozdrowieńców. Przez wiele dni leżała w ciężkim stanie pod respiratorem. Opowiada o tym, jak podstępnie działa ten wirus. Rozmowa z prof. Karoliną Sieroń, kierownikiem oddziału covidowego w szpitalu MSWiA w Katowicach, specjalistką w dziedzinie chorób wewnętrznych, gastroenterologii oraz balneologii i medycyny fizykalnej.


19:27

Co wiadomo o szczepionce, która trafi do Polski? To nowy typ, zwany szczepionką mRNA. Wykorzystuje niewielki fragment kodu genetycznego wirusa pandemicznego. Wprowadzona do organizmu ma go nauczyć, jak się bronić i zwalczać Covid-19. Ma budować naszą odporność. Tymczasem prawie połowa Polaków nie chce się szczepić. Jako powód pada często stwierdzenie, że szczepionka może mieć skutki uboczne. O nich w „Dzień Dobry TVN” opowiedział prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

17:36

Dzisiaj pod pod biurem Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie odbyła się konferencja Młodych dla Wolności. Uczestnicy konferencji wręczyli działaczom PiS rózgę za działania w czasie pandemii.

17:13

Większość siatkarek Developresu Rzeszów ma koronawirusa. Obecność SARS COV-2 u zawodniczek naszego zespołu potwierdziły przeprowadzone testy. Drużyna trafi na izolację, a środowy mecz z Chemikiem Police zostanie najpewniej odwołany.

14:40

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał na antenie RMF FM, że na 90 proc. uczniowie wrócą do szkół po zimowych feriach. Zaznaczył przy tym, że wiele zależy od tego, jak w najbliższych tygodniach będzie rozwijać się epidemia.

14:25

Rosja zaczynają szczepienia przeciwko koronawirusowi, choć ich szczepionka nie przeszła jeszcze wszystkich badań klinicznych.

13:29

Rząd rozpoczyna konsultacje dotyczące programu sczepień przeciwko koronawirusowi. Wstępne ich wyniki mają zostać opublikowane już w poniedziałek wieczorem. Z kolei we wtorek rano minister zdrowia Adam Niedzielski poinformuje w jaki sposób będzie przebiegał proces szczepienia polskiego społeczeństwa.

12:50

- Tak naprawdę to niektóre firmy już mocno odczuły skutki pandemii. Przede wszystkim to przedsiębiorstwa z sektora gastronomicznego. Natomiast niektórzy analitycy są zdania, że część branż może odczuć skutki Covid-19 dopiero w pierwszych miesiącach 2021 roku - tłumaczy w rozmowie z AIP Ercin Eksin, współzałożyciel Lidya.

11:47

Ponowne otwarcie sklepów i galerii handlowych dla klientów czy atrakcyjne promocje w sklepach online, mogą nie wystarczyć jako zachęta do obfitych zakupów i wydatków w okresie mikołajkowo-świątecznym. Aż 40 proc. Polaków przyznało, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się, a 45 proc. planuje wydać na świąteczne przygotowania mniej niż w ubiegłym roku. Jednak z prezentów gwiazdkowych nie zrezygnujemy!

10:35

Według Ministerstwo Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło tylko 4423 zakażeń, z tego zaledwie 155 na Podkarpaciu. Zgonów tez mało: w Polsce 92, na Podkarpaciu tylko 3.

9:57

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia Polacy spędzą we własnym domu, w skromnym gronie - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

8:18

Sklepiki szkolne bardzo ucierpiały przez pandemię koronawirusa. Niektóre są już zamknięte od marca, a ich właściciele są zrozpaczeni. Zostali nie tylko z zalegającym towarem, ale także bez środków do życia. – Wielu z nas nie podniesie się już z tego kryzysu – ubolewają.

7:30

Koronawirus dobija lokalną gastronomię w Przemyślu. Z tego powodu organizowana jest kolejna akcja #wspieramlokalsów, tym razem w świątecznej odsłonie. Włączyły się w nią m.in. władze miejskie.


18:33

Mimo epidemii koronawirusa Święty Mikołaj zgodnie z tradycją odwiedził Przemyśl. Tegoroczna Parada Mikołajowa odbyła się w zupełnie innej niż zwykle formule. Mikołaj pojawił się na chwilę na Rynku, aby rozświetlić choinkę. Tuż potem przejechał swoim kolorowym pojazdem przez miasto, odwiedzając przy tym kilka osiedli.

Święty Mikołaj odwiedził dzieci z Przemyśla i rozświetlił zd...

18:20

Nasz Czytelnik po wizycie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie relacjonuje proces oddawania osocza. - Nie chcę nikogo zniechęcać do oddawania osocza, ale trzeba odczekać swoje - komentuje mężczyzna. - Byłoby szybciej, gdyby pracowały wszystkie maszyny, a nie tylko dwie - mówi kolejny dawca.

17:17

Mimo że dziś niedziela, to galerie handlowe otworzyły swoje drzwi dla kupujących. W Millenium Hall w Rzeszowie spotkaliśmy umiarkowane tłumy.

Mimo że dziś niedziela, to galerie handlowe otworzyły swoje drzwi dla kupujących. W Millenium Hall w Rzeszowie spotkaliśmy umiarkowane tłumy.  Nie zabrakło, tradycyjnej już, 20-osobowej kolejki do sklepu TK-Maxx. Dziś 6 grudnia, nie mogło więc zabraknąć św. Mikołaja. Wraz z dwoma pomocnicami czekał na grzeczne dzieci na ogromnym, czerwonym fotelu. Nie miał prezentów, które zapewne nie dotarły przez pandemię. To wzbudziło wśród dzieci wiele łez. Na pocieszenie piękne pomocnice św. Mikołaja rozdawały pyszne cukierki.

Handlowa i Mikołajkowa niedziela w Millenium Hall w Rzeszowi...

15:37

Rząd chce zachęcić Polaków do szczepienia się przeciw koronawirusowi. W tym celu mogą zostać wprowadzone benefity dla osób, które się zaszczepią. Jeden z wariantów zakłada, że osoby zaszczepione nie będą musiały nosić maseczek w przestrzeni publicznej - podaje WP. Rząd ma przedstawić szczegóły planu w poniedziałek.

12:20

Imperium o. Rydzyka w toruńskim Porcie Drzewnym nocą wygląda zjawiskowo. Redemptorysta niedawno otworzył Park Pamięci, a prace przy tamtejszym Muzeum Pamięć i Tożsamość idą pełną parą. Oszczędności z powodu pandemii i związanego z nią kryzysu próżno szukać w Porcie Drzewnym - całkowicie oświetlony jest Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła oraz wspomniany Park Pamięci. U ojca Rydzyka jakby kryzysu nie było. Zobaczcie na zdjęciach jak prezentuje się imperium ojca Dyrektora!

Imperium o. Rydzyka w toruńskim Porcie Drzewnym nocą wygląda fenomenalnie. Redemptorysta niedawno otworzył Park Pamięci, a jak mogliśmy zauważyć na miejscu - prace przy tamtejszym Muzeum Pamięć i Tożsamość idą pełną parą. Oszczędności z powodu pandemii i związanego z nią kryzysu próżno szukać w Porcie Drzewnym - oświetlony całkowicie jest Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła oraz wspomniany Park Pamięci. U o. Rydzyka jakby kryzysu nie było. Zobaczcie na zdjęciach jak prezentuje się imperium ojca Dyrektora!POLECAMY:Emerytury księży wzrosną. Ile zarabiają duchowni? Oto konkretne stawki!Boże Narodzenie podczas epidemii. Jakie będą zakazy? Co nas czeka?Toruń: Są kary za złamanie kwarantanny! Ile nałożył ich sanepid?

Toruń. Imperium o. Tadeusza Rydzyka nocą. Lepsze niż starówk...

10:25

Według Ministerstwa Zdrowia ostatnia doba to 9176 nowych zakażeń koronawirusem w kraju i 184 na Podkarpaciu. Zmarło 228 osób, u których potwierdzono COVID-19.

7:00

Na Podkarpaciu powstanie bank tlenu medycznego. Decyzja wojewody spowodowana jest niedawnymi problemami z płynną dostawą tlenu do szpitali m.in. dla pacjentów z ciężkimi objawami koronawirusa. Aby to się nie powtórzyło, w placówkach medycznych mają zostać wyremontowane instalacje tlenowe za ponad 3 miliony złotych.


20:10

Młodzież nie chce włączać kamerek podczas e-lekcji. Jak mówią eksperci, powodów jest wiele. Bo ktoś źle wygląda, dzieli pokój z rodzeństwem, w tle widać rodziców, nie chce pokazać, jak mieszka, wreszcie obawia się głupich żartów kolegów, którzy robią sobie nawzajem zrzuty z ekranów i śmieją się, gdy ktoś wyjdzie na nich niekorzystnie.

18:18

Ładna pogoda przyciągnęła na Giełdę Wschód w Skołoszowie w pow. jarosławskim sporo ludzi. Wydarzenie odbywa się w każdą sobotę na placu tuż obok autostradowego Węzła Przemyśl. Zobaczccie zdjęcia:

Ładna pogoda przyciągnęła na Giełdę Wschód w Skołoszowie w pow. jarosławskim sporo ludzi. Wydarzenie odbywa się w każdą sobotę na placu tuż obok autostradowego Węzła Przemyśl.

Giełda Wschód w Skołoszowie. Zobacz co sprzedawano 5 grudnia [ZDJĘCIA]

17:15

Stało się już tradycją, że co roku na rzeszowskim lotnisku ląduje święty Mikołaj i spotyka się z dziećmi. Ten rok, ze względu na epidemię koronawirusa, niestety jest inny. O spotkaniu z najmłodszymi mowy być nie mogło, ale Mikołaj nie zawiódł i wylądował swoimi magicznymi saniami w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

15:57

Ferie zimowe 2021, mimo że przybiegają inaczej niż w poprzednich latach, to Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało rekomendację, która pozwala na organizację półkolonii.

12:38

Grudzień zawsze wiązał się z możliwością znalezienia dodatkowej pracy przed świętami. Jak będzie w tym roku? Gdzie szukać zleceń przed Bożym Narodzeniem? Przedstawiamy perspektywy na pracę dodatkową.

11:51

Jak zgłosić się do sanepidu na kwarantannę? Kto podlega automatycznej kwarantannie? W jakiej sytuacji zdrowy pracownik może zostać skierowany na kwarantannę, a kiedy ma miejsce izolacja domowa? Przypominamy, co robić w razie kontaktu z osobą zakażoną.

10:35

Ministerstwo Zdrowia podaje w swoim raporcie, że ostatniej doby w Polsce przybyło 12 430 zakażeń, z tego 255 na Podkarpaciu. Zmarło 502 osoby. Na Podkarpaciu 31 zgonów.

8:15

Caritas Diecezji Rzeszowskiej, jak co roku, organizuje przedświąteczną zbiórkę żywności dla ubogich. Odbędzie się ona w sobotę, 5 grudnia w godz. od 9 do 17. W rzeszowskich sklepach spożywczych na dobroczyńców będą czekać wolontariusze. Wszystko z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.


20:25

Na Podkarpaciu dla miłośników białego szaleństwa i szusowania na po stokach wybór (na razie) niewielki. Czynnych jest niewiele ośrodków, kilka się przygotowuje

19:01

Tegoroczne Święta będą zupełnie inne niż te w poprzednich latach. Co dziesiąty Polak deklaruje, że Święta 2020 spędzi tradycyjnie, w dużej grupie krewnych. Jednocześnie niemal połowa planuje je spędzić z najbliższą rodziną, ale bez seniorów. Około 4 procent ankietowanych spędzi najbliższe święta w izolacji, spotykając się z najbliższymi przez komunikator internetowy

18:09

Wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 infekcja COVID-19 rozwija się w charakterystyczny sposób i powoduje określone objawy. Odkryto już mechanizm jej przebiegu, zbadano też, jak różnorodne może mieć skutki – zarówno te bezpośrednie, jak i odległe, które utrzymują się przez lata po wyzdrowieniu. To warto wiedzieć!

17:00

Czy wolno zwolnić pracownika, który zataił COVID-19? Jakie konsekwencje mogą zostać wyciągnięte wobec osoby, która świadomie przyszła do pracy z COVID-19? Wyjaśniamy, co grozi osobom pracującym stacjonarnie mimo objawów SARS-CoV-2.

16:20

Sposób, w jaki leczy się w Polsce COVID-19, wymaga weryfikacji - alarmuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej. Na późnym etapie choroby leczenie szpitalne nie jest już w stanie powstrzymać szalejącej reakcji zapalnej. Nie pomaga już ani remdesivir, ani surowica ozdrowieńców.

15:35

- Od dziś mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień. - Naszym celem jest stworzenie punktów, w których można się szczepić w każdej gminie – mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Z kolei prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z epidemią SARS-CoV-2 przekazał, że szczepionka będzie prawdopodobnie dostępna na samym początku stycznia.

15:02

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą pracę zdalną w trakcie izolacji domowej. Na mocy nowych przepisów osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2 będą mogły pracować zdalnie, jeżeli przechodzące chorobę bezobjawowo lub łagodnie.

12:18

Eksperci z amerykańskiego Centrum Kontroli o Prewencji Chorób (CDC) wytypowali kilka miejsc, w których najłatwiej można zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2. Badanie zostało przeprowadzone wśród 300 pacjentów 11 amerykańskich szpitali. Jak się okazuje, większość pacjentów z Covid-19 zaraziło się SARS-CoV-2 właśnie w tych miejscach – są one związane z codziennymi czynnościami, które wydają nam się zupełnie normalne i bezpieczne.

10:50

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w kraju przybyło 13 329 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 531 osób. Na Podkarpaciu mamy 324 nowe zakażenia. Zmarło 29 osób, 7 z nich z powodu COVID-19.

8:57

Co z tak popularnym w Rzeszowie wynajmem mieszkań. Dla wynajmujących mieszkania to była prawdziwa żyła złota, a dziś jest dramat Jeszcze kilka lat temu na rzeszowskich uczelniach studiowało ponad 50 tysięcy studentów, którzy zasiedlali wszystkie wolne lokale. Mieszkań poszukiwały też osoby przyjeżdżające tu za pracą z całego regionu i z Ukrainy też.

8:07

Biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w diecezji rzeszowskiej księża nie będą odwiedzać parafian. Biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach.

7:06

Sylwester 2020/21 będzie inny niż wszystkie dotychczasowe. Wicepremier Jarosław Gowin rozwiał nadzieje na to, że rząd poluzuje obowiązujące podczas świąt Bożego Narodzenia obostrzenia. Mało tego, zdradził, iż możemy spodziewać się przed Nowym Rokiem wprowadzenia ponownych ograniczeń w przemieszczaniu się. Jakie obostrzenia w sylwestra, 31 grudnia będą obowiązywać.


20:50

43,2 proc. Polaków chce skorzystać ze szczepionki przeciwko COVID-19 w momencie, kiedy będzie ona dostępna. Nieznacznie mniej, bo 40,7 proc., jest przeciwnego zdania. Z kolei 16,1 proc. nie zajęło stanowiska w tej sprawie - wynika z najnowszego badania opinii społecznej, przeprowadzonego przez agencje analityczno-badawcze UCE RESEARCH i SYNO Poland.

20:15

Wojewódzki szpital w Tarnobrzegu wstrzymał w czwartek, 3 grudnia przyjęcia do oddziału chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej. Powodem są przypadki koronawirusa.

19:26

Wszystko wskazuje na to, że zaplanowanych w okolicy stycznia i lutego studniówek nie uda się zorganizować z powodu pandemii i ograniczeń. Są szkoły, gdzie w ogóle już zrezygnowano z balu. W innych młodzież i rodzice zastanawiają się nad zmianą terminu. Jedni myślą o wiośnie, inni o komersach w czerwcu, tuż po egzaminach maturalnych.

17:26

Pielęgniarki i pielęgniarze są na pierwszej linii walki z pandemią. Po tylu miesiącach odczuwają zmęczenie fizycznie i psychicznie. Czasami muszą brać po kilka dyżurów z rzędu. Ich praca nie jest odpowiednio doceniana i wynagradzana.

16:24

Eksperci Państwowej Inspekcji Pracy udzielali czytelnikom Gazety Codziennej Nowiny porad. Dominowały zagadnienia m.in. związane z prawidłowym i bezpiecznym organizowaniem prawa pracy w okresie pandemii.

12:52

Mieszkaniec Przemyśla złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu dotyczące leczenia pacjentów chorych na COVID-19 amantadyną. Zarzuca w nim popełnienie przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu lekarzowi, kilku instytucjom oraz mediom.

12:07

Cyfrowy paszport zdrowia, nad którym pracuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, może znów postawić na nogi linie lotnicze.

11:50

Ważą się losy ustanowienia najbliższej niedzieli dniem handlowym. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapewnia, że głowa państwa nie będzie zwlekać z decyzją w tej sprawie. Z kolei „Solidarność” apeluje do prezydenta, aby 6 grudnia pozostał dniem wolnym od pracy.

10:25

Ostatniej doby w Polsce koronawirusem zakażonych zostało 14 838 osób, a zmarło 620. W województwie podkarpackim badania potwierdziły COVID-19 u 413 osób. Śmiertelnych ofiar w regionie jest 29 - to najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

10:00

- Jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane zasady z rozporządzenia, jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 metrów kwadratowych, będą zamykane te sklepy, będą zamykane też galerie lub te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad - tłumaczył podczas Q&A premier Mateusz Morawiecki.

9:22

Ponad połowa Polaków źle ocenia pomysł rządu, by ferie zimowe odbyły się w tym samym czasie dla wszystkich dzieci ze wszystkich województw - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej".

8:15

Lekarze rodzinni obserwują, że pacjenci, choć mają objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, coraz rzadziej godzą się na wykonanie testów. Z obawy przez przymusową kwarantanną, izolacją, niższym wynagrodzeniem albo też przed stygmatyzacją. Coraz mniej chorych w ogóle zgłasza się do doktora. Leczą się sami, w domach.

7:15

Księża nie będą odwiedzać parafian w ich domach. - Wierni z konkretnych ulic, rejonów lub numerów domów będą zapraszani przez duszpasterzy do kościoła, aby uczestniczyć w modlitwie w ich intencji i wziąć udział w obrzędzie błogosławieństwa rodzin - czytamy w liście pasterskim metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala na 1. niedzielę adwentu.


21:12

Światowa Organizacja Zdrowia zaostrzyła w środę (2 grudnia) wytyczne dotyczące noszenia masek na twarz, zalecając, aby w przypadku rozprzestrzeniania się COVID-19 były one noszone przez wszystkich w placówkach opieki zdrowotnej i podczas wszystkich interakcji w słabo wentylowanych pomieszczeniach.

19:15

COVID-19 wywołuje powikłania neurologiczne, które są stwierdzane u 1 na 7 szpitalnych pacjentów. Według najnowszych odkryć wynikają nie tylko niedotlenienia organizmu, bo koronawirus może atakować układ nerwowy poprzez błonę węchową. Naukowcy wyjaśniają, jak wirus SARS-CoV-2 wywołuje tak dobrze już znaną utratę węchu i smaku oraz w jaki sposób dostaje się do mózgu.

18:28

Senat przyjął bez poprawek projekt jednorazowego ustanowienia niedzieli 6 grudnia niedzielą handlową. Senator PiS Jan Maria Jackowski złożył wcześniej poprawkę, z godniej z którą niedziela miała pozostać niehandlowa. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

17:03

Po wielkiej awanturze o stoki narciarskie, rząd postanowił je otworzyć. Problem w tym, że turyści nie mają gdzie się zatrzymać, bo hotele są wciąż zamknięte. Właściciel hotelu U Schabińskiej Chyrowa Ski znalazł na to sposób. Wynajmuje gościom… „schowki na narty”.

16:09

Receptury ziołowe Tradycyjnej Medycyny Chińskiej sprawdziły się w walce z pandemią koronawirusa i pomogły opanować sytuacje w tym kraju. Wykazano, że leki roślinne skutecznie blokują rozwój COVID-19, łagodzą objawy infekcji i skracają czas powrotu do zdrowia. Skuteczność TCM w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2 coraz częściej doceniana jest za granicą. Jak to działa?

14:30

- Proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób. Rejestracja będzie możliwa przez internet i metodami tradycyjnymi. Następnie osoba będzie musiała zgłosić się do punktu szczepienia, gdzie zostanie ono wykonane. Po 21 dniach szczepienie zostanie powtórzone - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

12:45

Nowe miejsca na wykonywanie testów na koronawirusa? Tym razem w przychodniach POZ. Taki pomysł pojawił się w poniedziałek. Jak się jednak okazuje, nie podoba się on samym lekarzom, którzy zwracają uwagę na to, że koncepcja nie była z nimi omówiona, a co więcej przychodnie i personel nie są przygotowani do testowania pacjentów.

11:51

Rząd zakłada, że od 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych szkoły będą mogły zacząć normalnie funkcjonować. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał na antenie TOK FM, że nie ma pewności, iż tak się stanie. Dodał jednak, że na razie prognozy są optymistyczne.

10:30

Ostania doba to 13 855 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i 518 w województwie podkarpackim. Zmarło 609 osób, u których potwierdzono COVID-19, 31 z nich to mieszkańcy Podkarpacia.

9:07

W porównaniu z ubiegłym rokiem drastycznie spadły wskaźniki zapadalności na choroby zakaźne w Polsce. Lekarze nie mają wątpliwości, że to skutek pandemii. Ograniczony dostęp do służby zdrowia i skoncentrowanie na walce z koronawirusem spowodowało, że mamy mniej diagnoz innych chorób.

8:48

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali unikatowy szybki, wysoce czuły i specyficzny molekularny test diagnostyczny, który wykrywa SARS-CoV-2 w przeciągu 45 minut. Jest bardzo czuły, tani i może być stosowany w mini-laboratoriach mobilnych. Unikatowość testu polega też na tym, że pozwoli również na wczesne wykrywanie np. chorób nowotworowych.

8:15

Jeszcze przez 5 lat liczba ludności województwa podkarpackiego będzie rosnąć, ale później ma spadać. Podobnie będzie z podkarpackimi miastami, chociaż w przypadku niektórych obecna pandemia koronawirusa może zmienić te niekorzystne tendencje.

6:30

Co roku w Polsce marnuje się prawie 5 milionów ton żywności. Najwięcej, blisko 3 miliony ton marnują konsumenci, przede wszystkim gospodarstwa domowe. Fatalne statystki pogorszyła jeszcze pandemia, która zmieniła nasze nawyki zakupowe.


20:00

- Od dzisiaj nie będziemy leczyć amantadyną nowych pacjentów chorych na COVID-19 - oświadczył we wtorek lek. Włodzimierz Bodnar z Przemyśla. Powód? Najnowsze obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia, które nakazuje stosowań ten lek tylko w dwóch przypadkach. Wśród nich nie ma COVID-19.

17:13

Mateusz Morawiecki po raz kolejny entuzjastycznie odnosi się do danych związanych z koronawirusem i dumnie ogłasza "wygrywamy". Podobne zapewnienia z ust polityków słyszeliśmy przed wyborami prezydenckimi. Wówczas mówiono o "wypłaszczaniu krzywej zachorowań" i wirusie będącym "w odwrocie". Co na to internauci? Zobacz memy w galerii zdjęć. Eksperci również nie podzielają entuzjazmu premiera. Zobaczcie MEMY:

Mateusz Morawiecki ogłasza: "wygrywamy z koronawirusem". Internauci nie do końca się zgadzają. Zobacz memy na kolejnych slajdach galerii

Mateusz Morawiecki: Wygrywamy z koronawirusem. MEMY "Dane ni...

16:06

21 listopada rząd zapowiedział, że Podkarpacie będzie jednym z trzech regionów w Polsce, obok Małopolski i Śląska, gdzie prowadzone będą badania przesiewowe testami antygenowymi na koronawirusa. Wciąż nie wiadomo jednak kiedy i jak ta akcja miałaby zostać przeprowadzona.

15:17

Mandat 1000 zł za brak maseczki to nowa, wyższa kara spowodowana nowelizacją ustawy antycovidowej, która weszła w życie z dniem 30 listopada 2020 roku. Zaostrzenie reżimu sanitarnego i rządowe obostrzenia to oręż w walce z koronawirusem. Czy widmo kar spowoduje jeszcze większą dyscyplinę społeczną? Pieniądze pozyskane z mandatów mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia.

12:59

Potencjalni nabywcy mieszkań liczyli na spadki cen, zwłaszcza po wybuchu pandemii koronawirusa i zamrożeniu transakcji. Tymczasem na rynku mieszkań używanych w Rzeszowie nastąpił wzrost cen, a na rynku pierwotnym - jeśli pojawiają się spadki - to niewielkie.

12:26

Dokumenty przekazane przez demaskatora stacji CNN ukazują bezradność chińskich władz w początkowej fazie pandemii koronawirusa.

11:10

Są kolejne zarażenia SARS-Cov-2 w Stali Rzeszów. Zaplanowany na środę mecz z Sokołem Ostróda został przełożony.

9:20

Ostatnia doba to 9105 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce i 449 ofiar śmiertelnych. Na Podkarpaciu przybyło 346 chorych, a zmarło 20 osób z COVID-19.

9:11

Schronisko dla zwierząt Kundelek apeluje o adopcję zwierząt. Ze względu na koronawirusa personel pracuje w ograniczonym składzie i jest mu bardzo trudno zapewnić należytą opiekę wszystkim podopiecznym.

7:45

Od soboty w Polsce obowiązują zapowiadane od kilku dni ograniczenia dotyczące organizacji spotkań, także tych odbywających się w mieszkaniach. Przepisy te mają uniemożliwić organizowanie dużych świątecznych przyjęć, ale też spotkań urodzinowych, imieninowych czy andrzejkowych.

Od soboty w Polsce obowiązują zapowiadane od kilku dni ograniczenia dotyczące organizacji spotkań, także tych odbywających się w mieszkaniach. Przepisy te mają uniemożliwić organizowanie dużych świątecznych przyjęć, ale też spotkań urodzinowych, imieninowych czy andrzejkowych. Wprowadzony został limit pięciu gości, jakich można zaprosić do mieszkania lub domu - niezależnie od jego wielkości. Ograniczenia te będą obowiązywały co najmniej do 27 grudnia. Jakich dokładnie spotkań dotyczą nowe przepisy? Co wolno, a co jest zakazane? Sprawdź dokładnie na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Zakaz imprez w domach wszedł w życie. Co wolno robić, a co j...

6:15

Osoba z zapaleniem płuc wskutek zakażenia koronawirusem, ale nie tylko jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczone powietrze. Niestety, smog jak był utrapieniem, tak nadal nim jest. Główna przyczyna to kopciuchy, w których ludzie palą wątpliwej jakości węglem i drewnem. W Rzeszowie strażnicy wykryli, że ktoś wrzucił do pieca stare krzesła i harmonię, a inny używał do ogrzewania zużyty, przepalony olej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24