Koronawirus na Podkarpaciu. Raport: 1 - 10 kwietnia 2021

red

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Koronawirus na Podkarpaciu, w Polsce i na świecie. W jednym miejscu znajdziesz wszystkie informacje i komunikaty dotyczące pandemii. Raport z okresu 1 - 10 kwietnia 2021.

KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 10 KWIETNIA]

18:21

W Polsce przeciwko COVID-19 zaszczepiono do tej pory 7 263 426 osób, z czego drugą dawką 2 096 185. Postanowiliśmy sprawdzić, jak szczepi się Podkarpacie. Zobaczcie dane z miast i powiatów.

16:30

- Po co umawiać ludzi na konkretną godzinę, skoro trzeba czekać kilka godzin. Obowiązuje jedna kolejka, bez względu na to, czy ktoś był zapisany, czy nie - denerwuje się mieszkanka Dębicy, która przyjechała w sobotę przed południem na test na koronawirusa do Medyka w Rzeszowie. Okazuje się, że pacjentów z podejrzeniem COVID - 19 jest tylu, że personel Medyka nie nadąża z pobieraniem wymazów.

15:36

Wkrótce w SPZOZ w Sanoku rozpoczną się badania kliniczne nad amantadyną. Dyrekcja lecznicy w przyszłym tygodniu podpisze umowę w tej sprawie m.in. z Agencją Badań Medycznych.

13:15

9 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie poszerzające zakres uprawnień przy kwalifikacji do szczepień, po to, żeby nie zabrakło personelu po otworzeniu nowych punktów szczepień przeciwko COVID-19.

12:19

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu odkryli jak trzeba podawać osocze ozdrowieńców, żeby najlepiej leczyło zakażonych koronawirusem. Preparat powinno się podać jak najszybciej, zanim choroba covid uszkodzi płuca.

10:50

Jak informuje dziś Ministerstwo Zdrowia, w Polsce przybyło 24 856 nowych zakażeń. Zmarło aż 748 osób. Na Podkarpaciu sytuacja wciąż zła. Mamy 1088 nowych zachorowań i 57 ofiar śmiertelnych. Najgorzej sytuacja wygląda w w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.

9:38

Pfizer i jego europejski partner wystąpiły do amerykańskiego regulatora o możliwość stosowania szczepionki przeciwko koronawirusowi u dzieci od 12 do 15 lat.

8:53

Minister Zdrowia wydał prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dwa polecenia, które umożliwią uruchomienie projektu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19. Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

7:28

Od 16 marca obowiązują nowe zasady udzielania konsultacji lekarskich, w których teleporada nie miała być już standardem. – Nic w tej kwestii się nie zmieniło – alarmują Czytelnicy Nowin. – Jak mamy dostać się do lekarza rodzinnego? Dodzwonić się do placówki trwa po kilkanaście godzin, a nawet dni i ciągle nie mamy możliwości osobistej wizyty w gabinecie lekarskim.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 9 KWIETNIA]

18:14

Z powodu epidemii koronawirusa, na Podkarpaciu wiele osób straciło już pracę. W roku 2020 redukcje grupowe dotknęły 3 448 pracowników. Firmy zwalniające znaczną liczby pracowników w większości należały do branży lotniczej i motoryzacyjnej. Na szczęście w trzech pierwszych miesiącach 2021 roku brak jest nowych zgłoszeń zwolnień grupowych przez pracodawców.

17:35

Czy konieczna będzie trzecia dawka szczepionki na koronawirusa? - Wszystko zależy od tego jak rozwinie się sytuacja pandemiczna. Taka opcja może być brana pod uwagę, gdy pojawi się więcej mutacji koronawirusa, które są mało wrażliwe na działania ochronne istniejących szczepionek - mówi prof. Jacek Wysocki, lekarz-zakaźnik i były rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

15:18

7 na 10 firm określa swoją kondycję finansową jako słabą i złą. Najbardziej podwyższyły się przeterminowane zobowiązania mobilnych punktów gastronomicznych, na koniec lutego br. wyniosły prawie 17 mln zł. Największa kwota nieopłaconych zobowiązań spoczywa jednak na restauracjach i stacjonarnych punktach gastronomicznych – ponad 590 mln zł.

13:04

Afera rozpętała się po publikacji w WP. Autor twierdził, że dotarli do wiadomości jakoby szef Medyka polecił personelowi używać ponownie jednorazowych strzykawek przy podawaniu szczepionek, a potem się z tego wycofać. - Przedstawione w artykule informacje są nieprawdziwe i naruszają dobra osobiste spółki Centrum Medyczne Medyk, jej pracowników i osób nią zarządzających - czytamy w oświadczeniu dyrekcji Medyka. Minister zdrowia zapowiedział kontrolę.

12:28

Europejska Agencja Leków przypomina osobom otrzymującym szczepionkę AstraZeneca, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu.

11:19

Skandal ze szczepionkami Sputnik V na Słowacji. Bratysława oznajmiła, że otrzymane preparaty nie są takie same jak to opisano w czasopiśmie "The Lancet". Reakcja Moskwy była natychmiastowa: Nie mieliście prawa badać Sputnika V. Oddajcie całą partię.

11:06

Rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia w Warszawie odbędą się uroczystości związane z 11. rocznicą tragedii. Tego samego dnia do stolicy zjadą Górale i przedsiębiorcy. Planują oni protesty przeciwko lockdownowi i niewystarczającej pomocy ze strony państwa w czasie pandemii. W związku z tym pl. Piłsudskiego będzie ogrodzony przed osobami postronnymi.

10:32

Piątek to 28 487 nowych przypadków koronawirusa w kraju i 1 078 na Podkarpaciu. Ostatniej doby zmarło 768 osób, które zachorowały na COVID-19. 51 z nich to mieszkańcy naszego regionu.

8:40

Z powodu koronawirusa nie odbędzie się tegoroczna parada z okazji Dnia Niepodległości w Waszyngtonie 4 lipca. Zespoły nie miały warunków i czasu na przygotowanie programu.

7:47

Szef Kancelarii Premiera Micha Dworczyk poinformował, że w połowie przyszłego tygodnia do naszego kraju trafi pierwsza partia szczepionek Johnson&Johnson. Na początek ma to być 120 tysięcy dawek.

6:00

Wciąż nie może pogodzić się z tym, że dotknęło go to polskie piekiełko: wszyscy narzekają, że szczepienia idą byt wolno, a kiedy zerwał z bezwładem państwowego systemu i ruszył sprintem, zalała go fala hejtu. Bo dążył do tego, by społeczeństwo jak najszybciej osiągnęło upragnioną „odporność stadną” i przestało się dusić w kolejnych lockdownach? Bo postąpił, jak powinien postąpić lekarz?


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 8 KWIETNIA]

19:07

Raport Amnesty International 2020/21 dotyczący stanu praw człowieka na świecie dowiódł, że pandemia COVID-19 jest wykorzystywana przez rządy państw jako narzędzie pozwalające atakować prawa człowieka. Dokument wskazał, że w Polsce narusza się prawa do niezależnego sądu, wolności zgromadzeń oraz ataki na prawa kobiet i społeczności LGBT

18:00

"Szczepienia polityczne. Do kożdej szczepionki jest dołączony chip, przez który na parę pokoleń do przodu będziecie rzeszowskimi, podkarpackimi, polskimi, europejskimi otwartymi na świat patriotami. Szczepimy się w Rzeszowie" - tablica z tym tym przesłaniem z przymrużeniem oka, okraszona uśmiechniętą buźką, stanęła w CM Medyk w Full Markecie.

Mają dystans do "afery". Zobaczcie tablicę z punktu szczepie...

17:30

Cztery duże namioty stanęły na parkingu Galerii Krosno przy ul. Legionów. Na taką formę handlu zdecydował się przedsiębiorca, który w powodu lockdownu musiał zamknąć swoje sklepy w wielkopowierzchniowym obiekcie.

16:47

Społeczeństwa raczej marzą o przebywaniu w dużych grupach, o podróżach. Ale trzeba dostosować się do warunków. Uruchomić rozsądek. Jako ekspert radziłbym unikać wszelkich kontaktów z ludźmi, o których nic nie wiemy, nie wiemy na przykład, czy nie przenoszą choroby - mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny

15:20

Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy, jednak na tę chwilę nie wiadomo jak go planować. - Mam nadzieję, że uda się po 18 kwietnia część obostrzeń zniwelować- mówił w środę wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

14:10

Obecne restrykcje przedłużone zostały do 18 kwietnia, ale na razie nie wiadomo, czy dzięki obecnym ograniczeniom uda się zatrzymać trzecią falę koronawirusa. Resort zdrowia zapowiedział, że decyzję w sprawie dalszego przedłużenia obostrzeń ogłoszone zostaną w przyszłym tygodniu. W piątek z kolei odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

13:08

Pomimo środowej decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która potwierdziła bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca i określiła prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów jako „bardzo niskie”, państwa członkowskie Unii Europejskiej decydują się na ograniczenia w jej użyciu.

na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 część medyków ma dość. W Krakowie w ostatnim czasie coraz więcej lekarzy składa wypowiedzenia. - Są wyczerpani psychicznie i mają depresję, nie dadzą rady dłużej pracować - mówi o lekarzach z oddziałów covidowych, którzy złożyli rezygnację Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza.[/rel]

11:07

Jak podaje DGP, Polska jest jednym z europejskich krajów, w których nauczanie zdalne i zamknięcie dzieci w domach trwa najdłużej. Według danych UNESCO, tylko cztery inne kraje zamknęły szkoły na dłużej. Stan psychiczny uczniów przez nauczanie zdalne stale się pogarsza, rosną także obawy rodziców.

10:33

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 27 887 zakażeń, z tego 1060 na Podkarpaciu. W kraju zmarło aż 954 osoby. 60 z nich w naszym regionie.

9:00

W dobie pandemii koronawirusa zdrowie staje się coraz ważniejszą wartością. Niestety, epidemia zbiera żniwo także w postaci innych chorób niż COVID-19. Jak pokazują badania, Polacy tyją na potęgę. A wszystko właśnie wskutek całkowitego zamknięcia branży fitness.

8:11

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller nie wyklucza, że wybory prezydenckie w Rzeszowie zostaną przesunietę na inny termin niż pierwotnie ogłoszony. Ewentualna decyzja w tej sprawie ma zapaść pod koniec kwietnia. Już trzykrotnie przesunięto wybory na wójta w gminie Tarnowiec. Powód? Zła sytuacja epidemiczna.

7:25

Rzeszowska policja otrzymuje zawiadomienia, by wyciągnęła konsekwencje wobec kandydatów na prezydenta Rzeszowa, którzy pokazali się w miejscach publicznych i nie mieli wówczas założonych maseczek. Jak tłumaczy rzecznik KMP w Rzeszowie, poszczególne przypadki są wyjaśniane.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [ŚRODA, 7 KWIETNIA]

21:15

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Frydrych, w przeciwieństwie do jej wielu partyjnych kolegów, nie skrytykowała budzących emocje szczepień wykonanych przez rzeszowskie Centrum Medyczne "Medyk".

20:33

Nie ustają echa przedświątecznych szczepień na Rzeszowie. Sprawą zainteresowano się także w Warszawie, a NFZ zlecił kontrolę, która ma zbadać, czy nie doszło do żadnych uchybień. Poprosiła o nią wojewoda Ewa Leniart.

20:03

Po szczepieniu przeciw COVID można się spodziewać pewnych skutków ubocznych. Nie u każdego występują, jednak jak podkreślają lekarze, niektóre reakcje organizmu są normalne i oznaczają, że szczepionka spełnia swoje zadanie.

Jeśli masz takie objawy, to znak, że szczepionka przeciwko C...

19:00

Stan nastoletniego chłopca, który był hospitalizowany w szpitalu "covidowym" w Grudziądzu był bardzo ciężki i miał poważne choroby współistniejące. Przez kilka dni był podłączony do respiratora. Niestety mimo wysiłku i starań kadry medycznej, nie udało się uratować 15-latka. Chłopiec jest jedną z najmłodszych ofiar COVID-19 w Polsce

18:10

Pięćdziesiąt milionów złotych chce odzyskać resort zdrowia od spółki E&K. Rok temu firma z Lublina miała dostarczyć ministerstwu respiratory do leczenia chorych na koronawirusa. Wzięła zaliczkę, ale nie wywiązała się z umowy. Ostatnio sąd dał zielone światło dla egzekucji części kwoty.

17:17

Europejska Agencja Leków wydała opinię o szczepionce AstraZeneca. EMA broni specyfik, ale potwierdza, że mogą wystąpić skutki uboczne jej stosowania (zakrzepica żył), jednak korzyści z jej zastosowania przewyższają ryzyko powikłań.

16:15

Dziś w rzeszowskiej Hali Podpromie trwały prace przygotowujące wnętrze do uruchomienia tu wkrótce kolejnego masowego punktu szczepień. Ustawiane i znakowane były boksy, krzesełka, stoliki, podciagane media, by sprawnie działały komputery. Nowy masowy punkt szczepień to wspólna inicjatywa miasta i Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie.

12:57

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi, że zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, co dwa lata temu czy wcześniej. - Tak naprawdę zależy to od momentu pandemii w którym będziemy się znajdowali- mówił w kontekście wakacji.

12:30

- Obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia- poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie dodał, że rząd w pierwszej kolejności "myśli o przywracaniu edukacji".

11:23

- Obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia. W przyszłym tygodniu będziemy podejmować dalsze decyzje - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

10:34

Ostatniej doby w Polsce potwierdzono śmierć aż 638 osób, które miały koronawirusa, 34 z nich to mieszkańcy województwa podkarpackiego. Nowych zakażeń jest prawie 15 tysięcy, 482 przypadki dotyczą naszego regionu.

10:12

Podczas nabożeństwa w Wielki Czwartek jeden z parafian zadzwonił na policję, żeby zgłosić przekroczony limit osób w kościele. Ksiądz nazwał parafianina Judaszem.

8:57

Puszczają nerwy właścicielom restauracji we Włoszech. Mają już dość blokad, które uniemożliwiają im działalność. W Rzymie starli się z policjantami.

8:04

– Z punktu widzenia sytuacji w szpitalach, to z mojego punktu widzenia najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest przedłużenie obostrzeń – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polsat News. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie na dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

7:30

Amantadyna może być skuteczna w walce z koronawirusem Sars-CoV-2. Konieczne są jednak dalsze badania - twierdzą naukowcy z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. To poważna instytucja naukowa, podległa pod niemieckie ministerstwo zdrowia.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [WTOREK, 6 KWIETNIA]

18:07

SARS-CoV-2 jest z nami już od ponad roku i coraz więcej wiemy o tym wirusie oraz wywoływanej przez niego chorobie COVID-19. Koronawirus u zakażonych nim osób może wywoływać szereg objawów, a niektóre z nich mogą zwiastować ciężki przebieg choroby. Sprawdź, co powinno wzbudzić twoją czujność!

Masz te objawy? Grozi ci ciężki przebieg COVID-19. Sprawdź, ...

17:21

Po atakach na Rzeszów, w którym rzekomo w Medyku szczepi się masowo też młodych ludzi i w ogóle ma to związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, głos zabrał dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego. - Ja i mój zespół doświadczyliśmy hejtu. W święta przeszliśmy prawdziwą drogę krzyżową. Modlę się za tych nawiedzonych polityków, którzy tak buńczucznie się wypowiadają i w sposób nieodpowiedzialny niszczą cały proces szczepienia - mówi doktor.

13:18

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał, że w drugim kwartale nastąpi znaczne przyspieszenie szczepień Polaków. - W najbliższych dwóch tygodniach trafi do punktów szczepień w całej Polsce ponad 2 miliony szczepionek. Będą na bieżąco wykorzystywane – mówił. Michał Dworczyk odniósł się także do informacji o masowych szczepieniach w Rzeszowie, które miałyby mieć związek z wyborami na prezydenta miasta . - To są kłamstwa, nieprawdziwe informacje – stwierdził minister.

13:04

- Spodziewam się, że decyzja w tym zakresie pojawi się albo jutro albo najpóźniej w czwartek- poinformował rzecznik rządu Piotr Müller pytany o ewentualne przedłużenie obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.

12:25

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili dziś kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia. Dariusz Joński i Michał Szczerba na konferencji po kontroli przekazali, że podejrzewają, iż szczepienia w Rzeszowie mają związek ze zbliżającymi się wyborami na prezydenta miasta.

12:09

Ogromne poruszenie Francuzów wywołał reportaż z "tajnych restauracji" Paryża, do których przychodzą nawet ministrowie. Ich obostrzenia pandemiczne nie dotyczą.

11:21

- Mamy własne mroźnie pozwalające na magazynowanie 1 miliona dawek. Dzięki wprowadzonym zasadom nie zmarnowaliśmy żadnej - pisze dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie. - Szczepienia w poszczególnych gminach oraz wyjazdowe w domach na terenie województwa system zalicza nam na Rzeszów, co sztucznie stawia go jako miasto najwyżej w statystyce. Faktyczne zaszczepienie rzeszowian pierwszą dawką jest około 30 - 40 proc.

11:12

Najpierw podstawówki w systemie hybrydowym, potem stopniowo szkoły średnie. Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski o planach rządu na powrót uczniów do szkół mówił w porannej rozmowie w radiu ZET.

10:35

Po świętach spadła oficjalna liczba nowych zakażeń. Jak informuje we wtorek Ministerstwo Zdrowia ostatniej doby w całym kraju potwierdzono 8 245 przypadków, z czego 334 dotyczą Podkarpacia. Zmarło 60 osób.

8:10

Pandemia koronawirusa powoduje, że zdrojowe alejki świecą pustkami. Do niedawna tłumnie odwiedzany Rymanów-Zdrój, stał się teraz oazą spokoju i doskonałym miejscem na wiosenny spacer.

Uzdrowisko Rymanów-Zdrój w dobie epidemii koronawirusa. Zoba...


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PONIEDZIAŁEK, 5 KWIETNIA]

20:20

Z sytuacją kryzysu jest jak z bajką o czerwonym kapturku – rządzący mogą się okazać wilkiem, a mogą się okazać panem gajowym. I może być tak, że wobec wcześniejszych win, to będzie gwóźdź do trumny, a może być tak, że ktoś został okrzyknięty bohaterem, bo sobie z problemem świetnie radzi. Wydaję mi się, że tutaj, w kwestii pandemii, może nie być tak jednoznacznej sytuacji - mówi dr Jarosław Flis, socjolog

18:11

Zaczęły się badania nad szczepionką na koronawirusa, która mogłaby być podawana w pigułce a nie w zastrzykach. Pracują nad nią izraelsko-amerykańska spółka Oreamed i firma Premas Biotech z Indii. Nowy preparat przeszedł już pomyślne testy na zwierzętach, a w drugim kwartale spodziewany jest początek badań klinicznych.

17:37

Lekarz Bartosz Fiałek ma się wytłumaczyć przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej za słowa o działaniach ubocznych szczepionki Astra Zeneca.

16:00

Rzeszów znów jest na ustach całej Polski. Tym razem za sprawą szczepień, które nabrały rangi politycznej. Głos zabrali już w tej sprawie m.in. politycy opozycji i Michał Dworczyk, szef KPRM, który odpowiedzialny jest za proces szczepień.

15:01

Policjanci za brak maseczki nałożyli w niedzielę 3790 mandatów, skierowali 442 wnioski o ukaranie do sądu i pouczyli 2665 osób. Od początku działań nałożyli ponad 406 tys. takich mandatów - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

14:15

Święta Wielkiej Nocy spędzane bez bliskich z powodu pandemii koronawirusa to ciężkie doświadczenie dla pacjentów przebywających w Hospicjum imienia św. Ojca Pio i Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Tarnobrzegu. Placówki skorzystały z pomocy żołnierzy wojsk obrony terytorialnej podczas akcji "Łączymy na święta".

13:12

Zgodnie z zapowiedziami członków rządu w II kwartale szczepienia przeciwko COVID-19 mają znacząco przyspieszyć. Podczas jednej z konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że celem jest zaszczepienie wszystkich chętnych do końca sierpnia bieżącego roku.

12:13

- W wakacje będziemy szczepili chętne dzieci. Rozpoczną się one pod warunkiem, że badania wykażą, że te szczepionki są bezpieczne - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie na antenie radia ZET.

11:02

– Jest bardzo duża szansa na powrót 4 ligi do gry w weekend 10-11 kwietnia – mówi Kamil Hajduk, przewodniczący Wydziału Gier Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

10:33

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 9 902 zakażenia, z tego 495 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 64 osoby. 4 z nich w naszym regionie.

9:01

Od początku pandemii w Polsce ponad 2 mln osób przechorowały COVID-19. Jednak jak przekonują eksperci, takie osoby rzadko mogą o sobie powiedzieć, że są w pełni zdrowe. Do lekarzy zgłasza się coraz więcej ozdrowieńców, u których choroba zostawiła trwały ślad, przede wszystkim w płucach, ale również układzie neurologicznym. Konsekwencje zakażenia dotyczą zarówno dorosłych jak i dzieci. W galerii zestawienie najbardziej uporczywych i niebezpiecznych dolegliwości z którymi w ostatnim czasie pacjenci zgłaszają się do lekarzy:

Powikłania po Covid-19. Bezsenność, zaburzenia pamięci, ból ...

8:00

Fala krytyki spadła na lidera ruchu Polska2050 Szymona Hołownię po informacji, że udało mu się skorzystać z chwilowego "bałaganu", i został zaszczepiony. Nieoczekiwanie w obronie polityka stanął prezydent Andrzej Duda.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [NIEDZIELA, 4 KWIETNIA]

20:12

Akryflawina stosowana m.in. w leczeniu zakażenia układu moczowego może okazać się nowym lekiem na koronawirusa SARS-CoV-2 – donosi PAP opierając się na informacjach prof. Krzysztofa Pyrcia, biotechnologa i wirusologa z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie. Polscy badacze wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium od czerwca 2020 r. szukają skutecznego leku.

17:58

W wielkanocnym orędziu papież Franciszek zaapelował, by w obliczu pandemii nie tracić nadziei i wspierać tych, którzy cierpią z powodu wywołanego przez nią kryzysu społecznego i gospodarczego. - W duchu internacjonalizmu szczepionek wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi – zaapelował.

15:58

Kilkudziesięciu wirusologów z całego świata uważa, że obecnie stosowane szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być skuteczne jeszcze tylko przez rok. Dlaczego? To pokłosie m.in. niskiego światowego poziom wyszczepialności , który sprzyja pojawieniu się nowych mutacji, odpornych na szczepionkę.

13:44

Nowy Ład, praworządność, zdrowie Polaków, szczepionka Sputnik V czy LGBT - te tematy poruszono w rozmowie z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim dla serwisu albicla.com.

10:40

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 22 947 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce, zmarły 204 osoby. Na Podkarpaciu przybyło 880 przypadków. W regionie zmarło 17 osób, z czego 2 nie miały chorób współistniejących.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [SOBOTA, 3 KWIETNIA]

17:44

W Wielki Piątek w jednym z kościołów w Londynie policja brytyjska wkroczyła podczas liturgii i nakazała rozejście się do domów. W przeciwnym razie zagrożono zebranym Polakom wysokimi mandatami (200 funtów) i nawet aresztowaniami. Wierni są zbulwersowani postawą policji. Policja tłumaczy, że nie były zachowane obostrzenia.

15:59

Na parkingu przed jednym ze sklepów w Strzyżowie doszło do kolizji. - Nie było by w tym nic nietypowego, gdyby nie okazało się, że troje pasażerów jednego z aut powinno być na kwarantannie - informuje rzecznik podkarpackiej policji.

13:43

W Wielką Sobotę w rzeszowskich kościołach odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów. Odwiedziliśmy kilka z nich.

Wielkanoc 2021. Wielka Sobota - święcenie pokarmów w rzeszow...

11:03

W Parafii Rzymskokatolickiej w Małkowicach pod Przemyślem odbyło się nietypowe poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół. Posłużyła do tego bryczka i dwa konie huculskie. Zobaczcie zdjęcia!

W Małkowicach pod Przemyślem pokarmy na wielkanocny stół świ...

10:35

Wielka Sobota to 1 252 nowe zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu i 28 073 w całej Polsce. Zmarło 571 osób, które miały COVID-19. 45 z nich to mieszkańcy województwa podkarpackiego.

10:13

- Oczywiście, możemy przyjść do kościoła, ale w wymiarach zgodnych z obowiązującymi obostrzeniami. Istnieje cały czas dyspensa od udziału w niedzielnej i świątecznej Eucharystii - stwierdził arcybiskup Wojciech Polak w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

8:28

Dramatu infekcji covidowej jeszcze dobrze nie znamy, wciąż się uczymy. Czas trwania pandemii - z punktu widzenia medycyny - jest dość krótki - pisze prof. Aleksander Sieroń. Zapraszamy do lektury.

7:40

Wielkanoc 2021. W związku z trwającą pandemią koronawirusa i limitami osób w kościołach wierni coraz częściej szukają możliwości obejrzenia mszy w telewizji lub online. Gdzie oglądać msze na żywo? Poniżej zebraliśmy informacje o transmisjach z mszy świętych podczas Wielkiego Tygodnia.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [PIĄTEK, 2 KWIETNIA]

19:12

- Pozostańmy w te święta w domu, w gronie najbliższej rodziny, wśród tych, z którymi mieszkamy na co dzień - apeluje premier Mateusz Morawiecki. - Ten rok okazał się również lekcją pokory dla mnie - przyznał w wystąpieniu na Facebooku.

18:46

Kilkudziesięciu wirusologów z całego świata uważa, że obecnie stosowane szczepionki przeciwko COVID-19 mogą być skuteczne jeszcze tylko przez rok. Dlaczego? To pokłosie m.in. niskiego światowego poziom wyszczepialności , który sprzyja pojawieniu się nowych mutacji, odpornych na szczepionkę.

16:40

Główny Inspektorat Sanitarny złożył do Naczelnej Izby Lekarskiej wniosek o odwołanie z zawodu dr. Pawła Grzesiowskiego. Immunolog wielokrotnie krytykował działania rządu i GIS ws. pandemii koronawirusa.

15:22

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rusza w Polsce szeroki program rehabilitacji postcovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej.

14:13

Urlopy zaczęliśmy planować z dużym wyprzedzeniem, wycieczki coraz częściej wykupujemy w ofercie first minute. Jednak wybuch pandemii koronawirusa w zeszłym roku uderzył z ogromną siłą w branżę turystyczną, która skutki odczuwa cały czas. Spora część osób musiała zrezygnować lub przełożyć swoje wyjazdy na późniejszy termin. Tylko po roku walki z koronawirusem dalej nie wiemy, kiedy branża wróci do pełnego funkcjonowania.

13:00

Do 31 marca 2021 r. do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 5540 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 4731 miało charakter łagodny. Niestety, kilkadziesiąt osób zmarło po zaszczepieniu. Sprawdźcie, jakie mieli objawy.

Oni zmarli w Polsce po podaniu szczepionki przeciwko COVID-1...

12:11

Andrzej Piaseczny w szczerej rozmowie o tym, jak zachorował i walczył z Covid-19, a także o głośnym filmiku ze szpitala, który wywołał medialną burzę. - Jeśli choć jeden człowiek coś z niego zrozumiał, to już było warto - mówi dziś artysta, który powoli wraca do zdrowia w swoim domu w Górach Świętokrzyskich.

11:08

- Samo łózko nie leczy. Najważniejsi są ludzie. Kiedy wyjeżdżam na misję do Aryki, ratujemy umierające dzieci w ekstremalnych warunkach. Bez sprzętu, bez laboratorium w szałasach czy pod gołym niebem, na drzewie wieszając kroplówki. Natomiast jak nie ma kompetentnej osoby ani łóżko, ani najlepszy sprzęt nie zadziała - mówi dr Lidia Stopyra szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. I przestrzega, że po fali zachorowań nadejdzie fala powikłań po COVID-19.

10:31

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 30 546 zakażeń, z tego 1284 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 497 osób. 50 z nich w naszym regionie.

9:00

W nocy z czwartku na piątek została przywrócona możliwości rejestracji na szczepienia. Poinformował o tym szef KPRM Michał Dworczyk.

8:01

Jak wskazują badania, tym roku konsumenci wydadzą na wielkanocne zakupy spożywcze średnio 300-400 zł. Rok temu ten przedział kształtował się na poziomie 200-300 zł.

7:15

Pojawiające się rok temu głosy o przełożeniu świat Wielkanocnych nie były brane pod uwagę przez stronę kościelną, gdyż tym bardziej w dobie pandemii potrzebujemy przypomnienia i przeżycia prawdy o zwycięstwie dobra nad złem, życia nad śmiercią - mówi w rozmowie zNowinami ks. Tomasz Nowa, rzecznik Diecezji Rzeszowskiej.


KORONAWIRUS NA PODKARPACIU, W POLSCE I NA ŚWIECIE - NAJNOWSZE INFORMACJE [CZWARTEK, 1 KWIETNIA]

18:51

Na nietuzinkowy pomysł wpadli duszpasterze z parafii Matki Bożej Bolesnej w Chotowej, w powiecie dębickim. Przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa na mszę św. do kościoła może wejść maksymalnie 24 wiernych. Aby nie weszło więcej, obowiązują bezpłatne bileciki, dzięki którym łatwiej przestrzegane są obostrzenia. Bo, jak zapewnia proboszcz, parafianie do nowych zasad się stosują.

18:39

Które firmy będą mogły zaszczepić pracowników na COVID-19? Kiedy rozpoczną się zapisy na szczepienia w zakładach pracy? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby szczepienie się odbyło? Podsumowujemy najważniejsze informacje.

17:24

Pandemia koronawirusa i ciągłe obostrzenia sprawiły, że stoki narciarskie w tym sezonie były otwarte bardzo krótko. Jak się okazuje, nawet dobra frekwencja w lutym nie pozwoliła pokryć bieżących zobowiązań, nie mówiąc już o jakichkolwiek dochodach.

16:51

- Niekoniecznie giną ci, którzy się najmniej rozsądnie zachowują, czego z punktu widzenia ewolucyjnego bardzo żałuję - ocenił w Radiu Plus dr Konstanty Szułdrzyński zachowanie młodzieży na Bulwarach nad Wisłą.

15:23

- Nie znam pana Konrada, szczerze mówiąc - oświadczył na rzeszowskim rynku Paweł Tanajno, lider Strajku Przedsiębiorców, mówiąc o stojącym tuż obok Konradzie Fijołku, kandydacie na prezydenta miasta. Panowie spotkali się w Rzeszowie i wystąpili publicznie, by zaznaczyć, jak samorząd w czasach kryzysu gospodarczego w okresie pandemii może pomóc przedsiębiorczości.

13:05

Do Rzeszowa dotarła pierwsza partia z zapowiadanych przez wojewodę Ewę Leniart prawie 800 tysięcy jednorazowych maseczek dla mieszkańców miasta. - To dokładnie 381 tysięcy sztuk, których rozwiezieniem zajęli się już strażacy z jednostek OSP. Maseczki pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - mówi Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

12:00

AstraZeneca zmieniła nazwę swojej szczepionki. Tłumaczy, że planowała to od dawna, ale prawdopodobnym powodem były ostatnie kłopoty tego specyfiku.

11:07

Prezydent Francji zmienił zdanie i w końcu zarządził lockdown całego kraju. Surowe ograniczenia będą obowiązywać od soboty.

10:33

Według najnowszych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby w Polsce przybyło 35 251 zakażeń, z tego 1470 na Podkarpaciu. W kraju zmarło 621 osób. 48 z nich w naszym regionie.

10:00

Niespodziewanie, w nocy ze środy na czwartek, rząd zmienił harmonogram szczepień. W związku z tym od 1 kwietnia chęć zaszczepienia mogą zgłosić już nawet 40-latkowie. Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał, że doszło do "błędu w systemie" i na kilka godzin rejestracja zostanie wstrzymana.

9:18

ALVO® Ultra V-bot to autonomiczny robot dezynfekujący, który wykorzystując promieniowanie UV-C zapewnia czystą, wolną od bakterii i wirusów przestrzeń. Oczyszcza nie tylko powietrze, ale też wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Taki sprzęt od kilku dni testuje Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie.

8:01

Przedsiębiorcy spodziewają się osłabienia gospodarki w tym roku. Niemal połowa jest zdania, że spowolnienie gospodarcze będzie większe niż rok wcześniej. Efekt? Może dojść do zwolnień pracowników.

7:30

- Żyjemy w stanie zagrożenia. Ludzie na około umierają, chorują. Wszystko jest zamykane. My, dorośli, jako sobie z tym radzimy. Mamy jakieś sposoby, które pomagają nam radzić sobie ze stresem i jego skutkami. W przypadku dzieci wszystko wygląda o wiele gorzej - mówi w rozmowie z Nowinami Natalia Tomala, psycholog z Rzeszowa.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie